Siły zbrojne

Tysiące Beryli dla armii jeszcze w tym roku

Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Inspektorat Uzbrojenia zamierza zamówić w Fabryce Broni Łucznik kolejną dostawę dla Sił Zbrojnych RP karabinów Beryl oraz Mini-Beryl. Łącznie polska armia planuje zakupić dodatkowo ponad 3 tys. sztuk broni, z dostawą jeszcze w tym roku.

W sierpniu IU poinformował o planowanym zakupie od Fabryk Broni "Łucznik" - Radom 3034 kompletów 5,56 mm karabinów szturmowych wz. 96 BERYL oraz 209 sztuk Mini-Beryl. Opublikowano ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante, co oznacza iż trwają jeszcze rozmowy w sprawie warunków umowy planowanej do podpisania, nie ustalono więc np. ceny, wiadomo jednak że dostawa ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Zgodnie z założeniem, dostawy karabinów mają zakończyć się przed końcem 2016 roku. Beryle są wprowadzane w Siłach Zbrojnych z uwagi na konieczność zabezpieczenia etatowych potrzeb pododdziałów oraz realizowany proces wymiany nieperspektywicznych karabinków systemu Kałasznikowa typu AKM/AKMS, na amunicję 7,62x39 mm. Z kolei systemy Mini-Beryl mogą być używane, między innymi, przez żołnierzy jednostek wsparcia, zapewniając przy tym znacznie większą siłę ognia niż np. pistolety maszynowe. Zwraca uwagę relatywnie duża liczba karabinów (3 tysiące) z dostawą w ciągu kilku miesięcy (do końca tego roku). Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda wskazywał wcześniej, że planuje się - m.in. z myślą o wojskach Obrony Terytorialnej - wznawianie bądź rozszerzanie istniejących umów na zakupy sprzętu, jednak nowe postępowania mają być uruchamiane po aktualizacji Planu Modernizacji Technicznej.

Czytaj więcej: Przemysł liczy na zamówienia dla Obrony Terytorialnej. MON: Kontrakty od 2017 roku

Zamówienie zostanie udzielone z „wolnej ręki” albowiem radomska fabryka jest jedynym producentem tego rodzaju karabinu, używanego w Wojsku Polskim od 1998 roku. W związku z tym, jak podkreśla Inspektorat Uzbrojenia, zmiana wykonawcy wiązałaby się z wprowadzeniem do uzbrojenia broni o innych właściwościach technicznych, z czym związane byłyby nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w utrzymaniu i użytkowaniu. Dodatkowo, skomplikowałoby to obsługę sprzętu, gdyż wiązałoby się z koniecznością rozszerzenia zakresu i asortymentu zaopatrywania materiałowo-technicznego, szkolenia, obsług, specjalistów pododdziałów remontowych, pozyskania dodatkowego oprzyrządowania do realizacji obsług, napraw i remontów. Wobec tego zastosowano więc regulacje, pozwalające na wyłączenie zamówienia spod wymogów Prawa Zamówień Publicznych.

W maju br. informowano o podpisaniu umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Fabryką Broni "Łucznik" w Radomiu na dostawę 17 621 sztuk 5,56 mm karabinków szturmowych wz. 96 BERYL oraz 8400 sztuk 5,56 mm karabinków wz. 96 MINI-BERYL dla polskich żołnierzy. Wartość, rekordowego jak do tej pory, kontraktu podpisanego przez radomską firmę z Wojskiem Polskim szacowana jest na ponad 156 mln zł.

Czytaj także: Rekordowy kontrakt dla Fabryki Broni. 26 tys. karabinków dla polskiej armii

 

Komentarze