Reklama

Siły zbrojne

Trzecia korweta Khereef przekazana do Omanu

Koncern BAE Systems przekazał Omanowi trzecią korwetę typu Khereef – fot. BAE Sytems Maritime
Koncern BAE Systems przekazał Omanowi trzecią korwetę typu Khereef – fot. BAE Sytems Maritime

 Koncern BAE Systems zakończył program Khereef oddając Omanowi korwetę „Al-Rasikh”.

Przekazanie trzeciego w serii okrętu nastąpiło uroczyście 28 maja br. w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Tym samym zakoczyły się prace stoczniowe, chociaż jednostka musi jeszcze przejść serię testów, natomiast załoga dokończyć szkolenie. W tym celu okręt przepłynie do Devonport, gdzie będzie sprawdzany przed przejściem do Omanu.

Podobne próby morskie trwają również na dwóch pierwszych jednostkach typu Khereef, chociaż pierwsza z nich: „Al-Shamikh” już jest w swoim macierzystym porcie Said bin. Jednak stopień komplikacji systemów pokładowych jest na tyle duży, że obie strony bardzo dokładnie realizują procedury sprawdzające. Sprawa jest tym trudniejsza, że korwety Khereef będą działały w środowisku klimatycznym zupełnie różnym od tego, w jakim były budowane.

Dla sił morskich Omanu nowe okręty są symbolem przeskoku generacyjnego. Zbudowane w technice stealth korwety o wyporności 2660 ton są bardzo dobrze uzbrojone i wielozadaniowe. Dlatego większość specjalistów uważa, że cena zawarta w umowie - 650 milionów dolarów (400 milionów funtów) za trzy jednostki była bardzo okazyjna.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.