Reklama

Siły zbrojne

Trwają dostawy S-300 do Iranu

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Minister obrony Iranu brygadier Hosejn Dehghan przyznał w parlamencie irańskim, że armia otrzymała systemy obrony ziemia-powietrze S-300 produkcji rosyjskiej.

Minister poinformował o tym podczas posiedzenia komitetu parlamentarnego do spraw polityki obronnej i zagranicznej. Oprócz potwierdzenia faktu otrzymania sprzętu brygadier Dehghan stwierdził również, że część z otrzymanego wyposażenia została już rozmieszczona na miejscach docelowego przeznaczenia.

Media irańskie podają, że kolejny transport części rosyjskich systemów przeciwpowietrznych S-300PMU-2 (kod NATO SA-20B Gargoyle) dotarł w dniu 18 lipca. Elementy systemu - radary i wyrzutnie pocisków , pokazywano już podczas parady wojskowej w Teheranie w dniu 17 kwietnia, jaka odbyła się z okazji święta wojska irańskiego. Całość dostawy ma zostać zrealizowana do końca bieżącego roku.

Czytaj też: Rosja dostarcza systemy S-300 do Iranu.

Kontrakt na dostawę systemów S-300 zawarto jeszcze w 2007 r., jednak jego wykonanie zostało wstrzymane ze względu na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 r., wprowadzającą zakaz sprzedaży i transferu nowoczesnego uzbrojenia dla Iranu.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Plush*

  Iran ma S-300 a Polska? Tak tylko pytam sz.forumowiczów.

  1. loki

   Rosja wcisnęła Iranowi te S-300 z pocałowaniem rączki i to zapewne z ogromnymi zniżkami. My Polacy niestety nie mamy takiego szczęścia i systemy które są nam proponowane po prostu są drogie a do tego chęć otrzymania offsetu. Takich spraw nie załatwia się szybko.

 2. olo

  Zobaczcie w jakim Polska jest zajefajnym położeniu. Wystarczy trochę $$ i kupujemy Patriot PL lub MEADS a przecież nie biedni Irańczycy musza kupować stary badziew S-300.

  1. Arek102

   Ten stary badziew S-300 to S-300 PMU-2. Obecnie najnowszy system Rosyjski urzywany w rosyjskiej Armii to S-400 lub jak kto woli S-300 PMU-3. Róznica jest niewielka i dotyczy modyfikacji rakiet które obsługuje i modyfikacji stacji radarowej, głównie tzw cyfryzacji. Systemu Patrot PL nie ma, a był on promowany jak tańsza wersja Patriot NG, którego też jeszcze nie ma. Zapraszam do lektury (był to także na tym forum, ale i w innych żrudłach też można znalezć) o stanie amerykańskich systemów Patriot i ich przyszłości. Jeśli chodzi o system MEADS to są dwie wersje Włoska i Niemiecka. Włosi prócz MEADS kupują także system SMPT proponowany nam przez Francuzów. Ajeśli chodzi o cenę to MON na polski system OPL średniego zasięgu przeznaczyć chce 40 MLD zł. A nawet w rokowańach zastępca pana Macierowicza mówi, że to nie realne i cena będzie 2-3 krotnie wyższa (oczywiście w pierwotnym kształcie 8 baterii). Ajeśli chodzi o kasę to MON na nowy sprzęt ma tylko niecałe 20 mld zł z czego połowę już wydano + 2 mld na OT. Tak więc skąd weżmiesz te 40-120 mld zł nawet jeśli będzie to rozłożone na raty tak jak zakupu w przypadku F-16????????????????????? Budżet MOn na 2016 to trochę ponad 31 mld zł z czego 2/3 to socjal, a z pozostałych 10 mld idzie na szkolenia, poligony czy chociażby ostatnie wydatki związane z zabespieczeniem obrad NATO na szczycie w Warszawie!!!!

 3. E[p]

  Sami sobie kopia grob wspierajac terrorystow...

  1. rozczochrany

   Iran jest szyicki. To "łagodniejsza" wersja islamu. Współpracuje z Rosją w walce z sunnickimi i wahabickimi organizacjami terrorystycznymi. Sankcje na Iran były w rzeczywistości ze względu na to, że jest to państwo konkurujące w regionie z Izraelem i Arabią Saudyjską, sojusznikami USA.

 4. edi

  Po co bogatemu Iranowi przestarzałe S-300 ?

  1. Trollhunter

   Bogaty Iran był przez wiele lat obłożony sankcjami. Spora część posiadanego przez nich uzbrojenia to zabytki z czasów Szacha. Zachód im nic by nie sprzedał, Żydzi też nie więc zostali Ruscy albo Chinole. Wybrali Ruskich.

 5. syryjczyk z nazaretu

  Czy Iran - nie wie że to ruski złom ? Po co wydają miliony na złom który nie zadziała - a jak już to nie spełni swego zadania przeciw amerykańskiego patriot i tomachawki ? Putin wprowadził ich w błąd - to się zemści jak usa będzie chciało zaatakować iran ?

  1. Żyd z Damaszku

   Pponieważ nie mają innego wyjścia. Żadne zachodnie pańśtwo nie sprzeda im nowoczesnych systemów OPL/OPRak. I to co kupują stanowi olbrzymi skok w porównaniu do tego, co Iran używa lub jest w stanie sam wyprodukować.

 6. myslacy

  I rozmowy w sprawie sprzedaży S400 do Indii /bo Chiny już kupiły od Rosji S400/. Do tego na produkcję armatohaubic MSTA w Indiach, czy T90 w Iranie - ale co tam to przecież "ruski" badziew wg naszych "ekspertóff". Ah i jakaś straszna cisza o nalotach na ISIS z udziałem lotnictwa strategicznego FR przed tygodniem.

  1. nie_myślący

   Rakiety ziemia-powietrze to akurat Rusy mają dobre. Tylko podniecać się całością armii FR (np złomiaste MiG 29) to już lekka przesada :) To nie chodzi o hejty tylko trzeźwą ocenę: gospodarki tego państwa NIE STAĆ na utrzymanie armii w takim stanie i z taką technologią jak innym się wydaje... Dlatego kluczowy jest utrzymanie i rozwój ICBM, jedyny gwarant pokoju na świecie :)

  2. M

   Chyba całkiem solidny sprzęt to S-300, prawie zapobiegło lądowaniu Cessny Rusta na Placu Czerwonym. Gdyby nadleciał Zeppelinem pewnie by się udało.

  3. WESOŁE USA

   Chiny kupiły S 400 żeby sprawdzić ile jest warty i niestety stwierdzili ponoć.......ze jest nic nie warty, i będą musieli kupić albo zbudować coś innego.

Reklama