Reklama

Siły zbrojne

Ukraina wprowadza podatek wojenny

Prowadzenie operacji antyterrorystycznej stanowi znaczne obciążenie dla ukraińskiego budżetu. Fot. Mil.gov.ua.
Prowadzenie operacji antyterrorystycznej stanowi znaczne obciążenie dla ukraińskiego budżetu. Fot. Mil.gov.ua.

Władze ukraińskie zdecydowały się na wprowadzenie specjalnego podatku dochodowego, który ma pokryć koszty operacji antyterrorystycznej.

Jak pisze agencja Unian, przepisy wprowadzające nowy podatek zostały dziś przyjęte przez ukraiński parlament. Na ich podstawie Ukraińcy będą odprowadzać do budżetu dodatkowo 1,5 % od dochodów osobistych, w tym wynagrodzeń. Według radia NRCU, ma to umożliwić pozyskanie dodatkowych środków w kwocie 2,9 mld hrywien (ok. 240 mln USD), na cele związane z obroną narodową.

Gospodarka Ukrainy coraz mocniej odczuwa skutki walk prowadzonych z prorosyjskimi bojownikami. Są one tym bardziej dotkliwe, że starcia toczą się w uprzemysłowionych regionach na wschodzie kraju. W drugim kwartale bieżącego roku produkt krajowy brutto Ukrainy obniżył się o 4,7 % w ujęciu rocznym i o 2,3 % w stosunku do poprzedniego kwartału. Wcześniej informowano, że koszty operacji antyterrorystycznej szacowane są na 1,5 mld hrywien miesięcznie. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Hans Close

    Podatek wojenny w wysokości 1,5%? ;))) Cóż za krótkowzroczność. Jeżeli Ukraińcy chcą zachować niepodległość to powinni uchwalić podatek wojenny w wysokości minimum 25% i zbroić się na potęgę, ponieważ inwazja Kacapów na ich kraj wisi w powietrzu. Skoro 1,5% dochodów daje 240mln USD to 25% powinno przynieść 4,16mld USD (to również niewiele) za co powinni natychmiast modernizować armię. Trzymam kciuki za Ukraińców, ale czarno widzę ich przyszłość, skoro na nadchodzącą wojnę z Rosją szykują tylko 240mln USD. ;)

  2. czechu

    Mniemam iż rocznie.

  3. lechu

    Hmm... 2,9 mld w jakim okresie czasowym? W ciągu miesiąca czy przez cały rok? "News" o niczym.

Reklama