Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska armia otrzymała pierwszy „opancerzony ambulans”

Ukraińska armia odebrała pierwszy pojazd ewakuacji medycznej BMM-4S – fot. http://catalog.use.kiev.ua
Ukraińska armia odebrała pierwszy pojazd ewakuacji medycznej BMM-4S – fot. http://catalog.use.kiev.ua

Zakłady Mechaniczne w Charkowie przekazały ukraińskiej armii pierwszy egzemplarz opancerzonego wozu ewakuacji medycznej BMM-4S.

Pojazd  BMM-4S zbudowano na podwoziu opancerzonego transportera kołowego BTR-4. Wykorzystano przy tym doświadczenia uzyskane podczas budowy zaprojektowanego w podobny sposób wozu dowodzenia BTR-4KSh. Poprawiono jednak zamocowanie kontenera ładunkowego i zmieniono oczywiście jego wyposażenie.

Pojazd BMM-4S posiada 11 miejsc siedzących oraz zaczepy na zamontowanie 4 par noszy. Kontener zawiera dodatkowo defibrylator, respirator oraz aparaty do przetaczania krwi i podłączania kroplówek.

Nowy pojazd został opracowany przez biuro projektowe Morozov Machine-Building Design Bureau natomiast jego seryjną produkcją zajmą się zakłady Special Machine Plant. Oba te podmioty są zlokalizowane w Charkowie i należą do państwowego koncernu Ukroboronprom.

Jak dotąd zaplanowano, że dwa pojazdy BMM-4S zostaną dostarczone do wojsk do końca października br. Oficjalnie wskazuje się, że docelowo jeden taki transporter ma być na wyposażeniu każdego batalionu. Specjaliści w to jednak wątpią ze względu na tymczasowość i zbyt daleko idącą prostotę rozwiązań zastosowanych wewnątrz pojazdów.

Wskazują oni, że to co jest dopuszczalne i tolerowane w czasie kryzysu może już nie wystarczać, gdy na Ukrainie zapanuje spokój. Pomijając już same wady transportera BTR-4 zwrócono uwagę m.in. na nieamortyzowane siedzenia dla pasażerów bez pasów zabezpieczających, siermiężne i nieprawidłowo zamontowane wyposażenie medyczne oraz nieodpowiednie i wprost niebezpieczne mocowanie noszy (starej konstrukcji).

Reklama

Komentarze (5)

 1. fitek

  Kto wymyślił ten koszmarny kolor !?!?! Pojazd będzie widoczny z kilometrów jak podswietlony cel ...

  1. totenkopf

   drogi fitku bmm-4s na zdjęciu to zapewnie prototyp a one często śmiesznie wyglądają.seryjne pojazdy będą miały kamuflarz jak inne wozy w armii ukraińskiej(te durne piksele)

 2. igo

  Polska mogłaby im sprezentować takiego medycznego rosomaka, sprzęt nie bojowy jakby co, a ile ludzi można dzięki temu uratować

  1. NFZ

   pierwszy sprezentujemy IGO wraz z obsługą psychiatryczną....

  2. totenkopf

   jakbyś nie wiedział panie Igo to już istnieje "medyczny" rosomak -wersja WEM

 3. Zjerzy

  Ładna jaskrawa zieleń.

  1. fgr4

   to wizualizacja z komputera....

 4. Przemo

  A to i pływa

  1. Przemo

   Sorry ale ja używam ksywy Przemo... użyj jakiejś innej np Przemek albo Przemysław albo Prz3m3k cokolwiek...

 5. Arek

  Wszystko zapóźno.

  1. miki

   niekoniecznie, zapowiada się długi konflikt, a może nawet zechcą odbijać Krym

Reklama