Siły zbrojne

Turcja: Ruszyła produkcja dronów „kamikaze” [WIDEO]

Fot. STM
Fot. STM

Turecki Podsekretarz Przemysłu Obronnego Ismail Demir poinformował o rozpoczęciu produkcji seryjnej krajowych dronów uderzeniowych o nazwie ALPAGU. Niewielkie maszyny obsługiwane przez dwóch żołnierzy mają niebawem trafić do sił zbrojnych Turcji. Jest to jeden z elementów systemu opracowanego przez krajowy koncern Defense Technologies Engineering (STM), którego prezesem jest Ismail Demir.

Informacja o wdrożeniu przez STM do produkcji dronów uderzeniowych ALPAGU została przekazana podczas wywiadu dla tureckiej agencji informacyjnej Anadolu, oraz potwierdzona na oficjalnym koncie Podsekretariatu Przemysłu Obronnego Turcji (tur. Savunma Sanayii – SSM) w mediach społecznościowych.

Bezzałogowce ALPAGU to lekkie maszyny wystrzeliwane z wyrzutni przez jedno- lub dwuosobową obsługę. Turecka maszyna konstrukcją i  koncepcją użycia bardzo przypomina amerykańską amunicję krążącą typu Switchblade produkcji firmy AeroVironment, która jest obecnie na uzbrojeniu US Army.

Czytaj też: MSPO 2017: Europejska amunicja krążąca

ALPAGU waży 3,7 kg i może być obsługiwany przez pojedynczego żołnierza. Zasięg systemu sterowania to 5 km, a sama maszyna może pozostawać w powietrzu do 10 minut poruszając się z prędkością 80 km/h na pułapie do 400 metrów. Turecka amunicja krążąca wyposażona jest w dzienno-nocną kamerę i autotracker ułatwiający zwalczania ruchomych celów zarówno w dzień jak i w nocy. ALPAGU został zaprezentowany po raz pierwszy w maju 2017 roku w Ankarze.

ALPAGU jest jednym z trzech komponentów systemu bezzałogowego, który docelowo ma się również składać z amunicji krążącej KARGU o masie 6,3 kg oraz rozpoznawczych maszyn typu TOGAN, które mają mieć możliwość operowania w trybie całkowicie automatycznym, wykrywając i klasyfikując cele. 

Czytaj również: Warmate: Polska amunicja krążąca w akcji. "Podpisano dwa kontrakty eksportowe"

Komentarze