Reklama

Siły zbrojne

UE potwierdza zamiar wysłania misji szkoleniowej do Mali

Fot. Unia Europejska
Fot. Unia Europejska

19 listopada br. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskich potwierdzili zamiar wysłania misji treningowej do Mali celem szkolenia tamtejszej armii rządowej. W planach jest wysłanie 250 specjalistów. Polskie MON nie wyklucza także udziału polskich żołnierzy.Misja w stolicy Mali Bamako, której koszt szacuje się na 5 do 6 mln. euro rocznie, miałaby na celu odbudowę malijskiej armii i przygotowanie jej do wyparcia islamistycznych bojówek z północy kraju. Malijskich żołnierzy miałby wesprzeć kontyngent państw Afryki Zachodniej, na którego utworzenie zgodziły się państwa Wspólnoty Gospodarczej Afryki Zachodniej (ECOWAS).

Udziału polskich specjalistów nie wykluczył minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, choć miałby on raczej wymiar symboliczny.

Tymczasem w Mali, dochodzi do konfliktów wewnętrznych w łonie ugrupowań sprawujących kontrolę nad tzw. Azawadem (północna część kraju). Część nich ciągle prowadzi negocjacje z ECOWAS, czy z Algierią mające na celu zapobieżenie interwencji zewnętrznej.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama