Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: walki w pobliżu granicy z Rosją. Atak na gazociąg

Fot. dpsu.gov.ua
Fot. dpsu.gov.ua

Siły ukraińskie prowadzą walki z prorosyjskimi rebeliantami w regionie granicy z Rosją. Obiektem ataku stał się także gazociąg Urengoj-Pomary-Użhorod.

Jak podaje agencja Reutera, w walkach prowadzonych w regionie granicy ukraińsko – rosyjskiej rano 17 czerwca rannych zostało około 30 członków sił lojalnych wobec rządu w Kijowie. Informacje o starciach w obszarze przygranicznym podaje także ukraińska straż graniczna, dodając że podejmowane są działania w celu przywrócenia kontroli nad granicą państwową oraz „zniszczenia terrorystów”.

Dmitry Tymczuk, ukraiński ekspert wojskowy stwierdził wcześniej, że „setki” kilometrów granicy ukraińsko – rosyjskiej pozostają poza kontrolą sił rządowych, co pozwala na swobodne działania tzw. separatystów ze wsparciem Rosjan.  Pojawiają się także doniesienia o ponownym przemieszczaniu sił rosyjskich w kierunku granicy z Ukrainą. BBC informuje tymczasem, że ukraiński prezydent Petro Poroszenko zaproponował przerwanie ognia, aby „rosyjscy najemnicy” mogli opuścić terytorium kraju.

Na Ukrainie podejmowane są także działania w celu destabilizacji systemu dostaw surowców energetycznych. 17 czerwca po raz drugi obiektem ataku stał się gazociąg Urengoj-Pomary-Użhorod (pierwszy atak miał miejsce 12 maja). Można przypuszczać, że Rosja będzie chciała pokazać Ukrainę jako niestabilne państwo tranzytowe, co ma znaczenie w kontekście rozmów z Komisją Europejską na temat gazociągów Nord Stream (OPAL) i South Stream. Jednocześnie po przerwaniu dostaw gazu na Ukrainę Rosja może dążyć do przerwania rewersowych dostaw surowca na Ukrainę z terytorium Słowacji.

Reklama

Komentarze (4)

 1. marcin bar

  w Ługańsku i Doniecku chodzi wyłącznie o eksterminację i masowe wysiedlenia ludności tam zamieszkującej i nieograniczoną eksploatację zalegających tam ogromnych złóż gazu łupkowego przez Shella po wydobyciu sprzedaż tego gazu europie z wykorzystaniem zawłaszczonych rosyjskich rur. czysty biznes dla utrzymania euro i dolara. szczelinowanie na ogromną skalę zamieni obszar noworosji w trwale skażoną pustynię. ale to dla europy i usa nie ma znaczenia. na szczęście te plany biznesowe. Wojsko Polskie powinno służy wyłącznie do obrony Polskich granic a nie krwawych żydowskich biznesów. łącze straty wśród najemników w Donbasie w okresie od 02maya-18 czerwca - „ASBS Othago” Polska zginęło – 26 osób, - PMC „Greystone”, „Hallo Trust”, „akademia” – 64 osób - 25 CIA 13 zabitych, 12 rannych, - żeńska kompania snajperów z Litwy 5 ludzi dla ciekawskich reszta zestawienia strat i zdjęcia: http://strategia-22.livejournal.com/9905.html teraz odpoczywają na emeryturze u szatana Noworosja szykuje kontrofensywę. zdobyci ciężkie uzbrojenie od ukraińskich żołnierzy kupiła 100 czołgów. http://etoonda.livejournal.com/189877.html jak pojadą zatrzymają się dopiero w Kijowie i żadna banda najemników ich nie zatrzyma.czas wyrżnąć banderowców. Ukraina zostanie małym kraikiem. czas iluzji kończy się. szkoda tylko że „nasi politycy” tak się skudlili i tego nie widzą. a tracimy na tym my wszyscy

  1. Podbipięta

   POLskie przysłowie z XVI w. łżesz jak Moskal.

 2. jang

  No to jest wskazówka dla rozmaitych świrów świata jak zasłynąć.Za pare groszy na nowy turban.A rurociągów w Rosji więcej niż funkcjonariuszy i żołnierzy miłujących pokój.Łatwiejsze cele niż amerykańskie wieżowce a równie medialne

 3. wrrr

  Moskwa nie rezygnuje z aneksji przynajmniej 2 obwodów i zrobi w tej kwestii prawie wszystko. Nawet wymyślili już sobie nazwę dla anektowanego terytorium - noworosja ;-)

 4. podbipięta

  Bij Moskale ,bij psubraty 1610 / napis z głowni polskiej karabeli

  1. ito

   A coś konkretnie i na temat?

Reklama