Reklama

Siły zbrojne

Tysiąc lotów natowskich samolotów AWACS nad Europą Środkowo-Wschodnią

Fot. NATO
Fot. NATO

Służby prasowe Kwatery Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego poinformowały o wykonaniu tysięcznego lotu samolotu AWACS NATO nad terytorium Europy Środkowo-Wschodniej.

Jubileuszowy lot odbył się 5 października 2016 r. Maszyny Sojuszu wykonujące misje kontroli przestrzeni powietrznej rozpoczęły loty nad terytorium państw członkowskich położonych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2014 r., po nielegalnym przyłączeniu Krymu do Rosji. Loty odbywają się w przestrzeni powietrznej państw-członków Sojuszu i nie naruszają przestrzeni Ukrainy i Rosji.

Samoloty AWACS Sojuszu Północnoatlantyckiego zapewniają nadzór kontroli powietrznej i zwiększają świadomość sytuacyjną wschodniej flanki NATO. Flota samolotów wczesnego ostrzegania Sojuszu, licząca szesnaście maszyn Boeing E-3 AWACS, operuje z bazy sił powietrznych w Geilenkirchen w Niemczech. Miesięcznie samoloty wykonują średnio 33 loty.

Reklama

Komentarze (6)

 1. fajne

  Wszystko fajne tylko kogo kontroluj nad tą Europą , jakoś nie jarze ? Rosja a kiedy tam były te natowskie nad Leningradem moskwą itd. kto za to płaci - Niemcy włosi , my tyżżżżżżżżżż ?

 2. retro

  Rany ale zabytek na tym zdjęciu. Skąd biorą części do takich starych silników?

  1. razor

   stary nie zawsze znaczy zly, skoro jeszcze lata to moze jest lepszy od nowszysch modeli ?!

 3. kary

  Fajnie ale nasze lotnictwo potrzebuje swoich małych awacsów gotowe na bazie Saab 2000 albo casa295 2 takie samoloty wystarczą jak na nasze potrzeby w naszym położeniu geopolitycznym to konieczne nie można cały czas liczyć na innych

 4. JASIO co wie

  jest to system propagandowy jego skuteczność służy do " propagandowego zaspokajania mediów " ..a skuteczność pod warunkiem gdy " obserwowany " nie schowa sprzętu i nie wyłączy sprzętu łączności itp .....a że strona " sprawdzana" wie co i kiedy ma przelatywać w jej strefie ....więc "zainteresowani" słyszą piosenki oraz komunikaty ..w stylu " przychodzi baba do lekarza"

 5. Viggen

  Dla niezorientowanych Polacy też służą na Awacsach.

 6. Polanski

  Ciekaw jestem jak skuteczny jest to system?

Reklama