Reklama

Siły zbrojne

Ukraińscy specjalsi w Siłach Odpowiedzi NATO

Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy
Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Ukraińskie 140. Centrum Sił Specjalnych jest pierwszą w historii jednostką spoza sojuszu, której pododdział uzyskał certyfikat formacji specjalnej NATO Response Force. Jednostka może zostać włączona do Siłach Szybkiego Reagowania NATO.

Grupa zadaniowa z 140. Centrum Sił Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy wzięła udział w trwających na Litwie od maja do czerwca ćwiczeniach i procedurach certyfikacyjnych Special Operations Forces kwalifikowanych do NATO Response Force. Ukraińscy żołnierze są pierwszymi spoza NATO którzy uzyskali certyfikat i zostaną w 2020 roku włączeni do Sił Szybkiego Reagowania NATO.

140. Centrum Sił Specjalnych jest jednostką powstałą w 2007 roku, w ramach procesów reorganizacji ukraińskich wojsk specjalnych. Wśród jej zadań znalazły się między innymi współpraca z ONZ i udział w misjach międzynarodowych, np. w zakresie zwalczania piractwa. Stąd obecność w jednostce specjalistów ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. 

W roku 2014, w związku z aneksją Krymu i wybuchem konfliktu w Donbasie jego priorytetowe zadania zostały zmienione. Operatorzy tej jednostki brali udział w wielu misjach bojowych, natomiast w 2017 roku po raz pierwszy uczestniczyli w ćwiczeniach sił specjalnych NATO na Litwie, pod kryptonimem „Flaming Sword 2017”. Dwa lata później grupa zadaniowa 140. Centrum Sił Specjalnych uzyskała certyfikat NATO Response Force.

Ukraina dołączyła zatem do grona państw partnerskich Sojuszu, wydzielających swoje siły do NATO Response Force. Wcześniej w działaniach NRF uczestniczyły Szwecja czy Finlandia (np. komponenty sił powietrznych). Jednostki państw spoza Sojuszu umieszczane są w "puli" Sił Odpowiedzi, a więc nie wchodzą do składu sił natychmiastowego reagowania (tzw. szpicy VJTF), ani ugrupowania Initial Follow-On Forces Group (IFFG), czyli sił przeznaczonych do użycia w pierwszej kolejności po "szpicy".

Reklama

Komentarze (1)

  1. Aad151

    Ciekawe, czy oddział ten może brać udział w operacjach np. w Iraku?

    1. Kris

      To fakt

Reklama