Reklama

Siły zbrojne

Transportery i wozy rozpoznawcze dla armii Francji. Kontrakt za 5 mld euro

Wozy EBRC zastąpią w założeniu pojazdy typu AMX-10RC (na zdjęciu). Fot. David Monniaux/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 2.0.
Wozy EBRC zastąpią w założeniu pojazdy typu AMX-10RC (na zdjęciu). Fot. David Monniaux/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 2.0.

Władze Francji rozpoczęły realizację programu Scorpion, zakładającego m.in. opracowanie wozów bojowych nowej generacji, które mają zastąpić szeroko wykorzystywane transportery VAB oraz wozy wsparcia ogniowego AMX-10RC. Wartość programu w perspektywie do 2025 roku jest określana nawet na 5 mld euro.

Jak donosi agencja AFP, w ramach planowanego kontraktu o wartości 752 mln euro na pracę rozwojową opracowane mają zostać transportery VBMR oraz bojowe wozy rozpoznawcze EBRC. Zastąpią one odpowiednio szeroko wykorzystywane pojazdy VAB oraz wozy AMX-10RC, uzbrojone w armaty 105 mm i wykorzystywane bojowo m.in. podczas operacji Pustynna Burza. Wykonawcami zamówienia będą koncerny Nexter, Renault Trucks Defense i Thales.

Dostawy transporterów VBMR mają się rozpocząć w 2018 roku. Pojazdy będą oparte na podwoziu kołowym i będą produkowane zarówno w wariancie 4x4, jak i 6x6. Według Defense News na uzbrojenie francuskiej armii trafi docelowo ponad 2000 pojazdów, w tym więcej niż 1700 w wariancie 6x6. Do 2025 roku dostarczonych ma zostać 980 transporterów. Masa bojowa wozów w wersji 6x6 określana jest na 24,5 t.

Wozy rozpoznawcze EBRC zostaną uzbrojone w armaty kalibru 40 mm z amunicją teleskopową CTA i będą się charakteryzować napędem w układzie 6x6. Będą one również wyposażone w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP, opracowanych przez MBDA. Ich masa ma wynieść około 25 ton. W pierwszym etapie programu dostarczonych ma zostać 110 maszyn tego typu. Łączna wartość projektu modernizacji parku pojazdów bojowych francuskiej armii szacowana jest na 5 mld euro do 2025 roku.

Zarówno wozy EBRC, jak i VBMR będą wyposażone w zintegrowany system zarządzania polem walki, co ma w założeniu przyczynić się do znacznego zwiększenia stopnia świadomości sytuacyjnej francuskich żołnierzy. Program Scorpion obejmuje również m.in. modernizację czołgów Leclerc, które mają pozostać w służbie sił zbrojnych Francji do 2040 roku. Zgodnie z treścią Białej Księgi przyjętej w 2013 roku francuska armia dysponować ma 200 maszynami tego typu.

 • VBMR
Reklama

Komentarze (8)

 1. Baca2

  W 1940r. Francja miala przewage w sprzecie pancernym ilosciowy i jakosciowy a i tak nie dala rady.

  1. jastrząb

   Tak masz rację ale poza sprzętem o wyniku starcia decydują jeszcze ludzie a Francja w 1940 roku nie była do wojny przygotowana, temat długi i nie da się tego napisać w dwóch zdaniach. Pozdrawiam

  2. Artur

   Armia francuska nie miała de facto przewagi jakości, a przewaga ilościowa były iluzoryczna. Polecam artykuł "pancerny mit" z poligonu, a nie powtarzanie głupot nie mających nic wspólnego z rzeczywistością.

 2. pzdr

  BWP1 dla Ukrainy, ja mam taki pomysł aby sprzedać wszystkie jakie mamy dla wojsk Ukrainy, oni tam sobie je zmodernizuja a za kaske kupimy andersy ;)

  1. jnZ

   Jak najbardziej popieram posprzedawać radzieckie złomy bwp1 i zamienić na Andersy i PL-01 wszystkie śmigłowce mi bo i tak kupimy 70 + 32 bojowe no i na wymianę migi i su zamienić przynajmniej na F-15 i F18

 3. nurek

  Ciekawe czy będą pływać ;)

  1. ABC

   Nie będą, armia francuska nie ma zapotrzebowania na pojazdy pływające

 4. realista

  to jest transporter opancerzony ! A nie BWP Andrzeja

  1. Moshe Schwantz

   Wiadomo, że nie BWP! Ślepy nie jestem.

 5. hydrol

  Jak to francuskie sprzęty wojskowe, mają tylko wsteczny bieg. Taki żarcik he,he.

 6. StudenT

  Ciekawe, czy moglibyśmy odkupić te transportery...

  1. Marcin

   Haha tragedia jest z niektórymi "forumowiczami". Nie pamiętam artykułu na defence, w którym chociaż jeden post nie bd brzmiał: "nie można odkupić"? "nam mogli dać" "oddać X i brać to". Już wiem skąd w moich rodakach ten pociąg do obracania używanymi i tłuczonymi samochodami. Teraz pora na komisy militarne, słowa Putina z wyrzutniami ze sklepu staną się ciałem w Polsce

 7. topick

  Wóz rozpoznawczy ma ważyć 25 ton i mieć armatę 40 czyli lepsze parametry niż nasz nowy bwp.

 8. Moshe Schwantz

  A była okazja przytulić drzewiej jakowąś kolonie.....to i te nasze wojaki teraz by mogli sobie wybierać. A tak blaszakiem po poligonie z......, ups zasuwać trzeba.

Reklama