Reklama

Siły zbrojne

Transportowe Herculesy i C-295 przewożą pomoc dla Nepalu

Fot. por. Tomasz Kozłowski via MON.
Fot. por. Tomasz Kozłowski via MON.

Polskie samoloty transportowe C-130 i C-295 poleciały z pomocą humanitarną dla mieszkańców Nepalu, dotkniętych katastrofalnym trzęsieniem ziemi.

Jak informuje rzecznik Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski, na mocy rozkazu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w dniu 2 maja do Indii odleciało pięć samolotów transportowych C-130 oraz C-295 z 33. i 8. baz lotnictwa transportowego. Na pokładach polskich samolotów znajdował się transport żywności pochodzącej z zapasów wojskowych, oraz środki dostarczone przez organizacje pomocowe i Agencję Rezerw Materiałowych.

Samoloty jednostek 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego posłużą również do przewiezienia do kraju 80 ratowników z grupy poszukiwawczo-ratowniczej "Huzar", którzy uczestniczyli w poszukiwaniach ofiar nepalskiego trzęsienia ziemi. Z uwagi na długi czas podróży na pokładach maszyn znalazły się podwójne załogi. Herculesami do Nepalu polecieli także przedstawiciele organizacji pomocowych, Państwowej Straży Pożarnej i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Reklama

Komentarze (1)

  1. kzet69

    Brawo! A tak na marginesie, czy CASA jest w stanie przelecieć prawie 7000 km bez tankowania?

Reklama