Reklama

Siły zbrojne

Ukraina z rakietą o zasięgu tysiąca kilometrów?

Testy ukraińskich pocisków rakietowych / Fot. Twitter @NSDC_ua
Testy ukraińskich pocisków rakietowych / Fot. Twitter @NSDC_ua

Ukraina posiada pocisk rakietowy o zasięgu ponad 1 tys. kilometrów, zdolny do przenoszenia ładunku o wadze 150 kilogramów – oświadczył prezydent tego kraju Petro Poroszenko, cytowany we wtorek przez ukraińskie media.

Poroszenko podkreślił, że Ukraina uzyskała również możliwość rażenia okrętów w promieniu 300 kilometrów. 

Tej rakiety nie przetrzyma żaden okręt małej i średniej klasy. Jest to poważne wzmocnienie naszych możliwości obronnych

Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, w programie TV

Ukraińskie władze w ramach reformy sił zbrojnych chcą wymieniać odziedziczone po czasach ZSRR uzbrojenie na sprzęt odpowiadający standardom, które obowiązują w NATO. Ma to szczególne znaczenie w świetle konfliktu z Rosją na wschodniej Ukrainie, który trwa od 2014 roku i kosztował życie około 13 tysięcy osób. W marcu ukraińska armia przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z kupionymi w Turcji dronami bojowymi Bayraktar (klasy MALE). Ukraina otrzyma sześć takich maszyn oraz 200 pocisków. Negocjacje na temat zakupów tych bezzałogowców toczyły się blisko dwa lata.

W praktyce jednak najczęściej Ukraina modernizuje istniejący sprzęt, choć coraz częściej tamtejszy przemysł wprowadza do produkcji nowe typy uzbrojenia. Do służby trafia np. coraz więcej systemów przeciwpancernych rakiet kierowanych.

Dziś pojawiła się u nas rakieta, która przeszła już z powodzeniem testy i której zasięg przekracza 1 tys. kilometrów. Może ona przenosić ładunek o wadze 150 kilogramów. W czasach radzieckich było to 80 kilogramów. Jest to rakieta precyzyjna, zbudowana przez ukraińskich specjalistów i siły zbrojne

Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy

W marcu także Poroszenko mówił, że po zawieszenia przez USA i Rosję układu INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu Ukraina ma prawo do budowania własnych systemów rakietowych o większym zasięgu niż dotychczas.

Możemy teraz produkować takie pociski, które znacząco zwiększą cenę płaconą przez agresora (rosyjskiego) za jego awantury w przypadku dalszej eskalacji agresji. Terytorium agresora także stanie się podatne na zagrożenia

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko,

Poroszenko, który jest prezydentem od 2014 roku, obecnie ubiega się o reelekcję. W pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 31 marca, uzyskał niemal 16 procent poparcia, wchodząc do drugiej tury wraz z komikiem telewizyjnym Wołodymyrem Zełenskim, na którego głosowało ponad 30 procent wyborców. Drugi etap wyborów zaplanowano na 21 kwietnia.

Defence24.pl/PAP

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (25)

 1. pielgrzym

  NIECH POLSKA WYJDZIE Z DZIWNYCH TRAKTATÓW I UKŁADÓW O BUDOWANIU RAKIET PÓŁŚREDNIEGO,DALEKIEGO ZASIĘGY.NIECH WYJDZIE Z UKŁADU O (NTP)-NIEROZPRZESTRZENIANIU BRONI JĄDROWEJ,UKŁADU MTCR,Z TRAKTATU (TPNW)-O ZAKAZIE BRONI JĄDROWEJ I BUDUJE WSZYSTKO W POLSCE MAMY DOSKONAŁYCH INŻYNIERÓW,CHEMIKÓW,FIZYKÓW,NASTĘPNĄ RZECZĄ JEST GDZIE SIĘ PODZIAŁY BADANIA GEN.DYW.DR.HAB.SYLWESTRA KALISKIEGO NAD BOMBĄ TERMOJĄDROWĄ PRAWDOPODOBNIE ZLIKWIDOWANEGO PRZEZ KGB..NIECH POLSKA PRZEJMIE TRANSFERY TECHNOLOGII NA SYSTEMY RAKIETOWE HYUNMOO -1,2A,,B,C,3A,B,C,D,4,4,4 O ZASIĘGU 180-300-500-800-1000-3000KM I INNE UZBROJENIE,IZRAELSKIE SYSTEMY RAKIETOWE ARROW-3,ŻELAZNA ,KOPUŁA,RAKIETY JERYCHO 1-3,LORA,BARAK 8,MX,I INNE UZBROJENIE.

 2. Pol

  Az człowieka coś bierze ze władza w polsce blokuje rozwój systemów dalekiego zasiegu i innych technologi. Dla ukrainy to zadna nowosc bo sa w stanie zrobic w krótkim czasie systemy bardziej śmiercionośne maja elektrownie atomowe jak i technologie do budowy promów kosmicznych to zadna nowość. Nam niewolno nawet prowadzic badań na wzbogaconym uranie bo po obieciu władzy reszte noca wywiezli z kraju bo lobby nie pozwala. Najwyraźniej polska nie jest suwerennym krajem takim jak francja ba nawet takim jak ukraina czy iran ,indie itd....ta władza zrobiła z nas popychadło na rzecz amerykanskich koncertów widocznie mamy zakaz produkcji wszelkich silników spalinowych oraz technologi wysoko zawansowanych. Sprzedalii Polskę i sprzedaja wejscie do uni tez było przekretem marka kosztowała 2 zł do 1 zł polski złoty powinien kosztowac 2zł do euro.A takim sposobem mozna było sprzedać cały nas przemysł za free.

  1. Sidematic

   Ta władza i wszystkie poprzednie.Od 30 lat jesteśmy kolonią

 3. krzychal

  Nie podniecajcie się tak - tam będzie druga tura wyborów i Poroszenko w niej startuje. Poza tym wystrzelenie tej rakiety w kierunku Rosji będzie oznaczało wyparowanie Kijowa na 100m w głąb ziemi

  1. Gh

   O ile wcześniej nie wyparuje moskwa i cały świat sie zdziwi

 4. Uka

  A tak naprawdę jest rakieta na taczce i 3 Ukraińców którzy ją pchają. Ma zasięg nawet 10tys km. O ile nie padnie załoga.

 5. JÓZEK dopowiedział

  NO CÓŻ....Polska postawiła na "systemy do walki na odległość wzrokową" i pielęgnuję coś jeszcze kosztowne archaizm jakim jest czołg ... zamiast scedować energię na budowę , systemów rakietowych i artyleryjskich średniego/dalekiego zasięgu które to one będą decydować o skuteczności armii a nie systemy do działań kontaktowych i walki w ringu ..czas "czarnych pokryw" trzeba zakończyć ....Ukraina potrafi ..a Polska cóż co niektórym nadal tkwi w "tópie" styropian który reformował "przemysł zbrojeniowy " zamiast go odnawiać to się go niszczyło i zabijało .....

 6. Rocky

  Kraj w stanie wojny i ogólnej rozsypce realizuję zaawansowane projekty wojskowe. Szkoda, że Polska nie jest nawet w połowie tego poziomu...

  1. zeus89

   Tak. Realizuje w stanie wojny. Kosztem bardzo wielu innych rzeczy bo ich sytuacja zmusiła.

 7. deal factor

  Kh 55 którego poradzieckie plany Ukraina sprzedała Iranowi w końcu jakimś cudem zyskał naprowadzanie. W jakieś perspektywie Ukraina będzie dysponowała pociskami samosterującymi o zasięgu 250 i 1000km oraz rakietami o zasięgu 120km (w dłuższej perspektywie Grom 2). A Polska ? Niekierowane Feniksy o zasięgu ok 50km (nawet nie dorobiono gazodynamiki i INS którymi dysponuje Ukraina) .. tutaj nawet licencja na GMLRS nie pomoże zresztą i tak nie chcą nam jej dać. Wielu forumowiczów pyta dlaczego tak się dzieje ? Odpowiedź jest BANALNA ! Jeśli chcemy mieć bazy USA w Polsce to nie wolno nam prowokować Rosjan rozwojem własnych technologii. Od dawna wiadomo że ceną baz USA jest ograniczanie zdolności Wojska Polskiego. USA pomogą ale nie za darmo rzecz jasna. Szkoda bo gdyby wydać 300mld na Wojsko Polskie a nie roszczenia to nie potrzebowalibyśmy obcych baz w Polsce ale inne kraje prosiłyby o stacjonowanie Polaków u siebie.

 8. ZydSuss

  No niestety Ukraina odskoczyła nam już militarnie i raczej jej nie dogonimy.

  1. znawca

   jak maiła nie odskoczyć jak ma z 1/3 potencjału naukowego i przemysłu zbrojeniowego ZSRR

 9. 3:10 do Yumy

  Nie będę pewnie oryginalny, ale się zapytam: Dlaczego jeszcze nie nawiązaliśmy na tym polu współpracy z Ukrainą?

  1. Mikosz

   A co możemy na tym polu Ukrainie zaproponować? Chyba że współpraca oznacza dla Ciebie zakupy.

  2. 3:10 do Yumy

   Zainwestować jakieś konkretne pięniądze, podesłać inżynierów, żeby nabierali doświadczenia. No, chyba, że pierwsze się skończyły, a drudzy zdążyli już wyjechać na zachód

 10. df

  Mowa o klonie Kh-55 i tyle

 11. Max

  Lord Godar, jakiej współpracy ? Duda im pożyczył 1 mld USD, wystąpić z żądaniem natychmiastowej spłaty, jak nie to w rozliczeniu niech dają swoje technologie. Tak samo Polska straciła swój przemysł w latach 90 - tych, jakoś nikt nie miał wtedy sentymentów względem nas. Ale do tego trzeba męża stanu, a nie tych chłopaczków którzy nami teraz rządzą .

 12. hgkjhkljhjk

  Nie licząc tego, że mają wybory, to nawet jeśli połowa tego jest prawdą to brawo Ukraina.

 13. Lord Godar

  Każdy następny artykuł opisujący modernizację , czy rozwój i wprowadzanie nowego uzbrojenia przez Ukrainę , powoduje że uświadczam się w przekonaniu jak nieudolne i nieefektywne są nasze "próby" modernizacji armii . Nasze działania są tak nieporadne i wręcz czasami szkodzące naszej obronności , że słów brak ...

  1. Polak

   Takie działania (modernizacja nasza ) powinny skończyć się skandalem sądem więzieniem. Każdy zdrowo myślący widzi że to przewałem pachnie . rozstrzelać nie można niestety.

  2. fsdfsdgdfhsg

   Na pocieszenie, miejmy nadzieję, że sukcesy Ukrain będą motywujące dla naszych.

 14. Andrzej

  A czy przypadkiem nie jest to łamanie traktatu o broni średniego zasięgu ?

  1. Rojek

   Podpisanego przez kogo?

  2. Halo

   Najpierw sobie odpowiedz co to jest "średni zasięg"! I wtedy zadaj pytanie... inne!

  3. Marek

   A czy przypadkiem nie jest głupotą trzymanie się tego traktatu, skoro Rosjanie od dawna go łamią?

 15. Polak Mały

  Ukraina kupiła od Turcji drony, a Rosja wchodzi w sojusz z Turcją. Ciekawe czy Rosja nie otrzyma kodów od tych dronów od Turcji.

  1. Trzeźwy

   I znowu te mityczne "kody"? Ogarnij się, gdyby to była prawda, nikt by nigdy nic więcej od Turków nie kupił. Nikt sobie na coś takiego nie pozwoli. Zapomnij o tych czarodziejskich pseudo - kodach.

 16. Anni

  Do Marek1...Niestety masz absolutną racje...

 17. Melas

  Poroszenko odtrąbił w mediach sukces. Pytanie czy powinniśmy w to wierzyć. Kto chwali się nową technologią/bronią medialnie, pozbawiając się elementu zaskoczenia przeciwnika na polu walki??? Odp: idiota. Spokojnie, to propaganda ukraińska, która próbuje dorównać rosyjskiej albo werbalny element odstraszania...

 18. rusek bez butów

  Faktycznie trzeba by pomyśleć o pociskach balistycznych o zbliżonym zasiégu. Osobiście nie wiem czy kierunek ukraiński jest dobry,ale można pomyśleć. Trzeba by też pomyśleć o broni masowego rażenia. W końcu traktaty międzynarodowe tyle znaczą co memorandum budapesztańskie. Tym bardziej ,że są państwa (jedne i te same),które nigdy jak pokazuje historia nie przestrzegają żadnych umów.

 19. ito

  I oni tak w trzy tygodnie od zerwania traktatu INF tę rakietę opracowali? Ech wybory, cóż lepiej wpływa na skuteczność krajowych rozwiązań?

 20. Gwóźdź

  Ukraina-panstwo teoretyczne w końcowym stadium rozpadu ale przemysł zbrojeniowy działa prężniej niż jakikolwiek inny w Polsce. Umiesz liczyć, licz na siebie. Polacy liczyć nie potrafią.

 21. Realista

  Tyle gadania. A gdzie ofensywa i zmiażdżenie traktorzystów w celu odzyskania okupowanych ziem pod parasolem gwarantów nienaruszalności granic w zamian z oddania atomu? Szybko ostro niczym Chorwaci w 1995 i koniec bezczelnej rebelii. Widzicie ile warte są umowy międzynarodowe nawet z mocarstwami? Polacy inwestujcie we własna siłę, bo tylko na siebie możecie liczyć. Czas na atom polski;piszę poważnie. Kupmy technologie rakiet dalekiego zasięgu skądkolwiek bez oglądania się na wyzyskujących nas tzw. sojuszników. Zwykły Pakistan, Indie, Korea nam sprzedadzą co trzeba.

 22. Manson

  Znaczy że mogą potencjalnie walnąć w każde miejsce naszego kraju, a my nie możemy ani tego powstrzymać ani odpowiedzieć czymś podobnym. I kto tu jest słaby i zacofany?

 23. assassin

  I bardzo dobrze!Niech Rosja wie,że atak grozi atakiem i stratami w żołnierzach,sprzęcie i pięniędzy...

 24. Marek1

  Całkowicie zmarnowano i zaprzepaszczono ogromny potencjał kompetencji i militarnej technologii ukraińskiej jaki można było sprowadzić do Polski w ciagu ost. 5 lat. W dramatycznie trudnych dla Ukrainy latach 2014-2016 Kijów wręcz błagał W-wę o pieniądze, kooperację, współpracę zbrojeniową oferując wiele do dziś niedostępnych dla PGZ technologii i licencji(pełnych). Dobre i tanie silniki wysokoprężne serii 6TD, silniki do śmigłowców, technologie rakietowe dla artylerii/lotnictwa/obr. powietrznej, projekty inżynierskie znakomitego biura Łucz, technologie dla prod. broni pancernej, ppk generacji 2+, itd., itd. To wszystko już mogliśmy mieć w Polsce, a NIE mamy i dłuuugo mieć nie będziemy(o ile w ogóle). Ukraina po 3 latach mając serdecznie dość niekompetencji, dyletanctwa, bufonady i kolejnych kłamstw/obietnic ze strony polskich władz znalazła środki finansowe i chętnych kooperantów w Chinach i krajach Zat. Perskiej. Jaskrawo widać po kolejnych prezentacjach, kolejnych syst. broni, ze potężny kryzys w tym dziale przemysłu mija i ciągle biedna i rozkradziona Ukraina zaczyna odgrywać dużo większą rolę w światowym eksporcie uzbrojenia niż teoretycznie "bogata" Polska. Rządzący zafundowali nam kolejny odcinek serialu pt. "Polak przed szkodą i po szkodzie głupi"...

 25. dropik

  cóż wybory za pasem. choć oczywiście możliwe, że któryś z tych 2 pocisków poleci tak daleko z tak małą głowicą. Na wyposażenie armii i tak tego nie ma i jeszcze przez lata nie będzie. A jeśli Rosja na zdecyduje się na dalszą agresję to nadal z donbasu, pod przykryciem więc o żadnym ataku odwetowym na Rosję i tak nie będzie mowy. inna sprawa że pocisk o zasięgu 300 km i tak by się przydał w Donbasie (max odległości do 120-180 km).

Reklama