Reklama

Siły zbrojne

Ukraina z rakietą o zasięgu tysiąca kilometrów?

Testy ukraińskich pocisków rakietowych / Fot. Twitter @NSDC_ua
Testy ukraińskich pocisków rakietowych / Fot. Twitter @NSDC_ua

Ukraina posiada pocisk rakietowy o zasięgu ponad 1 tys. kilometrów, zdolny do przenoszenia ładunku o wadze 150 kilogramów – oświadczył prezydent tego kraju Petro Poroszenko, cytowany we wtorek przez ukraińskie media.

Poroszenko podkreślił, że Ukraina uzyskała również możliwość rażenia okrętów w promieniu 300 kilometrów. 

Tej rakiety nie przetrzyma żaden okręt małej i średniej klasy. Jest to poważne wzmocnienie naszych możliwości obronnych

Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, w programie TV

Ukraińskie władze w ramach reformy sił zbrojnych chcą wymieniać odziedziczone po czasach ZSRR uzbrojenie na sprzęt odpowiadający standardom, które obowiązują w NATO. Ma to szczególne znaczenie w świetle konfliktu z Rosją na wschodniej Ukrainie, który trwa od 2014 roku i kosztował życie około 13 tysięcy osób. W marcu ukraińska armia przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z kupionymi w Turcji dronami bojowymi Bayraktar (klasy MALE). Ukraina otrzyma sześć takich maszyn oraz 200 pocisków. Negocjacje na temat zakupów tych bezzałogowców toczyły się blisko dwa lata.

W praktyce jednak najczęściej Ukraina modernizuje istniejący sprzęt, choć coraz częściej tamtejszy przemysł wprowadza do produkcji nowe typy uzbrojenia. Do służby trafia np. coraz więcej systemów przeciwpancernych rakiet kierowanych.

Dziś pojawiła się u nas rakieta, która przeszła już z powodzeniem testy i której zasięg przekracza 1 tys. kilometrów. Może ona przenosić ładunek o wadze 150 kilogramów. W czasach radzieckich było to 80 kilogramów. Jest to rakieta precyzyjna, zbudowana przez ukraińskich specjalistów i siły zbrojne

Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy

W marcu także Poroszenko mówił, że po zawieszenia przez USA i Rosję układu INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu Ukraina ma prawo do budowania własnych systemów rakietowych o większym zasięgu niż dotychczas.

Możemy teraz produkować takie pociski, które znacząco zwiększą cenę płaconą przez agresora (rosyjskiego) za jego awantury w przypadku dalszej eskalacji agresji. Terytorium agresora także stanie się podatne na zagrożenia

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko,

Poroszenko, który jest prezydentem od 2014 roku, obecnie ubiega się o reelekcję. W pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 31 marca, uzyskał niemal 16 procent poparcia, wchodząc do drugiej tury wraz z komikiem telewizyjnym Wołodymyrem Zełenskim, na którego głosowało ponad 30 procent wyborców. Drugi etap wyborów zaplanowano na 21 kwietnia.

Defence24.pl/PAP

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.