Reklama

Siły zbrojne

Tysiące komputerów i setki tabletów dla MON

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął postępowanie na zakup przenośnych komputerów i tabletów – fot. US Department of Defense
Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął postępowanie na zakup przenośnych komputerów i tabletów – fot. US Department of Defense

Inspektorat Uzbrojenia opublikował zaproszenie do przetargu nieograniczonego na dostawę 3041 komputerów przenośnych i 831 tabletów.

Do 15 maja br. Inspektorat Uzbrojenia ma otrzymać oferty na dostawę 1020 komputerów przenośnych (beg), 2021 komputerów przenośnych (bdf) oraz 831 tabletów „większych”. Nie chodzi jednak o sprzęt przystosowany do wykorzystania przez żołnierzy na polu walki ale o sprzęt biurowy.

Dokładne wymagania:

 • 1020 „komputerów przenośnych (beg) typu notebook z ekranem o przekątnej od 14” do 16” o rozdzielczości min. 1920x1080 px w technologii LED, przeciwodblaskowym” osiągające wynik 130 punktów w teście wydajności MobileMark2012 Office Performance Qualification Rating oraz Battery Life 360 minut. Pozostałe parametry to m.in. 16 GB pamięć RAM, 750 GB Dysk HDD, karta pamięci niezintegrowana z procesorem i chipsetem - z pamięcią 1024 MB, karta dźwiękowa HD, waga max 3 kg. Komputer ma być w odpowiedni sposób zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem w tym w czytnik linii papilarnych;
 • 2021 „komputerów przenośnych (bdf) typu notebook z ekranem o przekątnej od 14” do 16” o rozdzielczości min. 1920x1080 px z podświetleniem LED i powłoką przeciwodblaskową” osiągające wynik 130 punktów w teście wydajności MobileMark2012 Office Performance Qualification Rating oraz Battery Life 360 minut. Pozostałe parametry to m.in. 16 GB pamięć RAM, 500 GB Dysk HDD, karta graficzna zintegrowana z procesorem, karta dźwiękowa HD, waga max 2,25 kg. Komputer ma być w odpowiedni sposób zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem w tym w czytnik linii papilarnych;
 • 831 tabletów z procesorem 4-rdzeniowym o taktowaniu 4x1,2 GHz, pamięci operacyjnej min. 1 GB, pamięci wbudowanej min. 16 GB, ekranie o rozdzielczości nie mniejszej niż 1920x1080 px, multitouch i wielkości min 9,7 kg. Pozostałe parametry to m.in.: waga do 700 g, aparat główny 2Mpix, platforma operacyjna Android w wersji min, 4,3 lub MS Windows 8 lib iOS7, wbudowane moduły WiFi, GPS, LTE oraz kontroler USB (możliwość podłączenia myszki lub klawiatury).
Reklama

Komentarze (19)

 1. Julian Wielki

  Ludzie, nie kompromitujcie się! Wojsko Polskie potrzebuje sprzętu (również komputerów) nie odbiegającego od standardów innych armii!!! Tablety używane są w urzędzie MON do wspomagania odpraw i nadzoru cywilnego nad armią. Teksty o "zabawkach" są oderwane od rzeczywistości.

 2. tablet

  A TABLETY do zabawy bo innego zastosowania w wojsku nie mają! Gdzie CBA, CBŚ?

 3. Muniek

  HP od dluzszego czasu stara sie promowac swój przet w MON. Jednak w MON, królem jest od wielu lat Dell, a wiekszosc wymagańjest własnie pod niego pisana. HP to solidna firma, a kilku łapówkarzy nie może zmienic o niej zdania...łapowy sa wszędzie.

 4. antylobbysta

  Była afera w MSW, pora na MON. Panowie Całkiem Bezpiecznej Agencji do roboty.

 5. adleR

  a co się stało z całym sprzętem komputerowym pospiesznie zdawanym podczas rozwiazywania RSZ ? przecież tam sa tysiące laptopów, komputerów stacjonarnych i drukarek ...kogo stać na takie marnotrawstwo ?

 6. Info

  Czy malkontenci (w tym autor artykułu) widzieli może kiedykolwiek stanowisko dowodzenia polskiej brygady (jakiejkolwiek)? Oczywiście, że nie. Jak by widzieli, to by głupio nie pytali, po co "biurowe laptopy". Ciekawe jak chcieliby bez nich działać. Właśnie te "biurowe laptopy" są używane do typowo bojowego planowania działań.

 7. Igor

  haha moze lepiej bezpośrednio kupic od nsa?

 8. greg

  Ech, wieczni malkontenci. Jak mają waszym budować system C4ISR? Na liczydłach i lornetkach? Niektórym nigdy nie dogodzi

  1. prześmiewca

   Wiesz - ja PIERWSZE CO BYM ZROBIŁ TO ZDEZERTEROWAŁ Z WOJSKA OBWIESZONEGO TABLETAMI Z WiFi i LTE bo taką debilną chodzącą chmurę promieniowania elektromagnetycznego pewnie da się namierzyć z paru tysięcy km i aż się prosi by w nią przyp... jak nie Iskanderem lub Smierczem, to przynajmniej salwą z Grada. USA pewnie dlatego nie wykryły rosyjskich oddziałów zajmujących Krym, że pewnie pierwsze co zrobili rosyjscy dowódcy przed wymarszem, to... skonfiskowali telefony komórkowe! WiFi i LTE jest tak miłe, że dzięki adresom MAC i nr IMEI można z setek km śledzić ruchy takiego wojska po konkretnych nazwiskach. Android jest tak sympatyczny, że wysyła do Google (czyli do każdego) nie tylko pozycję GPS swoją, ale też dane o wszystkich adresach MAC jakie po WiFi wyłapał, siłę ich sygnału i nazwy sieci. Dudajew nie miał tabletu z Androidem tylko "nienamierzalny przez zacofanych kacapów amerykański telefon satelitarny" i zostały po nim tylko skwierczące podeszwy butów na dnie paru metrowego krateru... :)

 9. Przemo

  Niech mi ktoś wytłumaczy co to jest "karta dźwiękowa HD" ? I czemu dopuszczają do przetargu tablety z Androidem " królem bezpieczeństwa "? w MON-nie ?

 10. prześmiewca

  Janusz Korwin Mikke bodaj w 1991 napisał, że "NATO w obronie Polski wystawi batalion... maszyn do pisania"! Nie docenił komputeryzacji - teraz to będą 2 bataliony tabletów i 7 batalionów komputerów przenośnych. Stanisław Michalkiewicz w tym roku napisał, że w przypadku rosyjskiego ataku na Polskę, postęp rosyjskich wojsk najbardziej będą hamować segregatory rozsypane na drogach przez wycofującą się "armię sztabową". :)

 11. mario

  same biurka komputery i laptopy a kiedy coś dla wojska?

 12. KfromKrk

  Polskie Wojsko Fotelowe umacnia pozycje. Żenada. Na poligon pogonić 35letnich emerytów.

 13. KfromKrk

  Polskie Wojska Fotelowe umacniają pozycje. Żenada. Na poligon pogonić 35letnich biurkowych emerytów.

 14. b3d

  Chyba coś komuś się w wymaganiach na laptopy pogorszyło z głową.

  1. Edi

   A co z nimi nie tak? Spełniają je typowe biurowe laptopy jak Delle Latitude E6540 i E7440 czy ThinkPady T540p i T440s.

 15. ziom

  Niech zgadnę - do przetargu dopuszczone zostaną amerykańskie firmy które świadomie korumpowały urzędników przy przetargach dla MSW, służb celnych , skarbowych i innych urzędów. W nagrodę. HP i dell, a może coś więcej. I zobaczymy kto wygra ten przetarg. Może być ciekawie.

  1. Edi

   Nie, bo HP ma zakaz udziału w przetargach publicznych przez 10 lat.

 16. Drew

  No i następny przetarg z bezsensownymi wymaganiami (prawdopodobnie ustawionymi pod konkretny model). Ktoś niby może wytłumaczyć kto do pracy biurowej potrzebuje 16GB RAM i 750GB dysk? Co oni na tym dysku będą trzymać? Do tego niezintegowana karta graficzna - coś takiego jak rozumiem jest potrzebne do grania w pasjansa w wersji 3D? I waga max do 2,25kg - jak to ktoś obliczył? A jakby ważył 2,3kg to już urzędnicy nie dali by rady go nieść?

  1. Edi

   16 GB i dedykowana grafika to szyfrowania z wykorzystaniem GPGPU. A 750 GB zapewne na dokumenty i mapy.

 17. Adam

  Czyżby sprzęt HP...:)

  1. Edi

   Na pewno nie, bo HP wycofuje się z polskiego rynku.

 18. Stan Jorm

  Polska armia coraz mocniejsza. Siłą biurokracji. Pewnie dla WOGów albo dla centrali MON. A zwykłe szaraki nadal kicają z Tewo.

 19. sojusznik

  tabletowa polska edukacja, tabletowe wojsko polskie

Reklama