Siły zbrojne

Turcja nie rezygnuje z S-400

Wyrzutnie systemu S-400 / Fot. mil.ru
Wyrzutnie systemu S-400 / Fot. mil.ru

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył we wtorek, że nie wycofa się z zakupu od Rosji systemów rakietowych S-400, pomimo ostrzeżeń Amerykanów. Jak ocenił, przedstawiona przez USA oferta sprzedaży Turcji rakiet Patriot nie jest tak dobra, jak oferta Rosjan.

"Mamy umowę (z Rosją). Jesteśmy zdeterminowani. Nie ma mowy o wycofywaniu się" - podkreślił Erdogan, cytowany przez oficjalną turecką agencję Anatolia.

Transakcja od początku wzbudza duże kontrowersje zarówno w całym NATO, jak i w Stanach Zjednoczonych, które grożą Ankarze wstrzymaniem programu wprowadzania na uzbrojenie Turcji amerykańskiego myśliwca F-35. Kwestia zakupu S-400 ma być głównym tematem rozmów Erdogana i prezydenta USA Donalda Trumpa na szczycie G-20, który w dniach 28-29 czerwca odbędzie się w japońskiej Osace.

Ankara od dłuższego już czasu zabiega o utworzenie dwustronnej grupy roboczej, która oceniłaby stopień zagrożenia systemu S-400 dla samolotów F-35. To odpowiedź Turcji na obawy ekspertów NATO, którzy uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić amerykańskie myśliwce, przez co niewykrywalność F-35 stanęłaby pod dużym znakiem zapytania. 

Źródło:
PAP

Komentarze (14)

 1. Davien

  No własnie, najnowsza informacja z USA: Koniec szkolenia dla Turków na F-35 a jak do 26 lipca nie dojdą ze Stanami do porozumienia to cała turecka grupa wylatuje ekspresowo ze Stanów:0

 2. Mniej niż 10 sekund

  Ile jeszcze tej mielonki? Tak w ogóle to już przesuneli dostawy na "Po czerwcu ", czyli czekają na wynik rozmów Trump-Erdogan. Turków czeka niemiła niespodzianka.

  1. 5 sekund

   nic nie przesunęli, od początku mówiono, że dostawy maja być realizowane od lipca 2019 roku ...

  2. Użytkownik

   Była mowa, kolego o 5 sekund krótszy, o czerwcu bądź lipcu. Źródła przy władzach tureckich podają, że dostawy mogą być realizowane przez Rosjan już od 21 czerwca. To co to jest jak nie zwlekanie?

 3. niki

  Turcja już kilka razy informowała, że nie ma zamiaru zerwać kontakt na S-400 i z bardzo wielu względów robi słusznie. Po pierwsze cena. S-400 są o wiele tańsze niż Patrioty. Indie za 10 baterii S-400 płacą 5,4 mld usd a Polska za 2 baterie Patriot 4,7 mld (z podatkami wyjdzie ok 5,3 mld usd). Wychodzi wiec na to że rosyjskie S-400 są ponad 4-krotnie tańsze. Druga sprawa to fakt że w przypadku (przyszłościowej) wojny Turcji z Izraelem ewentualne tureckie Patrioty przestałyby działać albo zaczełyby emitować sygnały (gps) które z łatwością IDF zlokalizuje i załatwi Haroopami. S-400 są poza kontrolą USA i Izraela i to boli ich najbardziej. Wojna tych państw w tej chwili jest mało prawdopodobna ale i Turcja i Izrael rozpychają się w regionie i różnie może być w przyszłości. Decyzja Turcji jak najbardziej na plus.

  1. Mniej niż 10 sekund

   No jakoś ani Patriot ani S-300/400 nie był dotychczas problemem dla IDF, więc o czym Ty mówisz?

  2. GB

   Nie będzie żadnej wojny izraelsko-tureckiej... Gdyby tylko Turcja spróbowała to zostałaby spacyfikowana przez USA.

  3. Kangal

   Brawo! Tu nie chodzi o Patriot czy S-400 jako takie ale o KONTROLĘ nad nimi! Bo to jest klucz do pierwszej fazy przyszłego konfliktu bo potem wygrają ci co sprzętu i ludzi mają najwięcej I! to nie koniecznie tego z najwyższej półki

 4. Hanys

  "Jak ocenił (Erdogan), przedstawiona przez USA oferta sprzedaży Turcji rakiet Patriot nie jest tak dobra, jak oferta Rosjan." Czyli tytuł newsa powinien brzmieć - Rosyjski system opl pokonał Amerykanów - tak jak było w przypadku koreańskiego zestawu dla Indii :)

  1. Mniej niż 10 sekund

   Pokonał cenowo? Nie jakościowo, jak w przypadku Biho.

  2. vvvv

   Izrael nie może wyłączyć S-400 w przeciwieństwie do Patiotów.

  3. Davien

   Hanys, a niby jak miał pokonac jak dla Turcji Patrioty jak kupowała S-400 nei były w ogóle dostepne:) A, S-400 Erdogan kupił wyłacznie z powodu ceny-jego włąsna wypowiedż:)

 5. halny

  Turcja do dnia dzisiejszego nie otrzymała od USA żadnego ulitmatum odnośnie F35, to co jest mówione to tylko pohukiwania pojedynczych senatorów które nasza prasa podłapuje i myśli, że one coś znaczą.

  1. Davien

   Halny, ultimatum juz było: Turcja oberwie CAATSA jak nie zrezygnuje z S-400. Jak S-400pojawia sie w Turcji CAATSA zacznie obowiazywać:)

 6. Xd

  Ciekawe zdanie powiedziała amerykańska ambasador przy nato że turcja nie może mieć broni zagrażającej amerykańskim rakietom i w tej sytuacji chyba jednak turcy zdecydują się na te s400

  1. Davien

   Panie xd własnie jako system antyrakietowy S-400 jest wyjatkowo słaby, wiec jak widac Turcja słucha sie USA:)

 7. prawieanonim

  Czyżbyśmy mieli mieć F-35 wcześniej?

  1. Użytkownik

   Tia, w twoich snach.

  2. anonimcowie

   Turcja będzie miała i S400, i F35.

  3. prawieanonim

   Chcesz się założyć że nie? W momencie dostawy pierwszego systemu S-400 wchodzi w życie embargo na F-35. Wyprodukowane dla Turcji F-35 na których szkolą się tureccy piloci w USA już w tym momencie nie mają prawa opuścić terytorium USA.

 8. dawo

  Dużo szumu. Minie kilka lat, Erdoganowi się odwidzi, bo Rosja prędzej czy później okaże się niewygodnym partnerem i USA dostanie na tacy rzeczywiste parametry S-400. Rosjanie będą musieli przygotować wówczas nowy system np S-600...a nie maja S-500 już prawie ukończony. Wiem, wiem... tak się na pewno nie stanie. Uważam, że Turcja za szybko podjęła decyzje o odsunięciu się od NATO i USA. Są już pod względem produkcji nowoczesnej broni samowystarczalni w wielu aspektach, ale jeszcze chyba nie na tyle aby rezygnować z transferu zachodniej technologii. p.s. S-400 nie jest w skali światowej systemem nowoczesnym, lecz dla Turcji to i tak wiele, jako, że dopiero stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie. A zakładam, że to jest główny powód zakupu S-400 i trwania w nim.

 9. Stirlitz

  Moim zdaniem Turcja powinna brać S-400. Ruskie systemy plot są najlepsze do zestrzeliwania rosyjskich maszyn. Turcy będą mogli zrobić parasol chroniący przed rosyjskimi nalotami cywilów w Idlibie. Dzięki temu może choć jeden szpital ocaleje ;)

 10. qarew

  dobra wiadomosc. jest szansa ze bedziemy milei szybciej f35.

 11. robertpk

  NATO zrezygnuje z Turcji ??

 12. Marek

  Widocznie S-400 bardziej przypominają kopuły minaretów, o których w swojej mowie wspominał swego czasu Recep Tayyip Erdogan.

 13. Wojciech

  Turcja nie ma w tej sprawie nic do gadania jak nie zrezygnuje z s400 to niech zapomni o f-35 i innym sprzęcie z USA i modernizacją już posiadanego sprzętu i dostawą części zamiennych.

 14. Md

  Ciekawa sytuacja uważam że to zagranie USA i tylko głośno grożą a będzie jak zwykle :)