Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: 19 zabitych w ataku separatystów. Użyty system rakietowy Grad

Wyrzutnia BM-21 Grad porzucona przez prorosyjskich rebeliantów. Fot. mil.gov.ua.
Wyrzutnia BM-21 Grad porzucona przez prorosyjskich rebeliantów. Fot. mil.gov.ua.

Prorosyjscy rebelianci ostrzelali ukraińskie siły antyterrorystyczne za pomocą artyleryjskich wyrzutni rakietowych Grad. Według nieoficjalnych informacji zginąć mogło 30 żołnierzy, a ponad 100 zostało rannych – pisze Inforesist.

Jak donosi serwis Inforesist, tzw. separatyści ostrzelali w pobliżu wsi Zelenopole w obwodzie ługańskim kolumnę jednostek 24. brygady zmechanizowanej ukraińskiej armii z użyciem systemów rakietowych Grad. W wyniku starcia śmierć poniosło co najmniej 30 żołnierzy, a ponad stu zostało rannych. Pojawiają się informacje o braku łączności i dużych stratach w sprzęcie. Na opublikowanych przez Inforesist zdjęciach widać całkowicie zniszczone transportery opancerzone, samochody ciężarowe i pozbawiony wieży wrak czołgu.

Według ukraińskiego eksperta wojskowego Dmitry Tymczuka tzw. separatyści mieli minionej nocy zaatakować także lotnisko w Doniecku, wykorzystując  moździerze i zestawy przeciwlotnicze ZU-23. Jak pisze agencja Unian prorosyjscy bojownicy wciąż otrzymują zaopatrzenie z Rosji, w tym także czołgi i systemy Grad – takie same, jak te które najprawdopodobniej zostały użyte w starciu w rejonie wsi Zelenopole. Wcześniej mieli oni także zdobyć dwie wyrzutnie, należące do sił rządowych. Ukraińska agencja pisze także, że rebelianci planują przeprowadzenie w sobotę 12 lipca ofensywy w kierunku miast Charków i Zaporoże.

AKTUALIZACJA 18:59 - Według komunikatu ukraińskiego ministerstwa obrony w starciu zginęło 19 ukraińskich żołnierzy, a 93 zostało rannych. Ostrzał z wyrzutni BM-21 Grad miał być prowadzony z odległości "ponad 15 kilometrów". W odpowiedzi ukraińskie lotnictwo wojskowe wykonało uderzenie na pozycje rebeliantów.

Reklama

Komentarze (11)

 1. EPP

  Czy ktoś widze jamy od wybuchów rakiet Grada?

 2. rosikonik

  No ale Rosja oficjalnie przecież nie wspiera separatystów ze wschodu Ukrainy, więc co to za dziwne informacje? Przecież Grady, Zu-23 czy inny zlom można kupić w military shopach w Doniecku, Ługańsku i innych miastach. Tylko czekać kiedy separatyści zakupią Mi 24 i Su 24 :)

  1. wróg

   Zwróć uwagę na fakt iż użyli z zamiarem porzucenia. Czyli nie boli ich brak sprzętu, czyli mają skolko godno on demand :) Nawet nie pofatygowali się, żeby zniszczyć, czyli nie spodziewają się użycia przez przeciwnika, bądź spodziewają się odzyskać sprzęt. Co do złomu, to jest to po prostu ciężarówka, trochę rur i układ nastawny. Nic szczególnego dla rozgarniętego kowala. Rozdają Rosjanie zabawki to się chłopcy bawią, póki można.

  2. ito

   Zwróciłeś uwagę na treść informacji?? Zdobyli 2 grady. Jeden im się podobno spalił, czyli mają jeszcze co najmniej jeden. Nie potrzebują do tego Rosji. Rosji w walce potrzebuje Ukraina- żeby uzasadnić, że mimo użycia wojska, ciężkiego sprzętu i lotnictwa ciągle sobie nie radzi. A jeden (zdobyty- to potwierdzone) SU24 separatyści podobno próbują uruchomić, choć zdziwiłbym się bardzo, gdyby poleciał.

  3. KornelPL

   PO co ten sarkazm? Przeciez tego samego sprzetu uzywaja wojska rządowe. Strely-2 , igly, grady, btr - wszystko mogli wziac z jednostek ukrainskich, ktorych nikt nire konstroluje. Swoja doga np w Charkowie w ChBTZ na placu stoi ponad 500 czolgow (sam nawet widzialem :D) T-64, T-72 i T-80 roznych wersji.

 3. widz

  To kolejny przykład jak "wyszkolone" są oddziały ukraińskie. Otwarte pole i ciężarówki ustawione pod linijkę. Zero okopów. Dramat

 4. operator

  Hmmm ... coś mi tu podśmiarduje. Grad z odległości ponad 15 km jest celny jak jak dubeltówka na dystansie 200 m. Można celować i trafić, ale co najwyżej w sporą wieś, a nie w kolumnę zmotoryzowaną w ruchu. Takie trafienie i to z odpowiednią koncentracją nadlatujących pocisków/rakiet jest mało możliwe. Co innego, gdyby owa kolumna kończąc przemarsz radośnie i niefrasobliwie utworzy okrąg ustawiając sprzęt obok siebie na przestrzeni co najmniej kilku tysięcy metrów kwadratowych. Nakrycie 40 rakietami takiego "wesołego miasteczka" może faktycznie sprawić jatki.

 5. fggdg

  Ostrzał z wyrzutni BM-21 Grad miał być prowadzony z odległości "ponad 15 kilometrów". A skąd rosjanie wiedzą że tam nie ma ludzi cywilów?? ale nie przecież oni są cacy.

 6. fgfdgfd

  To tez sobie w sklepie zakupili ?? a może Rosja myśli że na świecie żyją tylko ludzie niedorozwinięci...ja bym powiedział odwrotnie.

 7. W

  Wychodzi na to że ukraiński wywiad i rozpoznanie pracuje bardzo sprawnie-.....ale przy liczeniu zabitych separatystów. Ale żeby znaleźć wyrzutnie rakietowe? Eee tam , kto by się takimi pierdołami przejmował.

 8. heh

  Oby się nie okazało, że zajęcie opuszczonych przez prorosyjskich bojówkarzy Sławiańska i Kramatorska było ostatnim sukcesem tej "operacji".

 9. koyot70

  No niesty to efekt braku dzialan na granicy codzenie ogladam filmy jak cale kolumny smigaja bez przeszkud przez granice.

 10. insanity

  Obejrzyjcie sobie zdjęcia na Inforesist, w życiu bym nie pomyślał że tymi złomami można narobić takiego spustoszenia. Teraz możemy obstawiać ile czasu minie zanim ukraińska "ofensywa" ostatecznie się załamie.

 11. A_S

  Czas aby separatyści sprawdzili kieszenie i na pewno znajdzie się kasa na zakup samolotów V generacji T50 i systemów rakietowych S-400

Reklama