Reklama

Siły zbrojne

Turcja przyśpiesza wprowadzanie śmigłowców bojowych

ATAK T/129 – fot. www.tai.com.tr
ATAK T/129 – fot. www.tai.com.tr

Tureckie lotnictwo wojsk lądowych zaprezentowało pierwszych pięć w pełni operacyjnych śmigłowców bojowo – rozpoznawczych ATAK T/129.

Prezentacja śmigłowców dla dziennikarzy została zorganizowana w dowództwie lotnictwa wojsk lądowych na lotnisku Güvercinlik w Ankarze. Wszystkie wystawione publicznie helikoptery przeszły z powodzeniem testy w locie, które trwały przez ostatnie cztery i pół miesiąca.

Zgodnie z informacją przekazaną przez tureckie ministerstwo obrony pierwsze wprowadzone do linii śmigłowce będą stacjonowały w Ankarze i już niedługo zostaną wykorzystane do walki przeciwko terrorystom. Pomoże w tym niewątpliwie silne uzbrojenie (np. do 76 rakiet niekierowanych kalibru 70 mm, do 8 kierowanych pocisków przeciwpancernych UMTAS, Hellfire, Spike i działko kalibru 20 mm) oraz opancerzenie.

ATAK T/129 to dwumiejscowy helikopter bojowo – rozpoznawczy oparty na konstrukcji śmigłowca AgustaWestland A129CBT, ale ze zmienionym płatowcem, całkowicie nową awioniką, systemem zobrazowania, silnikami, tylnym wirnikiem i uzbrojeniem. Dla Turków ważne jest to, że duża część wyposażenia pokładowego helikopterów jest zaprojektowana i produkowana przez rodzimy przemysł zbrojeniowy – w tym kierowane rakiety przeciwpancerne UMTAS.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Generau

  Zlecieli się fachowcy na swoich wiropłatach . Zamiast do rzeczy , to jakieś bzdury .

 2. marek

  podslyszalem - aircraft- dajcie sobie spokoj z nazwami.....podwodnaja lodka, wiertalot, tank i tankista - uczcie sie, bo idac w tym tempie decyzyjnym, mozemy niedlugo wszyscy mowic, a i cyrylice w koncu da sie przeczytac......a w miejsca pomnikow JPII wroci nasz rodak Dzierzynski, bedziemy pic za dusze tow Stalina, Swieta sie troche przesuna w czasie, a na KRZYZU dorobi sie te dwie belki.........ale spirtyt i vodka beda dzialac tak samo....

 3. tylda

  tja widzę,że cenzura tu jest. Fachowcy od języków i taktycy co zrobicie jak wleci kilka ruskich "wiertaliotów" ?

 4. Używajmy języka fachowego a nie brukowego

  Na pewnej uczelni wojskowej za użycie słowa "helikopter" zamiast "śmigłowiec" w odniesieniu do maszyn bojowych dostaje się 2 (DWA) z egzaminu z Taktyki...

  1. Boczek

   Tak, tak. Już Hitler próbował wykorzenić z niemieckiego "motor", jako nie niemieckie słowo i zastąpić je "cieplną maszyną spalającą". My, profesjonaliści, do których zaliczam swoja skromną osobę, używamy na co dzień "heli". Podejrzewam, ze nie pochodzi to od "śmigłowiec". W czasie rozruchów i odbiorów, skacząc po całym świecie, nie będę dla zakompleksionych panów z tej uczelni tłumaczył przedrostka "heli" czy "helo" (rzadziej) na "śmi" kiedy będziemy rozmawiać o: heli-hangar, (śmi-hangar?) heli-landing deck, (śmi-pokład?) heli-in flight refuelling czy heli-refuelling system Nawet Niemcy, którzy maja też soje własne słowo, tak jak śmigłowiec w polskim, w "warunkach profesjonalnych" używają helikopter albo heli. No a przecież mamy ambicje międzynarodowe chyba.

  2. numbia

   Helikoper: gr. héliks, D. hélikos Co to jest Śmigłowiec? Od Rydza Śmigłego? uciekał z Polski jak wir?

 5. tom

  Zazdroszczę Turcji skutecznego zaangażowania rodzimego przemysłu w rozwój technologii rakietowej, śmigłowcowej i ogólnie zbrojeniowej. Szkoda, że u nas się tak nie da.

Reklama