Udany test systemu MEADS

29 listopada br. na poligonie rakietowym White Sands w Stanach Zjednoczonych odbył się udany test systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MEADS - w jego trakcie zniszczono cel latający MQM-107 - był to pierwsza próba tego nowoczesnego systemu.
Obecnie program rozwoju MEADS znajduje się na zakręcie - państwa partycypujące w kosztach rozwoju (Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy) będą finansować do zakończenia fazy rozwojowej, bez jego zamówienia (z powodu cięć budżetowych). Powstaje przez konsorcjum, którego głównymi udziałowcami są MBDA Italy, MBDA Deutschland oraz Lockheed Martin.
Wedle planów MEADS ma być dalszym rozwinięciem popularnego systemu Patriot, który nie jest zoptymalizowany do zagrożeń XXI wieku.
(ŁP)
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie