Reklama

Siły zbrojne

Thales zmodernizował tureckie samoloty patrolowe

  • 5_wa_idf_merkava
    5_wa_idf_merkava

Koncern Thales poinformował o praktycznym zakończeniu modernizacji tureckich, morskich samolotów patrolowych CASA CN-235 w ramach programu Meltem II.

Uroczystość odbyła się w bazie tureckiego lotnictwa morskiego w Topel w obecności dowódcy sił morskich Turcji admirała Bülent Bostanoglu i wiceministra ds. przemysłu obronnego Ismaila Demira. Zastępca dyrektora generalnego koncernu Thales Pierre Eric Pommellet wręczył z tej okazji specjalny certyfikat przekazania samolotów patrolowych CASA CN-235 tureckiej marynarce wojennej.

Prace modernizacyjne wykonywało kilka firm: w tym tureckie: TAI, Havelsan, Aselsan i Milsoft, ale liderem całego przedsięwzięcia był francuski koncern Thales. Pięć z sześciu samolotów już zostało przekazanych do działań operacyjnych siłom morskim Turcji, natomiast szósty będzie w pełni gotowy w miesiącach letnich.

Wszystkie statki powietrzne otrzymały taktyczny system dowodzenia AMASCOS (Airborne Maritime Situation & Control System), który pozwala zarówno na prowadzenie działań związanych z nadzorem sytuacji morskiej (w tym ekologicznej), jak i prowadzenie rozpoznania elektronicznego (ELINT), zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych oraz uczestniczenie w operacjach ratowniczych SAR. 

Jest to kontynuacja programu modernizacji samolotów tureckiej straży przybrzeżnej, która zakończyła się przekazaniem do służby w zeszłym roku trzech unowocześnionych statków powietrznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama