Siły zbrojne

Turcja rozszerza współpracę z Katarem. Zgoda na rozmieszczenie wojsk

Fot. www.basbakanlik.gov
Fot. www.basbakanlik.gov

W czasie dwudniowej wizyty oficjalnej delegacji rządu tureckiego w Katarze doszło do podpisania porozumienia o dwustronnej współpracy wojskowej.

Porozumienie podpisali minister obrony Turcji Ismet Yılmaza i jego katarski odpowiednik Khalid bin Mohammad al-Attiyah w obecności tureckiego premiera Ahmeta Davutoğlu i katarskiego ministra spraw wewnętrznych Abdullaha bin Nasser bin Khalifa al-Thaniego.

Głównym punktem umowy jest zgoda Kataru na pobyt w tym państwie tureckich wojsk. W tym celu ma być zorganizowana specjalna, wspólna baza wojskowa.

Turcy mają nadzieję, że współpraca wojskowa pozwoli później na zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy obu państwami, szczególnie jeżeli chodzi o systemy uzbrojenia. Katar będzie miał bowiem możliwość bezpośredniego zapoznania się z osiągnięciami tureckiej zbrojeniówki, być może także w czasie prowadzenia działań bojowych.

Komentarze (1)

  1. Teodor

    Widzę, że Turcja zaczyna prowadzić bardziej ekspansywną politykę, co prawda dostęp do Kataru będzie bardzo utrudniony w przypadku perturbacji polityczno - wojskowych. Swoją drogą taki 2 milionowy kraik ma całkiem niezłą armię, której mógłby im pozazdrościć niejeden kraj europejski na przykład! Nie rozpatruję co prawda rodzaju sprzętu tylko jego ilości.