Siły zbrojne

Ukraina: Amerykańskie HMMWV i 175 ton sprzętu dotarły do Odessy

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Do portu w Odessie dotarła kolejna dostawa amerykańskiego sprzętu wojskowego przeznaczongo dla Ukrainy. Drogą morską dotarło 175 ton broni, amunicji i wyposażenia wraz z co najmniej 35 pojazadami terenowymi HMMWV. Łącznie od 2015 roku do sił zbrojnych Ukrainy trafiło 250-300 pojazdów tego typu w różnych wersjach.

Amerykańkie wsparcie wpłynęło do portu w Odessie 9 kwietnia 2019 na pokładzie statku klasy ro-ro Sea Amazon pod banderą Malty. Jak podaje lokalna gazeta „Dumskaja” jednostka dobiła do nabrzeża około godziny 8 rano i niemal od razu rampą wyładowczą zaczęły wyjeżdżać pojazdy terenowe HMMWV. Łącznie było to 15 wozów w wersji ambulansu M997 oraz 20 standardowych pojazdów terenowych w wersji opanerzonej M1026. 

image
Wyładowane pojazdy HMMWV na nabrzeżu nr. 1 w Odessie. Fot. Dumskaja

Jest to już trzecia transza pojazdów HMMWV dostarczona droga morską w ramach pomocy amerykańskiej. Wcześniejsze miały miejsce w roku 2015 i 2017. Łączna ilość maszyn tego typu które trafiły do sił zbrojnych Ukrainy, zależnie od źródła, szacuje się na 230 do nawet 300. Większość ukraińskich HMMWV trafiła do jednostek desantowo-szturmowych oraz formacji rozpoznawczych. Są również stosowane w pododdziałach wyposażonych w bezzałogowce rozpoznawcze.

Oprócz pojazdów do Odessy dostarczono również sprzęt wojskowy, wyposażenie, amunicję, urządzenia elektroniczne oraz innego typu materiały pochodzące z puli dostaw zatwierdzonych przez amerykańską administrację.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.