Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: Amerykańskie HMMWV i 175 ton sprzętu dotarły do Odessy

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Do portu w Odessie dotarła kolejna dostawa amerykańskiego sprzętu wojskowego przeznaczongo dla Ukrainy. Drogą morską dotarło 175 ton broni, amunicji i wyposażenia wraz z co najmniej 35 pojazadami terenowymi HMMWV. Łącznie od 2015 roku do sił zbrojnych Ukrainy trafiło 250-300 pojazdów tego typu w różnych wersjach.

Amerykańkie wsparcie wpłynęło do portu w Odessie 9 kwietnia 2019 na pokładzie statku klasy ro-ro Sea Amazon pod banderą Malty. Jak podaje lokalna gazeta „Dumskaja” jednostka dobiła do nabrzeża około godziny 8 rano i niemal od razu rampą wyładowczą zaczęły wyjeżdżać pojazdy terenowe HMMWV. Łącznie było to 15 wozów w wersji ambulansu M997 oraz 20 standardowych pojazdów terenowych w wersji opanerzonej M1026. 

image
Wyładowane pojazdy HMMWV na nabrzeżu nr. 1 w Odessie. Fot. Dumskaja

Jest to już trzecia transza pojazdów HMMWV dostarczona droga morską w ramach pomocy amerykańskiej. Wcześniejsze miały miejsce w roku 2015 i 2017. Łączna ilość maszyn tego typu które trafiły do sił zbrojnych Ukrainy, zależnie od źródła, szacuje się na 230 do nawet 300. Większość ukraińskich HMMWV trafiła do jednostek desantowo-szturmowych oraz formacji rozpoznawczych. Są również stosowane w pododdziałach wyposażonych w bezzałogowce rozpoznawcze.

Oprócz pojazdów do Odessy dostarczono również sprzęt wojskowy, wyposażenie, amunicję, urządzenia elektroniczne oraz innego typu materiały pochodzące z puli dostaw zatwierdzonych przez amerykańską administrację.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Jam

  Hmmm niby wszystko fajnie ale za kilka lat Ukraina będzie doskonale uzbrojona i co ważniejsze zaprawiona w boju. Historycznie rzecz ujmując mamy z sobą "kosę" + zważywszy na nastroje na zachodniej Ukrainie nie buduje zbyt kolorowej perspektywy dla nas

  1. Ehe

   Nie realne. NIe maja pieniedzy i nie ma perspektyw by je mieli. W boju sie nie zaprawia ostrzeliwujac blokowiska.

 2. Taka prawda !

  A ile USA nam, podobno sojusznikom, darowały HMMWV ?

  1. pyt

   Po co? Nie mamy czym jeździć?

  2. GG

   Dostaliśmy za 1/3 ceny 45 MRAPów

 3. Gort

  A co Polska uzyskała w ramach puli wsparcia USA? Czy jesteście w stanie wymienić?

  1. Moro

   Co dostała Polska? Bardzo korzystną wymianę handlową. My od nich kupujemy Patrioty a oni za to nam sprzedają HIMARS...

 4. MaG

  Amerykanie mogliby nam podarować jakieś samochody bo jak wiemy nieudolny MON po raz kolejny uwalił program Mustang

 5. Anty sknera

  O co chodzi FR ? Przecież są tam na zaproszenie rządu , zupełnie jak Rosjanie w Syrii ;)

 6. ejkai

  To już lepiej gdyby kupili Ukrainie nowe Hiluxy. Koszt mniejszy i nie będzie problemów z jazdą w terenie. HMMWV nie nadaje się do jazdy po europejskich bezdrożach bo jest tak szeroki, że jednym kołem jest w koleinie a drugie cały czas ściąga do rowu.

 7. droma

  do wiadomoscionuc sprzet nie byl z tektury ,widzialny i nie tylko w tivi a to pech ...

Reklama