Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: zniszczono rosyjski wóz dowodzenia systemem Buk-M3

Wóz dowodzenia 9S510M systemu OPL BUK-M3
Wóz dowodzenia 9S510M systemu OPL BUK-M3
Autor. Ukraine Weapons Trucker, Twitter

Na łamach Defence24 informowaliśmy o wysłaniu przez stronę rosyjską najnowszego wariantu ich systemu przeciwlotniczego BUK w wersji M3. Strona ukraińska kilka dni temu powiadomiła o zniszczeniu wozu dowodzenia tego systemu.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Stanowisko 9S510M odbiera i przetwarza informacje o sytuacji powietrznej z wielu sensorów i innych zautomatyzowanych systemów dowodzenia oraz przydziela cele do poszczególnych środków ogniowych. Pozwala na śledzenie i strzelanie do 36 celów jednocześnie. Stanowisko dowodzenia jest zbudowane na podwoziu gąsienicowym GM-5969.

Sam system Buk-M3 stanowi rozwinięcie wersji M1/M2, zwiększając znacząco jej możliwości zwalczania środków napadu powietrznego. Wdrażanie go do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej rozpoczęto w październiku 2019 roku, zastępując jego starsze warianty. Buk-M3 ma za zadanie niszczyć cele na dystansie od 3 do 50 km, na pułapie od 5 m do 25 km, przy średniej prędkości pocisku 960 m/s.

Reklama

Według Rosjan ma on możliwość zwalczania także celów balistycznych. W planach jest rozwój nowszych efektorów o donośności 70 km i pułapie 35 km.

Reklama

Komentarze

    Reklama