Reklama

Siły zbrojne

Tureckie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Grecji

Fot. HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
Fot. HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

6 tureckich samolotów bojowych ponad 20 razy naruszyło w poniedziałek grecką przestrzeń powietrzną nad wyspami położonymi w środkowowschodniej części Morza Egejskiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Stała grupa nr 2 okrętów NATO (ang. Standing NATO Maritime Group 2) dostanie „rozkaz rozpoznania, monitoringu i nadzoru nielegalnych ruchów na Morzu Egejskim”.

Do incydentu powietrznego doszło po czwartkowych zapowiedziach NATO o zamiarze wysłania okrętów do monitorowania Morza Egejskiego, które leży między terytoriami obu państw. Celem misji Sojuszu ma być utrudnienie gangom przemycania ludzi do Europy.

Turcja jest dla uchodźców z Syrii najważniejszym krajem docelowym i tranzytowym w drodze na Zachód. Podczas próby dotarcia do Grecji tylko od początku tego roku utonęło ponad 340 ludzi. Wielu z nich korzystało z usług zorganizowanych organizacji przemytniczych. Jak ocenia agencja AFP, Ateny obawiają się, że Ankara może wykorzystać kryzys migracyjny, by wzmocnić swoją pozycję na Morzu Egejskim.

W czwartek - na prośbę Turcji, Grecji i Niemiec - sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Stała grupa nr 2 okrętów NATO (ang. Standing NATO Maritime Group 2) dostanie "rozkaz rozpoznania, monitoringu i nadzoru nielegalnych ruchów na Morzu Egejskim". Zapowiadał także, że ustalono, iż greckie siły zbrojne nie będą operowały na wodach terytorialnych i w przestrzeni powietrznej Turcji i vice versa. Dotychczas nie podano jednak dokładnej daty rozpoczęcia tej misji obserwacyjnej.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (5)

 1. Afgan

  Czy na tą Turcję nie ma żadnego przysłowiowego "bata". Wspieranie ISIS.... Na siłę rozkręcanie awantury z Rosją i próby wciągnięcia NATO w konflikt globalny......... Ludobójstwo na ludności kurdyjskiej......... A teraz agresywne zachowania wobec członka własnego sojuszu.......... Nasuwa mi się jedno tylko słowo- SKANDAL !!!

  1. dimitris

   ...kolonizacja Północnego Cypru (setkami tysięcy obcej kulturowo ludności z kontynentu)

 2. mar. petrow

  Dajcie spokój ludzie . Geopolityka to nie zabawa w podoba mi sie, lubię.. Parwda taka, że wielu polskich generałów trafiło po powtstaniu listpadowym do Turcji i tworzyło turecką armię w zachodnim stylu min Józef Bem. Tylko Turcja nie zaakceptoała rozbiorów Polski a ambasador Turecki zawsze pytał o polskich Posłów zaznacząjąc w ten sposób ten fakt!. Granica podziałou jest nieco inna niż sie wydaje, powrót Trcji do stoł to kłopot Rosji i raczej nasz zysk

  1. Boruta

   Skończ te brednie. Takie to "nieakceptowanie" ze ich nikt na kongres wiedeński nie zaprosił.

 3. eewq

  Grecja i Turcja jest w NATO...właśnie widać te solidne papierowe natko ;)

 4. rcicho

  Turcja im szybciej zostanie wywalona z NATO tym lepiej dla wszystkich. Jakim cudem to muzułmańskie państwo jest niby naszym sojusznikiem? Jeśli Turcy zaatakują wojska rosyjskie stacjonujące w Syrii a Rosjanie im odpowiedzą to będzie wojna. W myśl paragrafu 5 traktatu stow. NATO będziemy musieli pomóc Turkom. Jeśli Moskwa uderzy bronią jądrową (a to bardzo prawdopodobne) w kilka miejsc w Turcji i zagrozi tym samym wszystkim innym państwom ktore przystąpia do wojny to co wtedy?

  1. Kiks

   Nic nie będziemy musieli, towarzyszu rcicho. A rosja może sobie uderzać w pionki na mapie. Żeby uziemić ten kraj nie potrzeba wcale armat. Może pan powrocicdo gry w Monopol.

  2. Davien

   To po Rosji śladu nie zostanie jeżeli wywoła wojnę jądrową z NATo, a o to że NATO odpowie to możesz byc spokojny.

  3. scorpion

   Turcja stała się członkiem NATO tylko z dwóch powodów. Na początku lat 60-tych Amerykanie umieścili tam swoje pociski balistyczne Thor, niemal przy granicy z ówczesnym ZSRR, później cichaczem wycofane w wyniku Kryzysu Kubańskiego. Drugi powód to bezpośrednie panowanie nad cieśniną Bosfor i możliwość blokady ówczesnej floty śródziemnomorskiej i czarnomorskiej ZSRR. O tym jakie ma to znaczenie dla NATO świadczy to, że członkowie NATO przymykali oczy na wojnę Turcji z Grecją (też członkiem NATO) o Cypr i choćby notoryczne łamanie praw człowieka przez Turcję po przez mordowanie i eksterminację Kurdów.

 5. Kamil

  Turcja i Niemcy to koń trojański NATO, przy czym Turcy mogą wbić nóż w plecy Grekom, a Niemcy nam.

  1. vvv

   tak tak zly niemiec. niemcy, francja i UK to trzon wojsk nato w Europie.

Reklama