Reklama

Siły zbrojne

"To nakłada na was wielką odpowiedzialność, większą nawet niż ta, która spoczywała na wcześniejszych zmianach"

fot. MON
fot. MON

”Misja w Afganistanie to ogromna próba sił i profesjonalnego przygotowania. To wyzwanie zawodowe i życiowe” – mówił minister Tomasz Siemoniak do żołnierzy XIV zmiany PKW Afganistan.

Na placu garnizonowym w Świętoszowie odbyło się uroczyste pożegnanie kolejnej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, która udaje się na misję do Afganistanu.

Podczas przemówienia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podkreślał, że choć XIV zmiana jest mniej liczna, to zadania jakie przed nią stoją są równie ważne i odpowiedzialne jak te, które przez poprzednie zmiany pełnili polscy żołnierze. Musicie jednak pamiętać, że to nadal najtrudniejsze przedsięwzięcie  polskiego wojska. Szczególnie teraz, gdy dobiega końca, gdy można powiedzieć, że już widać metę. (…) To nakłada na was wielką odpowiedzialność, większą nawet niż ta, która spoczywała  na wcześniejszych zmianach. Musicie pozostawić po sobie dobrą pamięć i godnie zakończyć to, co rozpoczęli wasi koledzy przed siedmiu laty.  – powiedział  szef resortu obrony.

Trzon XIV zmiany PKW Afganistan stanowią żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Dowódcą kontyngentu jest generał brygady Cezary Podlasiński. XIV zmiana będzie miała charakter doradczo – wspierający. Polscy żołnierze będą wspierać władze lokalne oraz afgańskie siły bezpieczeństwa w zapewnieniu porządku publicznego i bezpieczeństwa w prowincji Ghazni. 

Uroczystość zakończyło spotkanie szefa resortu obrony z żołnierzami XIV zmiany PKW Afganistan i ich rodzinami. W pożegnaniu żołnierzy w Świętoszowie uczestniczyli także: Lech Konopka z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł, Dowódca Operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki oraz zastępca dowódcy Wojsk Lądowych gen. dyw. Andrzej Malinowski. 

Bogumiła Piekut, MON

Reklama

Komentarze

    Reklama