Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie wojska pod ostrzałem w Donbasie

Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Jak poinformowało Dowództwo Operacji Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, w obwodzie ługańskim w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez siły prorosyjskich tzw. „separatystów” zginął jeden ukraiński żołnierz, a drugi został ranny. Ukraińskie pozycje są nadal ostrzeliwane, także z broni zakazanej przez zapisy porozumień mińskich.

Do starcia, w którym śmierć poniósł ukraiński żołnierz, doszło w pobliżu linii demarkacyjnej rozgraniczającej pododdziały ukraińskich sił zbrojnych i prorosyjskich tzw. "separatystów" w rejonie Ługańska w Donbasie. Pozycje zajmowane przez ukraińskich żołnierzy zostały niespodziewanie ostrzelane przy pomocy ręcznych granatników przeciwpancernych w dniu prawosławnej Niedzieli Palmowej przypadającej w tym roku 12 kwietnia.

Dowództwo Operacji Sił Połączonych przekazało rodzinom i przyjaciołom zabitego żołnierza kondolencje i wyrazy współczucia, a ranny żołnierz został przewieziony do szpitala w celu dalszej hospitalizacji. Pomimo zawartego rozejmu w Donbasie praktycznie codziennie prowadzony jest ostrzał ze strony prorosyjskich tzw. "separatystów" przy pomocy różnych typów uzbrojenia, również artyleryjskiego, także kalibru ponad 100 mm. Przykładowo, w sobotę 11 kwietnia ukraińskie pozycje ostrzelano m.in. z użyciem moździerzy 120 mm i 82 mm, a także "systemów artyleryjskich" 122 mm. 

Sytuacja w Donbasie, wiążąca się z łamaniem porozumień mińskich przez siły prorosyjskie nie uspokoiła się więc także po wybuchu pandemii koronawirusa, z którą zmaga się również Ukraina. Problem ten dotyczy najprawdopodobniej także zbuntowanych tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej skąd nie docierają jednak żadne wiarygodne informacje na ten temat koronawirusa. 13 kwietnia przez Centrum Zdrowia Publicznego Ukrainy poinformowało o kolejnych 325 zakażeniach koronawirusem. Łączna liczba zakażonych na Ukrainie wynosi już 3102 osób, a liczba ofiar śmiertelnych pandemii 93 osoby.

Reklama

Komentarze (10)

 1. werte

  Aż dziw że Kijów pozwala na taki ostrzał mając te wszystkie wynalazki którymi tak chętnie Defence zapełnia newsy. A to te "rakietowe kły Ukrainy" wszelakiego rodzaju jak rakiety Wilcha-M, a to upgradowanego Berest czyli GRADa, a to w końcu balistycznego GROM-2. Do wyboru do koloru. Do tego te wszystkie czołgi i samochody pancerne . I co? I nic? Pozwalają walić w swoich gierojów jak w mokre żyto? Ciekawostka.

  1. heheheheh

   Bo im zależy na pokoju i wypełniają porozumienia mińskie. :D

  2. werte

   Jak zależy im na pokoju to powinni wypełniać donbaskie doły gruzem 200 swoimi rakietami i to widowiskowo żeby sama myśl o wizycie w Donbasie była koszmarem dla ordyńców Putina.

 2. Kapustin

  Czyżby prezydent Ukrainy dogadał się,z RUSKIM? Sekwencja separacji ala luźna konfederacja w zamian za tani gaz

  1. Jarek

   "Sekwencja separacji ala luźna konfederacja w zamian za tani gaz" - to po chorwacku?

 3. tagore

  Izrael nie chciał oddać Synaju Egiptowi,Egipt pomimo strat nie zgodził się na rozmowy i prowadził ciągły ostrzał pozycji Izraelskiej armii. Po pewnym czasie bilans ciągłych strat Żydów wywołał presję polityczną wewnątrz Izraela na zawarcie pokoju ,na warunkach Egiptu.

  1. Jerycho

   Po tym jak armia,egipska zostala oskarżona na półwyspie Synajskim IZRAEL DOSZEDL FO KANAŁU egipskie zrzuty powietrzne nie istniały bo migi arabskie juz NIE CHCIALY LATAĆ dlaczego?

  2. Armia egipska "OSKARŻONA" na półwyspie Synaj??? :) Co to znaczy? Poza tym tagore o czymś zupełnie innym pisze ... .

  3. Jarek

   W jakim to języku?

 4. Anty-Che

  Faszystowska Rosja wysyła swoich żołnierzy aby udawali "separatystów" , przekazuje tony uzbrojenia do tych pseudorepublik a cały świat przymyka oczy ta to wieloletnie ustawiczne gwałcenie praw międzynarodowych i całości terytorialnej Ukrainy. Zachodni thebile siedzący w kieszeniach Gazpromu już przebąkują o zniesieniu nawet tych niewielkich sankcji które parę lat temu zostały nałożone na bandycką Rosję. Olgino dwoi się i troi aby przedstawiać działania zawodowych rosyjskich żołnierzy jako " lokalnych bojowników" Tylko skąd te ciągłe transporty "Gruz 200 ( zabici) i Gruz 300 ( ranni) do Rossji ?

  1. HeHe

   Wybacz ale pisanie o "faszystowskiej" Rosji jest wręcz śmieszne. Poza tym Kijów OFICJALNIE twierdził, że "nielegalne bojówki" w Donbasie czyli siły zbrojne republik ludowych liczą ok. 40-45 tys. żołnierzy a tamtejszą obecność rosyjskich żołnierzy PONAD TO szacował na 3-10 tys. (w zależności od okresu). Ciekawe skąd masz informacje o "ciągłych transportach "Gruz 200 i Gruz 300 do Rosji. Jeżeli z Kijowa to aby osiągnąć zawartość faktów w treści takich wiadomości należy dzielić je przez 12 i z wyniku wyciągać pierwiastek :)

 5. dawo

  Dlaczego "prorosyjskie", a nie rosyjskie? Co to za zakłamywanie rzeczywistości? Po co?

  1. HeHe

   Prorosyjskie żeby nie zakłamywać rzeczywistości, że rosyjskie. Po to.

  2. Mieczysław

   Tylko że te prorosyjskie też są rosyjskie, więc rzeczywistość i tak jest zakłamana.

  3. dawo

   LOL. Przecież to jest właśnie zakłamywanie rzeczywistości.

 6. Rain Harper

  Jaki zasięg ma taki system artyleryjski? Nie można mu wlecieć Warmate, gdzie słońce nie dochodzi?

 7. Davien

  Za długo chyba byłem w armii, żeby spokojnie czytać takie teksty. Jeżeli rzeczywiście mamy 3500 niesprawnych Honkerów, to przy 30-40 tyś, armii o zdolności bojowej porównywalnej z Łotwą wiedziemy prym na świecie. Mamy pięćdziesiąt kilka batalionów, czy ktoś zna jakiś batalion , który ma ponad na stanie chociaż 70% sprawnych pojazdów? Oprócz oczywiście batalionu reprezentacyjnego i wsparcia SG. Czy ktoś z IU przygotowujący te wymagania dowodził kiedyś czymkolwiek? Do czego mają być te zamówione ostatnio pickupy? Przecież to nie jest pojazd dla wojska. On jest dla cywily typu pszczelarze albo drobni chłopo-robotnicy. Dla żołnierzy powinien być opracowany następca niezawodnego i prostego w serwisie Stara 660 (silnik benzynowy - w przeciwieństwie do diesela nie ma problemu z wtryskiwaczami, pompą, turbosprężarką, jakością oleju). Jeżeli ktoś twierdzi, że pickup to pojazd transportowy to nigdy nie był w wojsku. Transporterami w SZ są Honkery i Stary 266. Opancerzowanie takich pojazdów to "przerost formy nad treścią". to już lepiej dać zrobić ramę ze stopu duraluminium żeby obniżyć zużycie paliwa (jak w najnowszej Maździe MX-5). Oczywiście jest potrzeba lekkich, cieżarowych pojazdów w armii, np. w roli samochodów asenizacyjnych. 1000 pojazdów na cale SZRP to jakiś żart. Ma to byś dobra terenówka, rodzaj "zadaszonego quada". Pojazd odkryty, z rozkładanym w letnie dni brezentowym dachem (jak Mazda MX-5). Poza tym lekki, żeby można było szybko jechać (ponownie - najnowszą Miatą nie ma problemu zamknąć licznik na drodze ekspresowej). Czy ktoś widział dowódcę np. Brygady jeżdżącego Lublinem albo Żukiem? Dla zaspokojenia potrzeb dowódców należy zmienić przepisy odnośnie użycia pojazdów w RP. Zwracać im pieniądze za używanie prywatnych, często doskonale zadbanych kolekcjonerskich pojazdów militarnych do celów służbowych. W JWK opłaca się nawet wynająć taxi dla d-cy. Wracając do meritum , jeżeli już - to niech będzie nasz Honker ale przerobiony na małego, zwinnego roadstera a nie kolubryna, którą mamy obecnie.

  1. czytelnik D24

   Nie ma już innych nicków tylko musisz podszywać się pod Daviena?

  2. Pawel

   Honkera zawsze mozna zmodfikowac.Pojde dalej- powinno sie zmodyfikowac aby pieniadze i know how zostal w Polsce.MON ani PGZ nie ma projekt managerow i nie sa w stanie niczego nadzowrowac.Dlatego Bla - szcz- ak robi zakupy pod dyktando i wyproawadza obecnie dziesioatki miliardow z kraju...zgodnie z zyczeniemm lobby i zorzetty.

  3. spokojnie

   Taki samochód produkuje już tylko Toyota - J70 - poziom skomplikowania techniki i wytrzymałości konstrukcji z lat 80-tych. Dlatego przetarg w tym przypadku jest bez sensu. MON powinien się zastanowić, czy potrzebuje takich prawdziwych, lekkich, nieopancerzonych terenówek i udać się do Toyoty, bo oni nadal je wytwarzają -z dużymi, niewysilonymi silnikami, z klimą i nawigacją oraz ABS-em.

 8. Bartosz17

  Szkoda mi tych chłopaków którzy giną w Donbasie i Ługańsku. Przykra sprawa, ale tak już niestety jest na wschodzie Ukrainy. Szczerze Ukraina jak i Rosja wspierająca separatystów powinni zaprowadzić pokój, a Donbas i Ługańsk powinny faktycznie przeprowadzić referendum dotyczący odłączenia się od Ukrainy i usamodzielnienia się. Jeżeli by tak było to całkowicie popieram odzyskanie niepodległości tych obwodów od Ukraińców, niech żyją po swojemu.

  1. Zbigniew

   Ja też popieram odzyskanie niepodległości tych oddzielonych obwodów ukraińskich i ich prawo do powrotu do macierzystej Ukrainy jeśli nie chcą od niej się oddzielać, jeśli wybierają zachodnią kulturę i swoją przyszłość widzą w Europie, a nie pod władzą Putina.

  2. Pawlak

   ZAchodnia kulture?Popatrz z kim w zarzadzie Biriszny jest tow. Kwach a zobaczysz ze to walka wywiadow.Polscy politycy sa marionetkami a sam Sikorski sprowokowal wojne na Ukrainie

  3. Kiks

   Referendum? Przecież to niepodległe państwo? Co ty chcesz odłączać?

 9. xyz

  Szkoda, że po raz kolejny czytamy publikacje tendencyjne i jednostronne, świat nie jest czarno biały. przydało by się więc chociaż odrobinę obiektywizmu, pozdrawiam

  1. czytelnik D24

   Zawsze możesz poczytać Sputnika. Tam materiały są tendencyjne, ale w drugą stronę.

  2. Kałboj

   Wtf!?! Jak chcesz "obiektywnego" komentarza, po twojej myśli, to wypad na sputnika.

  3. klawiatura

   To miejsce nie jest od tego.

 10. Ruskij sołdat-FR

  Oj może być gorącą!!! Rosja lubi wykorzystywać podbramkowe sytuacje!!!!!

Reklama