Siły zbrojne

Tunezja kupuje tureckie pojazdy MRAP

Tunezja kupuje od Turcji pojazdy MRAP – fot. www.pakistanaffairs.pk
Tunezja kupuje od Turcji pojazdy MRAP – fot. www.pakistanaffairs.pk

Tunezja zamówiła w Turcji samochody Kirpi specjalnie zabezpieczone przed wybuchami min klasy MRAP (Mine Resistant Ambush Protected).

O tunezyjskim zamówieniu poinformował osobiście turecki minister obrony Ismet Yilmaz. Sprawa jest o tyle ciekawa, że produkujące pojazdy Kirpi zakłady BMC ogłosiły w maju 2013 r. bankructwo. Stało się to po tym jak holding Cukurova, w skład którego wchodziły BMC, przestał realizować swoje zobowiązania finansowe.

Wcześniej tureckie siły zbrojne podpisały umowę w 2009 r. na zakup od BMC 468 pojazdów Kirpi i ciężarówek różnych rozmiarów, które miały zostać dostarczone do 2012 r. Ze względu na problemy finansowe firma jak dotąd dostarczyła tylko 293 takich maszyn, a produkcja 175 trwa nadal.

Sam pojazd jest uzbrojony w karabin maszynowy 7,62 mm zamontowany w wieżyczce otoczonej osłoną z pancernych płyt. Całe nadwozie pod względem odporności na ostrzał spełnia wymagania dokumentu standaryzacyjnego NATO Stanag 4569 Level 3, natomiast podwozie jest odporne na działanie min na poziomie Stanag 4569 Level 3b co pozwala klasyfikować Kirpi jako MRAP.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.