Reklama

Siły zbrojne

Ukraina zamówiła amerykańskie łodzie abordażowo – inspekcyjne

Ukraina zamówiła amerykańskie łodzie abordażowo – inspekcyjne – fot. Willard Marine
Ukraina zamówiła amerykańskie łodzie abordażowo – inspekcyjne – fot. Willard Marine

Amerykańska firma Willard Marine będzie dostawcą szybkich łodzi abordażowo - inspekcyjnych dla ukraińskiej marynarki wojennej. Ta sama firma buduje morskie ścigacze, które biorą udział w „America’s Cup”.

Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych w ramach funduszu FMS (Foreign Military Sales) dwie szybkie łodzie abordażowo - inspekcyjne typu SEA FORCE 7 i dwie typu SEA FORCE 11. Ukraińskie zamówienie zostało złożone w amerykańskiej firmie Willard Marine z Kalifornii. Kontrakt zawiera opcję zwiększającą zamówienie o piątą jednostkę.

SEA FORCE są typowymi, częściowo nadmuchiwanymi RHIB-ami o kadłubach aluminiowych z włóknem szklanym. W przypadku Ukrainy zamówiono po dwie jednostki długości 7,24 m i 11,9 m. Oficjalnie tłumaczy się, że obie będą wykorzystywane do operacji abordażowo – inspekcyjnych. W rzeczywistości łodzie o długości 11 m bardzo trudno jest zmieścić na pokładzie okrętów i dlatego są one wykorzystywane przede wszystkim przez wojska specjalne.

Według producenta łódź siedmiometrowa może przewozić nawet do 18 osób a łódź jedenastometrowa do 36 osób, jednak standardowo nie mają one tylu specjalnych siedzisk, które pozwalałyby na transport tak dużej ilości osób przy pełnej prędkości. Prędkość ta zależy jedynie od zastosowanych silników. W obu typach łodzi jest możliwe zamontowanie karabinów maszynowych na podstawie umieszczonej w części dziobowej.

Komentarze