Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: Ofensywa sił rządowych. Otoczona Gorłówka, zaminowane zakłady chemiczne

Fot. mil.gov.ua.
Fot. mil.gov.ua.

Siły zbrojne Ukrainy prowadzą działania ofensywne w ramach operacji antyterrorystycznej. Wojska ukraińskie otoczyły miejscowość Gorłówka. W odpowiedzi rebelianci zaminowali znajdujące się w mieście zakłady chemiczne.

Jak pisze Inforesist, siły rządowe prowadzą działania między innymi w rejonie miast Szachtarsk i Torez. Według niepotwierdzonych informacji Ukraińcy mieli wcześniej przejąć kontrolę nad miejscowością Debalczewo, ważnym węzłem drogowym położonym pomiędzy Donieckiem a Ługańskiem. Władze w Kijowie poinformowały natomiast, że miasto Gorłówka w obwodzie donieckim jest całkowicie otoczone przez wojska ukraińskie. Na pozycje rebeliantów przeprowadzono ataki lotnicze.

Prorosyjscy tzw. separatyści zaminowali znajdujące się w Gorłówce zakłady chemiczne. Serwis Inforesist donosi jednak, że po przerwaniu większości procesów produkcyjnych 8 maja bieżącego roku na ich terenie nie ma obecnie niebezpiecznych substancji chemicznych, przez co nie występuje zagrożenie katastrofą na dużą skalę.

Według doniesień agencyjnych siły ukraińskie są wciąż ostrzeliwane przez artylerię, w tym także systemy rakietowe BM-21 Grad. Poinformowano ponadto że, rebelianci otrzymują uzbrojenie z okupowanego przez Rosję Krymu, przerzucane przez Morze Azowskie. W ciągu ostatnich kilku dni wojska rządowe zdołały jednak przejąć kontrolę nad szeregiem miejscowości, w tym Lisiczańskiem i Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim.


Reklama

Komentarze (4)

 1. wb

  Jacy separatyści zaminowaliby zakłady przemysłowe na terenie "własnego" państwa? przecież powinno im zależeć na jak najmniejszym zniszczeniu infrastruktury.

  1. mac

   rosyjskim najemnikom wszystko jedno ,walczą na terenie Ukrainy a jak zginą niewinni ludzie, to co z tego,w Rosji życie ludzkie nigdy nie miała znaczenia.Miejscowi separatyści to mięso armatnie bez znaczenia otumanione propagandą o zachodnich faszystach i natowskich najemnikach dowodzone przez rosyjskich oficerów

  2. wróg

   Widzę że cenzura nie przepuściła posta. Te zakłady chemiczne produkujące chlorowinyle i materiały wybuchowe są ZAMKNIĘTE od 2001 roku. To rozlatujące się, zardzewiałe budy i źródło pozyskiwania cegieł dla okolicznych mieszkańców. Zaminowali... jasne... chyba przed złomiarzami.

 2. qqqq

  Jechać, jechać z seperatystami. Im szybciej zrobi się porządek tym szybciej będzie można sprzątać ten bałagan, uruchomić ponownie fabryki, kopalnie, zakłady pracy.

  1. zielony ludek

   raczej zrestrukturyzować czytaj pozamykac jak w Polsce, zniszczenia wojenne beda dobrym pretekstem

 3. podbipieta

  Bij Moskale,bij psubraty 1610 >napis trawiony na głowni polskiej karabeli> w posiadaniu autora wpisu

  1. historyk

   Posiadacze takich karabel mogli sobie na nich trawić różne brednie, ale jak dostali od Rosjan jurgielt (od XVI w) to nie tylko ich przeszła ochota bić Moskali, ale jeszcze Moskalom Rzeczpospolitą sprzedali. I tak im zostało do dziś, tylko aktualnie za 15 mln$ w kartonowym pudle sprzedają kraj uSSmanom, ale kto wie, czy jutro Moskale uSSmanów nie przebiją z ofertą? Znani mi przed laty wysocy oficerowie specłużb, którzy wszak mają pilnować Rzeczpospolitą przed takim jurgieltem, bez obciachu pouczali mnie, że "nie ma uczciwych ludzi, są tylko za niskie łapówki" a dalej, że "najuczciwszy człowiek, jakiego dotąd spotkali, wyceniał się na 30 mln

   quot; i obecny przy tym znany prawnik potakująco kiwał głową. Negatywny stereotyp Polaka w dziełach Dostojewskiego niestety nie bierze się bez przyczyny.

 4. prześmiewca

  Dobrze że przynajmniej Defence24 oszczędził nam propagandowych bredni z PAP, że separatyści przemalowani swoje czołgi w ukraińskie barwy i ostrzeliwują cywilne budynki Gorłówki. :-)))

Reklama