Siły zbrojne

Ukraina: Nowe czołgi dla armii

Eksportowany do Tajlandii wariant czołgu T-84 Opłot-M. Fot. Ukroboronprom
Eksportowany do Tajlandii wariant czołgu T-84 Opłot-M. Fot. Ukroboronprom

Siły zbrojne Ukrainy zamierzają wprowadzić do służby operacyjnej czołgi T-84 Opłot-M. Do chwili obecnej maszyny tego typu produkowano głównie na eksport.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow poinformował, że od przyszłego roku czołgi T-84 Opłot-M powinny być pozyskiwane dla tamtejszych sił zbrojnych, aby wzmocnić zdolności obrony kraju. Dodał, że odpowiednie środki należy zabezpieczyć w budżecie obronnym na 2018 rok.

Czołgi T-84 Opłot-M zostały formalnie przyjęte na uzbrojenie armii ukraińskiej w 2009 roku, ale nie ma informacji o przekazaniu ich do regularnej służby operacyjnej, nie mówiąc już o bojowym użyciu w trakcie wojny na wschodzie kraju. Ołeksandr Turczynow zaznaczył, że pojazdy te produkowano do niedawna tylko na eksport, ale obecnie powinny one zostać wdrożone do służby.

Ukraińska armia bazuje przede wszystkim na pojazdach T-64B(W), z których pewną część zmodernizowano do standardu T-64BM Bułat. Wspólną cechą seryjnych T-64BM i T-84 jest nowoczesny ciężki pancerz reaktywny Nóż, ale z drugiej strony modernizowane czołgi odstają znacznie od T-84 na przykład pod względem ruchliwości. Wiadomo też, że używane seryjnie T-64BM z reguły dysponują systemami obserwacji pasywnej noktowizyjnej, ale nie termowizyjnej.

Po wybuchu wojny na Ukrainie zdecydowano też o przywróceniu do służby pewnej liczby wcześniej wycofanych T-64 i T-72. W 2011 roku podpisano natomiast kontrakt eksportowy na dostawę T-84 Opłot-M dla Tajlandii. Główną przyczyną, dla której pojazdy tego typu nie trafiały do chwili obecnej na wyposażenie ukraińskiej armii, jest ich koszt, przewyższający modernizację. Najwyraźniej jednak może się to zmienić.

Czytaj więcej: T-84 Opłot-M. Najnowszy czołg ukraińskiej armii 

 

Komentarze (12)

 1. cynik

  Dajcie sobie spokój z kupowaniem licencji na postsowieckiej szmelc jak kupować to z zachodu albo z Azji.

  1. Murzyn

   A "najlepiej" niemieckie, lub francusko-niemieckie.

  2. Vvv

   Wolałbym juz przebudowany t-84 ale z ciężka wersja pancerza wiezy i podwozia i lufa 120mm niz K-2. T-84 oplot m nawet w obecnej wersji jest znacznie lepiej oancerzony niz K-2

 2. normalny

  Ukraińcy od 2011 r. nie są w stanie wykonać zlecenia na 49 szt czołgów Oplot do Tajlandii. Na razie dostarczyli 25 szt. Doprawdy jestem pod wrażeniem tempa produkcji średnio 3,5 czołgu rocznie. Nawet jeśli poprawią tempo to realnie do 5 czy 10 szt rocznie?

  1. krzysiek84

   Dziwisz się? Od dwóch lat ich wicepremierem jest polski specjalista ds. restrukturyzacji i prywatyzacji jedynych dochodowych spółek Skarbu Państwa. Taki czołg nie powstaje od podstaw w Charkowie, ale korzysta z części dostarczanych z całej Ukrainy. Żeby zakłady Małyszewa były rentowne trzeba łożyć na te mniej rentowne, bo nie można kupić części za granicą, nawet zamienników, bo ich dostawca jest wrogiem. Ukraiński wicepremier powtarza historię polskiego przemysłu z przełomu tysiącleci.

  2. Marek1

   Oczywiście nawet NIE zauważyłeś, że Ukraina ma od ponad 3 lat wojnę i w Charkowie zamiast koncentrować się na produkcji eksportowej 90% pary idzie na reanimację i modernizację powyciąganych zewsząd poradzieckich T-64 różnych wersji. Oczywiście iście przysłowiowy burdel, korupcja i rozkradanie majątku swoje też robi i dopiero od jakiegoś roku powolutku zaczyna być widoczna pewna poprawa. Mają gotowy, własny naprawdę niezły MBT i teraz to głównie kwestia pieniędzy(brak) i lepszej organizacji pracy, by Opłoty zaczęły szybciej wyjeździć z hal fabrycznych.

 3. true

  To będą te czołgi wyposażone w termowizję z PCO.

  1. me

   Bardziej potrzebne jest A2AD, rakiety dalekiego zasięgu i system świadomości sytuacyjnej. To są filary prawdziwego bezpieczeństwa RP.

  2. Podbipięta

   ...bo ukraińskie PCO jest na Krymie.

 4. Piżmoszczur

  Który czołg ma większy potencjał modernizacyjny? T-72 czy T-84? I dlaczego?

  1. dropik

   t-72 trzeba modernizować żeby dorównał T-84. ale raczej poziomu opancerzenia Oplota nie pobije.

  2. ZSMW

   T84 to modernizacja T80 (dokładnie T80UD). Teoretycznie T80 to lepszy (nowocześniejszy) czołg w porównaniu do T72 ale jak pokazał czas tylko teoretycznie bo np. Rosja wycofała T80 z linii. Było tego kilka przyczyn czyli problemy z silnikiem - turbina gazowa (t84 ma już diesla), brak produkcji we własnym kraju - T80 powstawał na Ukrainie ale także złe doświadczenia z wojny w Czeczeni. Moim zdaniem potencjał modernizacyjny i wady konstrukcyjne obu tych czołgów są podobne nie są to czołgi 3 generacji jak np. M1A1, L2, K2 i ustępują tym 2 pod każdym względem poza masą (niższa masa może być zaletą) bo t80 i t72 są lżejsze średnio o jakieś 10 ton!

 5. Kapitan_Pl

  Pytanie ile Ukraina ma t80 które jak rozumiem są podstawą do budowy Opłota M [chyba że sami mają możliwość produkcji samodzielnie całych pojazdów ] Bo to całkiem dobry pojazd wystarczy tylko trochę poprawić systemy obserwacyjne o ogólnie oporządzenie elektroniczne plus dobra armata i można jakoś dogadać sie z Ukraińcami aby klepać to wspólnie .Tylko pytanie czy Ukraina jest wiarygodnym partnerem i w jakim stopniu nasz przemysł będzie mógł brać udział w projekcie .

  1. ktos

   Wymieniles wszyskie kluczowe elementy czołgu. Analogicznie Polska produkowala poloneza. Wystarczy wstawic nowy silnik, zawieszenie i karoserie i sprzedawac :) T80 jest juz stara konstrukcja. Nawet Rosjanie zaczeli wycofywac te czolgi. Nie zrobili tego bo im sie nie podobal wizuwalnie, ale dlatego ze nic juz sie z nich nie dalo wykrzesac.

 6. Zbulwersowany podatnik

  Mamy czołg na wyciągnięcie ręki, nie wierzę aby w MONie nie było nikogo na tyle inteligentnego aby chociaż rozważyć zakup licencji i montowanie wraz z produkcją tego typu czołgu w Polsce. Może i nie jest to konstrukcja która dorówna z czasem Leopardowi 3 i Armacie, ale jednak my potrzebujemy sprzętu na już, a jest to jednostka wystarczająca na dzisiejszym polu walki. Poza tym zawsze można go spolonizować tak jak Rosomaka czy podwozie K9. Nie wierzę aby Opłot/Jatagan był droższy niż Leopard 2 PL którego kiedyś też będziemy musieli zastąpić i dlatego trzeba się zapatrywać na rozwinięcie współpracy z innymi krajami będącymi w naszym położeniu.

  1. WP

   A co z naszą modernizacją Twardych do wariantu PT-16??? Czy musimy już kupować licencje jak mówisz na Ukrainie a sami twardych nie możemy zmodernizować?

  2. b

   Problem jest po stronie ukrainskiej, MON od 1.5 roku stara sie o 84, byl pomysl na wlasnie takiego Geparda. To chyba obecnie jedyny nowoczesny MBT z ktorym Bumar dalby sobie rade przy relatywnie akceptowalnych nakladach finansowych. Dodatkowo mamy na wysokim poziomie to czego brak Ukraincom np.PCO.

 7. Zq26

  Ciekawe ile by licencja kosztowała na ten czołg można by go zmodernizować dodatkowo dając mu dodatkowe opancerzenie klin jak ma to leopard 2a5.

  1. Marek1

   Ludzie przestańcie bredzić - obecnie Opłot-M ma w zasadzie NAJLEPSZĄ osłonę balistyczną spośród MBT na świecie. Właśnie dzięki nowatorskiemu pancerzowi dynamicznemu Noż/Duplet. W ogóle Opłot-M to b. dobry czołg, daleko lepszy od Leopardów A4/A5. Kosztuje ok. 4,5 mln USD, a zatem ok połowę taniej niz leopard-2 A7V. Ukraina dla zachodu zrobiła prototyp T-84 Jatagan z natowska armata 120 mm i zachodnia optoelektroniką. MBT w sam raz dla WP z możliwościa zakupu licencji i produkcji w Polsce. Szkoda pisać, bo temat już był tyle razy wałkowany ...

 8. Snajper

  Te przyrządy celownicze tego czołgu są tak wielkie, że wystarczy strzelec wyborowy/snajper żeby go wyeliminować/oślepić jednym strzałem...

 9. Mg

  Spokojnie moglibyśmy zrobić lepszy czołg

  1. Wojtek

   Jaaasne makiety pt-16 niewidoczny dla oka ludzkiego 01 Concept :)

 10. PRS

  Ale chyba tego kontraktu dla Tajlandii nie zrealizowali i w ich miejsce weszli Chińczycy.

 11. Waldi

  Nieźle wygląda... Pytanie do znawców, ma możliwości większe niż nasz PT-91?

  1. wert

   Oczywiście.

  2. Dawid

   Nasz pt-91 przy nim to złom.

  3. Igo

   Ma, myślę sporo większe, lepszy pancerz, większą ruchliwość, lepsza armata, system zakłócania itd

 12. Harry

  Wziął bym od Ukraińców do czołgu silnik i przekładnie. Resztę możemy zmodernizować w naszych czołgach własnymi siłami.