Siły zbrojne

Thales będzie wspierał logistycznie estońskie niszczyciele min

Thales UK będzie się zajmował do 2016 r. wsparciem logistycznym systemów przeciwminowych dwóch estońskich niszczycieli min typu Sandown– fot. M.Dura
Thales UK będzie się zajmował do 2016 r. wsparciem logistycznym systemów przeciwminowych dwóch estońskich niszczycieli min typu Sandown– fot. M.Dura

Firma Thales UK odpisała czteroletni kontrakt na wsparcie logistyczne dla dwóch estońskich niszczycieli min typu Sandown, które w 2006 roku zostały odkupione od Wielkie Brytanii.Wsparcie będzie dotyczyć okretów: EML „AdmiralCowan” (M313) ex-HMS „Sandown” i EML „Sakala (M314) ex-HMS „Inverness”. W ten sposób zachowana została ciągłość procesu wsparcia logistycznego nad tymi jednostkami, które właśnie przez firmę Thales UK były przystosowane do służby w estońskich siłach morskich po wycofaniu tych okrętów w 2005 roku z RoyalNavy. Prace remontowo –modernizacyjne były wtedy przeprowadzone w brytyjskiej stoczni Rosyth w Fife w Szkocji.

Więcej: Estonia wycofuje flagowy okręt

Obecnie wszelkie działania mające zapewnić gotowość operacyjną w/w dwóch okrętów będą wykonywane w Estonii. Kontrakt zakłada współdziałanie do grudnia 2016 r. Szczególną uwagę przywiązuje się do nadzoru nad eksploatacją sonaru holowanego do wykrywania min typu 2093 (jest to najważniejszy system wykrywania min na okręcie), przeznaczonego zarówno do działań na wodach przybrzeżnych jak i na wodach otwartych.

Więcej: Estonia wdraża nowe radary

Wartość kontraktu nie została upubliczniona. Nie wskazano również, co się w tym czasie będzie działo z trzecim niszczycielem min typu Sandown przejętym przez Estonię w 2009 roku - EML „Ugandi” (M315) ex- HMS „Bridport”.

(MD)

 

Komentarze