Reklama

Siły zbrojne

Turcja wspiera walkę z ISIS. Pomoc dla Iraku

Fot. Staff Sgt. Joseph McKee/USAF.
Fot. Staff Sgt. Joseph McKee/USAF.

Siły zbrojne Turcji dostarczyły do Iraku pierwszy w historii pakiet pomocy wojskowej, przeznaczony dla jednostek irackich prowadzących działania przeciwko organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie – podaje państwowa agencja Anadolu.

Pierwsza transza pomocy wojskowej została dostarczona dwoma samolotami transportowymi C-130 Hercules, należącymi do lotnictwa wojskowego Turcji. Przewiduje się, że szef resortu obrony tego kraju weźmie udział w rozmowach zarówno z przedstawicielami władz w Bagdadzie, jak i kurdyjskiego rządu w Erbilu.

Dostawa pomocy dla wojsk irackich może stanowić przełom w polityce Ankary, gdyż do chwili obecnej nie zdecydowano się na bezpośrednie wsparcie władz w Bagdadzie oraz Regionalnego Rządu Kurdystanu w walce z terrorystami. Przez długi czas nie wyrażano również zgody na przejście przez terytorium kraju wsparcia dla wojsk kurdyjskich broniących się w Kobane, choć ostatecznie dopuszczono przerzut ograniczonych sił. Turcy nie zgadzali się również na wykorzystanie przez lotnictwo koalicji przestrzeni powietrznej w ramach operacji przeciwko ISIS, co było szeroko krytykowane przez znaczną część komentatorów.

Tureckie władze planują również szkolenie ugrupowań syryjskiej opozycji, walczącej m.in. z terrorystami z Państwa Islamskiego. Jednocześnie według Defense News przedstawiciel władz w Ankarze zapewnił o dążeniu do utrzymania integralności terytorialnej Iraku.

Reklama

Komentarze (1)

  1. filip

    Wow! Szczerze to po turkach sie niespodziewalem. Ale to dobrze, trzeba ugasic konflikt z pi i potem z kurdami zeby swiat mogl sie skupic na ukrainie

Reklama