Reklama

Siły zbrojne

Trening łączności PKW KFOR

Żołnierze PKF KFOR w czasie treningu łączności - fot. por. Jarema Haładaj
Żołnierze PKF KFOR w czasie treningu łączności - fot. por. Jarema Haładaj

Zadania mandatowe wykonywane przez żołnierzy PKW KFOR w Kosowie to obok zadań operacyjnych również doskonalenie umiejętności współdziałania pomiędzy siłami koalicji.Przykładem współpracy i okazji do wymiany doświadczeń był trening łączności który cyklicznie odbywa się w bazie Camp Bondsteel. Łącznościowcy z plutonu dowodzenia kompanii manewrowej oraz z Zespołu Łączności PKW wraz z amerykańską komórką odpowiedzialną za łączność w śmigłowcach Black Hawk szkolili się z zakresu nawiązania łączności pomiędzy radiostacjami naziemnymi, a śmigłowcami.

Głównym celem treningu, było metodyczne sprawdzenie wykorzystania środków łączności, występujących na wyposażeniu kompanii manewrowej z radiostacjami stosowanymi w śmigłowcach.

Zgranie powyższych elementów jest bardzo istotne na wszystkich arenach działań międzynarodowych, gdyż śmigłowce odgrywają kluczową rolę we wsparciu wojsk lądowych. W warunkach misji KFOR stosowane są między innymi w QRF (Quick Reaction Forces) - jednym z zasadniczych zadań wszystkich kompanii manewrowych Wielonarodowej Grupy Bojowej - Wschód.

Radiooperatorzy sprawdzili kilka możliwości ustawień radiostacji, co pozwoliło wskazać, które gwarantują najlepszy odbiór i nadawanie. W trakcie zajęć omówione także zostały zasady wymiany korespondencji ze śmigłowcami oraz procedura nadawania i odbioru MEDEVAC. Szkolenie zakończyła wymiana spostrzeżeń i uwag oraz pamiątkowe zdjęcie uczestników treningu.

por. Jarema Haładaj/kpt. Oleśków-Dąbska

 
Reklama

Komentarze

    Reklama