Reklama

Siły zbrojne

Ukraina modernizuje wyrzutnie Grad

System Bastion-I, czyli ukraińska modernizacja BM-21 Grad - fot. Ukroboronprom
System Bastion-I, czyli ukraińska modernizacja BM-21 Grad - fot. Ukroboronprom

Koncern Ukroboronprom rozpoczyna modernizację ukraińskich wyrzutni rakietowych BM-21 Grad do standardu Bastion-I. W trakcie prac zwiększono zasięg i precyzję prowadzonego ognia, wprowadzając między innymi układ pozycjonowania GPS i oparty na nim system celowniczy. Jest to rozwiązanie zbliżone do polskiego systemu WR-40 Langusta.

Program modernizacji opracowały wspólnie Charkowskie Zakłady Naprawy Pojazdów i Charkowskie Biuro Konstrukcji Maszyn im. Morozowa na podstawie wymagań sił zbrojnych Ukrainy. System Bastion-I osadzony jest na ciężarówce KrAZ-6322 i w układzie 6x6.

Układ celowniczy jest zautomatyzowany i ma być zdolny do współpracy z nowoczesnymi systemami dowodzenia i zarządzania polem walki. Jego serce stanowi system pozycjonowania GPS produkcji ukraińskiej formy Orizon-Navigation, specjalizującej się w nawigacji GPS/GLONASS. Dzięki dokładnemu pozycjonowaniu pojazdu względem celu, zarówno w marszu jak i na pozycji ogniowej, znacznie zwiększa się precyzja prowadzonego ognia.

Przy użyciu specjalnej amunicji możliwe jest również dwukrotne zwiększenie zasięgu, ze standardowych dla BM-21 Grad dwudziestu kilometrów do około czterdziestu kilometrów w wersji zmodernizowanej. Prędkość przeładowania wynosi 7 minut, jednak w wariancie Bastion-II, bazującej na dłuższym nośniku, zastosowano szybkoładowacz, który umożliwia oddanie drugiej salwy już po 2 minutach.

Pod względem możliwości bojowych ukraiński Bastion jest zbliżony do polskiego systemu WR-40 Langusta zarówno pod względem koncepcji, osiągów jak i zastosowanych rozwiązań w celu zwiększenia zasięgu

Reklama

Komentarze (8)

 1. Scooby

  Trzeba wyleasingować Im ze 12 naszych f-16.

 2. Scooby

  Mam "nadzieję " że Im "nie pomagamy". Co by nie złościć bandytów w kominiarkach.. .

 3. bartek

  Ukraina ma mniejsza armie niz Rosja i jest w stanie dosc szybko unowoczesnic swoja armie, brakuje jej tylko pieniedzy. Szczegolnie ze niedlugo jej przemysl militarny nie bedzie produkowal dla Rosji. Zaloze sie ze maja wiekszy potencjal sektora Badania i Rozwoj niz Polska.

  1. fulll

   Lepszy to na pewno mają potencjał od Polski, a pieniądze to mają od USA więc niech jak najwięcej nadrukuja tych gradów i pocisków balistycznych ;))

  2. as

   No widzisz, założył byś się i przegrał

  3. antylobbysta

   .. za kilka dni dowiesz się po co w konwoju humanitarnym pojechało 280 samochodów ciężarowych ...

 4. jakie rakiety

  Na defiladzie w Warszawie w TVN bodaj Wojciech Łuczak powiedział ,że wyrzutnia WR Langusta ma zasięg 70 km ,skąd te dane jakie rakiety?

  1. gregor

   Aktualnie 40 km, ale są w planach rakiety o większym zasięgu, korygowane GPS, analog GMLRS

  2. ja

   Najnowsze rakiety FENIKS

  3. 1125

   Zasięg ma być zwiększony do 70 km dzięki zastosowaniu nowego paliwa

 5. Skiper z Madagaskaru

  He...he... tzn. daliśmy ukraincom licencje na Langusty ?

  1. Pawel

   Tez takie wrazenie odnioslem.I nie zdziwilbym sie gdyby jakis ZACIETY idiota 'wspomogl' Ukraine.Pewnie i za darmo a i nie wykluczone ze za namowa naszego wiekszego brata.Pozdrawiam

 6. takie rakiety

  no i umieją sklecić rakiety balistyczne. U nas to chyba nie mieliby z kim kooperować ale......jak ma iść do Iranu to może lepiej samemu kupić ?

 7. ssss

  Nie zmienia to wiele, ze grad modyfikowany nadal jest za słaby aby można było mówić o jego odstraszających warowniach bojowych. W Polsce powinniśmy wyselekcjonować resztę nadających się Gradów i RM i przerobić je na WR40 II, do czasu wprowadzenia "Homara". Bo są dobre jako tani nośnik, tańszych rakiet do zwalczania piechoty, a Wątpię abyśmy do Homara mieli od razu zaawansowane rakiety

  1. MinionWlkp

   Po co? Nie szkoda pieniędzy? Modernizowanie BM 21 do standardu Langusta to jak pakowanie do dużego fiata aluminiowych felg i opon Goodyear. Traci się niepotrzebnie kasę, a efekt i tak marny.

 8. loki

  Hmm ... może warto pomyśleć o jakiejś współpracy/kooperacji.

Reklama