Reklama

Siły zbrojne

Tusk o Ukrainie z przyszłym sekretarzem generalnym NATO

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk z przyszłym sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Fot. KPRM.
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk z przyszłym sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Fot. KPRM.

Premier Donald Tusk spotkał się z Jensem Stoltenbergiem, desygnowanym na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Rozmowy koncentrowały się przede wszystkim na zagrożeniach, wypływających z sytuacji na Ukrainie.

Polska jest pierwszym krajem, w którym Stoltenberg prowadzi konsultacje przed formalnym objęciem stanowiska. Tematem spotkania była przede wszystkim ocena zagrożenia wynikającego z konfliktu na Ukrainie, zwłaszcza z perspektywy wschodnich granic Sojuszu. Prezes Rady Ministrów zaapelował o podjęcie jednomyślnych i zdecydowanych działań, aby oddalić groźbę eskalacji napięcia na Wschodzie.

Donald Tusk przyznał, że z satysfakcją i zadowoleniem przywitał wybór Jensa Stoltenberga na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO. Prezes Rady Ministrów zadeklarował także, że nowy Sekretarz Generalny może liczyć na pomoc i pełne zaangażowanie Polski. Z Jensem Stoltenbergiem spotkał się także prezydent Bronisław Komorowski, omawiając między innymi kwestię konieczności wzmocnienia wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jens Stoltenberg obejmie obowiązki sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego 1 października bieżącego roku, zastępując Andersa Fogha Rasmussena. W latach 2000 – 2001 i 2005 – 2013 przyszły sekretarz generalny NATO pełnił funkcję premiera Norwegii. Według komunikatu NATO jako szef norweskiego rządu Stoltenberg wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność skupienia uwagi Sojuszu na zagrożeniach, znajdujących się w pobliżu granic Paktu.

KPRM/(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. amber gold kelner

    Musi mu opowiedzieć o Polskiej demokracji ,..........nieosiągalnej na całym Swiecie.

Reklama