Reklama

Siły zbrojne

Turcja kupuje Black Hawki za 3,5 mld dolarów

Turcja podpisała umowę na produkcję śmigłowców S-70i o wartości 3,5 mld dolarów -fot. kkk.tsk.tr
Turcja podpisała umowę na produkcję śmigłowców S-70i o wartości 3,5 mld dolarów -fot. kkk.tsk.tr

Turcja po długotrwałych negocjacjach podpisała kontrakt z koncernem Sikorsky o wartości 3,5 mld dolarów. Dotyczy on zakupu 109 śmigłowców S70i Black Hawk, które mają trafić do wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Maszyny będą montowane w Turcji, o czym poinformował premier tego kraju Tayyip Erdogan.

Podpisanie umowy stanowiło finał negocjacji trwających od 2011 rok. Wówczas S-70i firmy Sikorsky zwyciężył z maszyną AgustaWestland AW149 w programie TUHP (Turkish Utility Helicopter Programme) mającym wyłonić turecki śmigłowiec wielozadaniowy. Rokowania przeciągnęły się aż do 21 lutego 2014 roku, gdyż Turcja mocno naciskała na maksymalizację udziału krajowego przemysłu i wsparcie w eksporcie maszyn ze stromy koncernu Sikorsky.

W obu kwestiach Ankara osiągnęła spory sukces. Produkcja będzie realizowana przez zakłady TAI (Turkish Aerospace Industries) i ze znacznym udziałem tureckiego przemysłu, który dostarczy kluczowe komponenty. Niemal wszystkie podzespoły maszyny będą produkowane w Turcji, np. przez koncern Aselsan. Sikorsky ma też wspierać eksploatację Black Hawków przez 30 lat. Kontrakt zawiera również opcję nawet na 600 kolejnych śmigłowców (wartych ponad 20 mld dolarów) i sprzedaż części z nich do państw trzecich. 

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Igor

  jakos dziwne ze turcy nie chca sprzedac za 50 milionow dolarow swojego przemyslu lotniczego jak Polacy.

  1. loko

   Bo w Turcji nie rządzą cinkciarze barów mlecznych i dyletanci!

 2. alibaba

  Info napisane jest tak jak by to jankesi turkom robili łaskę a jest wręcz odwrotnie.Z tych 600 przyszłych maszyn może 1/3 zostanie w Turcji a reszta zostanie wyeksportowana a odbiorców mają poszukać jankesi (taki postawili Turcy warunek ). Tak oni potrafią robić interesy a nam co zostanie? zamknąć szumną" produkcję " BH w Mielcu ( i dobrze ) oraz mądre negocjacje z AW i EC......

Reklama