Reklama

Siły zbrojne

Trzysta śmigłowców UH-72A Lakota w US Army

Fot. Airbus Helicotpers
Fot. Airbus Helicotpers

Koncern Airbus dostarczył U.S. Army trzechsetny egzemplarz śmigłowca UH-72A Lakota. W Columbus (stan Missisipi) , gdzie maszyny są produkowane, odbyła się z tej okazji niewielka uroczystość. 

UH-72A to wariant śmigłowca Eurocopter EC145 opracowany specjalnie na potrzeby programu Light Utility Helicopter (LUH), którego celem było wprowadzenie następcy maszyn UH-1 H/V Iroquois i OH-58 A/C Kiowa. Pierwsze maszyny UH-72A dostarczono do US Army w grudniu 2006 roku.

Trzechsetny egzemplarza UH-72A będzie służył w Gwardii Narodowej stanu Missouri. Jest to maszyna w wersji Security and Suport (S&S), umożliwiającej wykonywanie zadań bezpieczeństwa publicznego i dozoru granic. Wyposażono ją w reflektor poszukiwawczy, głowice elektrooptyczne działające również w podczerwieni oraz zaawansowane systemy śledzące, nawigacyjne  i komunikacyjne.

Lakoty w konfiguracji S&S służące w Gwardii Narodowej zapewniają bezpieczeństwo południowo-wschodniej granicy Stanów Zjednoczonych i imprez masowych, oraz służą do poszukiwania ofiar klęsk żywiołowych czy przemytników narkotyków. Inne wersje służą między innymi do szkolenia, ewakuacji medycznej czy przewozu VIP. Wprowadzenie UH-72A do eksploatacji pozwoliło nie tylko zastąpić starsze maszyny typu UH-1 i OH-58, ale też przesunąć większą ilość UH-60 Black Hawk do realizacji zadań bojowych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama