Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: Awaryjne lądowanie Mi-8 na plaży [FOTO]

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Podczas ćwiczeń na wybrzeżu Morza Azowskiego awaryjnie lądował na plaży ukraiński Mi-8MT. Śmigłowiec w ciągu kilku godzin został wydobyty z piasku i o własnych siłach odleciał do macierzystej bazy.

Zdarzenie miało miejsce 30 maja 2020 roku, podczas trwających w ostatnich dniach maja ćwiczeń piechoty morskiej, wojsk specjalnych, wojsk lądowych, lotnictwa i straży granicznej Ukrainy na wybrzeżu Morza Azowskiego. Trenowano działania wodno-lądowe, atak na nieprzygotowane wybrzeże z morza i powietrza, operacje wojsk specjalnych oraz desanty spadochronowe. Realizowano też ostre strzelania, w tym strzelania z moździerzy, granatników automatycznych i ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 oraz uzbrojenia pokładowego śmigłowców.

W toku realizowanych działań śmigłowiec Mi-8MT uległ prawdopodobnie awarii technicznej. Załoga zmuszona była do lądowania awaryjnego, na którego miejsce wybrano plażę. Skutkiem było ugrzęźnięcie podwozia w grząskim piasku, na którym maszyna osiadła kadłubem. Zdarzenie zostało zarejestrowane telefonem komórkowym przez jednego z żołnierzy.

Następnego dnia śmigłowiec odleciał o własnych siłach do macierzystej bazy, po wydobyciu z piachu. W zdarzeniu prawdopodobnie nikt nie został poszkodowany. Uszkodzenia uznano za powierzchowne. W obecnej chwili brak jest oficjalnego komunikatu ministerstwa obrony Ukrainy o okolicznościach zdarzenia, ale raczej nie miało ono charakteru poważnego wypadku.

Reklama

Komentarze (5)

 1. ccc

  Czyżby nieudana próba odzyskania okupowanego przez moskali Krymu ???

  1. Adam S.

   Raczej ćwiczenie działań, dzięki którym rosyjska próba utworzenia "korytarza" na Krym będzie nieudana.

  2. say69mat

   ??? ... niezbyt udana próba surfingu ;))) Bez strat i ofiar.

 2. Yunior

  taki żołnierz z tel.kom. uwieczni każdy sukces własnej armii. A jakby się zgubił to smartfon zawsze on duty pomoże go namierzyć...

 3. myślenie nie boli...

  Jak to dobrze, że u nas te sowieckie zabytki są od 3 lat zastępowane produkowanymi w Łodzi nowoczesnymi maszynami...

  1. Zygmunt

   Serio? Jakimi?!

  2. Pilot

   Airbus Helicopters 

 4. 12345

  Dobry pilot. Brawa. Serio.

 5. kuku

  To jest konstrukcja.

Reklama