Reklama

Siły zbrojne

Tu-22M3 trenują atakowanie okrętów NATO na Morzu Czarnym? [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 w towarzystwie myśliwców Su-30SM z Krymu przeprowadziły nad wodami Morza Czarnego ćwiczenia z realizacji ataków rakietami kierowanymi. Na tym samym akwenie trwają obecnie ćwiczenia Sea Breeze 2021, w których biorą udział okręty państw NATO, Ukrainy i Gruzji.

Pięciogodzinny lot ćwiczebny naddźwiękowych bombowców Tu-22M3 realizowany był w ramach rozpoczętego w piątek niezapowiedzianego cyklu szkoleń rosyjskiego lotnictwa strategicznego. Maszyny wystartowały z bazy Biełaja w obwodzie irkuckim i skierowały się nad wody międzynarodowe Morza Czarnego, gdzie spotkały się z samolotami Su-30SM lotnictwa Floty Czarnomorskiej które wystartowały z Krymu.

Co ciekawe, Rosjanie podkreślili w komunikatach prasowych nie tylko to, że lot odbył się zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, ale również fakt iż w tym czasie na tym akwenie odbywają się ćwiczenia Sea Breeze 2021. Są to amerykańsko-ukraińskie manewry morskie, w których udział biorą również jednostki z innych krajów należących w większości do NATO i leżących nad Morzem Czarnym lub Morzem Śródziemnym. Jest to przekaz przeznaczony zarówno dla odbiorców krajowych jak i zagranicznych.

Tupolew Tu-22M3 jest naddźwiękowym samolotem bombowym dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł. Może przenosić do 9 ton bomb i pocisków kierowanych na dystansie 7 tys. km. Uzbrojenie obejmuje pociski manewrujące z głowicami klasycznymi i jądrowymi o zasięgu 3 tys. km jak również naddźwiękowe pociski przeciwokrętowe.

W kontekście realizowanej nad Morzem Czarnym misji Tu-22M3 istotne są ostatnie z wymienionych pocisków i nieprzypadkowo maszyny te prowadzą tego typu ćwiczenia właśnie w czasie aktywnej fazy Sea Breeze, podczas której na akwenie znajdują się m. in. okręty amerykańskie, brytyjskie i holenderskie. Można powiedzieć, że działania te stanowią przedłużenie deklaracji Kremla, który ostrzega przed „incydentami na Morzy Czarnym” i grozi możliwością zatopienia okrętów które naruszą „integralność granic Federacji Rosyjskiej” rozumianych przez Moskwę w sposób budzący znaczne kontrowersje.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. Buczacza

  Fascynujące jak wielu obrońców na tym forum ma rosja. Tak wam imponuje kraj w którym za krytykę władz idzie się siedzieć! A przeciwników politycznych likwiduje się! Czy może jesteście pod wrażeniem prawa w rosji! Przypomnę że przemoc w rodzinie to nie przestępstwo! A za pisanie prawdy o przyczynach 2 woj.św też są przewidziane konsekwencje! Może podziwiacie legendarną demokrację ! Czy też system w którym władzy raz zdobytej już się nie oddaje. Jak trzeba to się zmieni konstytucję bądź zamienię się na 1kadencję z zastępcą. Czy może podziwiacie historię rosji,która wymordowała, zagłodziła i przesiedliła mln Polaków?

  1. Facet spusc wode i odpocznij. Rosji bronic nie trzeba bo to co wy piszecie to jest smieszne. Rosja ma swoje interesy my jako Polska mamy inne ale oni maja wieksza sile przebicia. To sie nazywa syndrom mlodszego brata. Do tego dochodzi dzialalnosc ukrow i po dyskusji. Ukrowie powinni dac ruskim autonomie a nie strzelac do nich. Ale nijaki Bandera ich tego nie uczyl. Ja osobiscie popieram ruskich strzelac i wybic banderowcow do ostatniego.

 2. Thor

  Świetnie. Teraz ćwiczenia NATO powinny zostać rozszerzone o przechwytywanie i niszczenie rosyjskich bombowcòw. Można poćwiczyć na relnych celach.

  1. sff

   jedź na Ukrainę do Dombasu i dopiero wtedy się mądrzyj

  2. Piotr

   Jakoś korytarza na Krym nie wybili, bo wrócili jako Gruz 200 :P

  3. qwert

   Skąd koncepcja że ktoś w ogóle próbował wybić jakiś korytarz ?

 3. mariner

  Rosjanie okrętów nawet nie wysyłają bo stare, sowieckie i popsute.

 4. Ali

  Naprawdę ruskie błazenki myślą, że NATO się przestraszy 50 letnich samolocików ? ? ? :)

  1. Wwp

   Startują z pomników!! Uwaga!!!

  2. Hanys

   Oczywiście że się przestraszy, gdyby NATO nie bało się rosyjskiej pałki militarnej, to już dawno wpływałoby do Sewastopola a nie Odessy :)

  3. kondensat

   No ba...B 52 są starsze.A wszyscy się ich boją. Skup się.

 5. i tyle w temacie ...

  Rosja powiedziała "sprawdzam" . Kilka wątków wcześniej opisany został proces dodatkowego doposażanie GB niszczycieli w systemy p-lot. Pokłosie ostatniego z nimi na Morzu Czarnym incydentu, który pokazał "że król jest nagi" (a w zasadzie niszczyciel). Realnie po latach wygłupów wobec FR (sprawa nowiczoka czy inne brednie) Anglicy są poza Unią, a więc w zasadzie są najbardziej narażeni na odwet Rosji, czemu się nie dziwie w myśl powiedzenia "kto mieczem wojuje, od miecza ginie"...

  1. MoD

   chyba "car jest nagi". a FR nie ma szans z Royal Navy

  2. jeszcze trochę w temacie...

   Nic nie powiedzieli. Ostatni raz kiedy faktycznie powiedzieli "sprawdzam" ich flota skończyła na dnie pod Cuszimą. Za Chruszczowa będąc mądrzejszymi przez to przykre doświadczenie nie usiłowali już "sprawdzać" nikogo w okolicy Kuby.

  3. Buczacza

   Mógłbyś coś więcej w temacie "sprawa nowiczoka czy inne brednie"?