Siły zbrojne

Testy prototypu rosyjskiej broni laserowej

Amerykański system broni laserowej AN/SEQ-3 Laser Weapon System zamontowany czasowo na pokładzie USS Dewey. Fot. U.S. Navy
Amerykański system broni laserowej AN/SEQ-3 Laser Weapon System zamontowany czasowo na pokładzie USS Dewey. Fot. U.S. Navy

Zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej Jurij Borisow poinformował o rozpoczęciu przez armię rosyjską prób operacyjnych prototypu kolejnej broni laserowej.

Zastępca ministra obrony Rosji Jurij Borisow przekazał mediom informację o rozpoczęciu przez rosyjską armię prób kolejnego prototypu broni laserowej. Stwierdził też. że nie jest to "nic nadzwyczajnego", a sama broń ma charakter prototypowy, a nie eksperymentalny. Borisow dodał, że w rosyjskiej armii funkcjonuje już kilka rodzajów broni działającej w oparciu o energię lasera.

Zdaniem rosyjskiego wiceministra broń przyszłości zostanie uwzględniona w nowym, państwowym programie rozwoju sił zbrojnych na lata 2018-2025. Dodał, że przez broń przyszłości rozumie rodzaje uzbrojenia takie jak lasery, broń akustyczną, holograficzną i bronie kinetyczne.

Prace nad bronią laserową są również zaawansowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeden z opracowywanych systemów tego rodzaju uzbrojenia - Laser Weapon System - został dopuszczony do użycia operacyjnego.

 

Komentarze (7)

 1. ludwik

  Ja słyszałem że Rosjanie pierwsze próby bojowe z bronią laserową mieli nad rzeką Ussuri w latach 60-tych gdy mieli słynną potyczkę (zwycieską) z Chinami Ludowymi.

  1. Ernest Treywasz

   To była tylko "miejska legenda" kolportowana w demoludach, by zrównoważyć uszczerbek prestiżu ZSRS, kiedy okazało się że może dojść do zbrojnej konfrontacji z konkurentem do roli "starszego brata". Ponieważ przewaga liczebna Chińczyków była dla wszystkich oczywista, wymyślono "broń laserową", która sowiety miały rzekomo kosić Chińczyków jak zboże. Tymczasem nad Ussuri sowiety użyły (skutecznie) dobrze znanych BM-21 Grad.

 2. gosc

  Borisow dodał, że w rosyjskiej armii funkcjonuje już kilka rodzajów broni działającej w oparciu o energię lasera. Ma pewnie na mysli odtwarzacz cd i dvd a moze juz blu-ray? :)

 3. dietetyk

  Niewidzialne czołgi, broń laserowa, super bombowce..., a wszystko przez deficyt jabłek w diecie i nadmiar wódy.

 4. dropik

  dlaczego Rosjanie nie mieliby mieć broni laserowej ? przecież to Rosjanie wynaleźli laser. W 1924 rojku niejaki Siergiej Laserov wynalazł laser i stąd jego nazwa. Stary suchar ;)

 5. tadek

  Dziwi mnie jedna rzecz: każdy wie, że przemysł z Polsce leży i kwiczy, ale podobno mamy też dużo tęgich głów dokonujących często znaczących odkryć naukowych. Dlaczego, skoro rodzimy zbrojeniowy przemysł ciężki w zasadzie nie istnieje i nie prędko to się zmieni, nikt nie pójdzie właśnie w broń energetyczną, systemy walki elektronicznej, nowoczesne systemy wykrywania, śledzenia i podobne, gdzie bardzie liczy się "pomyślunek", a nie rozbudowany przemysł, technologia materiałowa czy rozbudowane zaplecza techniczne wszelkich rodzajów. Aby rozpocząć prace np. nad takim railgunem czy laserem potrzeba znacznie mniej środków technicznych na początek, niż na budowę nowoczesnego samolotu, czołgu czy rakiety balistycznej. Nie twierdze, że potrzeba na to mniej pieniędzy, ale pieniądze to w Polsce akurat jedyna rzecz, która istnieje i została wdrożona i nie trzeba jej wynajdywać/pojektować od nowa, co w naszych warunkach prawdopodobnie zakończyłoby się niepowodzeniem lub przeciągało się latami - na inne "produkty" polskiej gospodarki nie ma co liczyć i trzeba zaczynać od zera. Na pewno jednak nie trzeba "na dzień dobry" takich ambitnych przedsięwzięć logistycznych jak opisana na D24 rozbudowa infrastruktury warta 67mln funtów by móc budować nowe okręty podwodne czy angażowania 400tyś ludzi, by jak Amerykanie polecieć na Księżyc.

  1. dfg

   Bo nie tylko przemysł ciężki u nas leży. A jak sektor prywatny próbuje coś działać, to władza próbuje ich gnoić, uniemożliwiając im start w przetargach, bo nie są firmą państwową.

  2. Dans

   Do stworzenia "broni energetycznej" czy też "systemów walki elektronicznej" potrzeba super precyzyjnego sprzętu do samej budowy prototypów jak również bardzo mocnego sprzętu i zaplecza żeby w skrócie to wszystko obliczyć i przeliczyć ! mówimy tu o setkach kilometrach kodu,tysiacach godzin programowania etc. a na to wszystko potrzeba czasu i pieniędzy.Skad to wziasc skoro jak sam twierdzisz nie mamy przemysłu który były fundamentem ?

  3. gość

   "(...)Państwo Polskie, istnieje tylko teoretycznie(...)"

 6. gts

  Rosjani3 oatatnimi czasu chwala sie wszystkim lacznie z gwiazda smierci. Utwierdza mnie t9 w przekonanii ze jestesmy w fazie straszenia zachodu. Jak zachod sie nie przestraszy, to nadejdzie kolejna faza. Odpuszczenia i ocieplenia wizerunku by wyzebrac zdjecie sankcji, pozyczki i technologie. W koncu sa w stanie wybudowac gwiazde smierci ale kibla ze spluczka juz nie.

  1. Janusz

   Nie, dowodzi to tylko tyle, że świat i technika idą do przodu, a my stoimy w miejscu, licząc na pomoc "sojuszników" w razie czego. Jeszcze kilka lat i Polska będzie tak zacofana technicznie, że nie warto będzie produkować czegokolwiek i prowadzić jakichkolwiek badań, bo wszystko co stworzymy będzie już uznawane przez resztę świata za przestarzałe,

 7. Antykoagulacja

  Rosjanie posiadają dosyć bogatą historię projektów związanych z wykorzystaniem lasera w armii. Projekt lasera HEL na podwoziu MAZ-7910, projekt 1K17 Sżatje na podwoziu haubicy 2S19 Msta-S, projekty orbitalnych laserów w ramach radzieckiego SDI, potem miały miejsce jeszcze badania latającego laboratorium z laserem na bazie Berijewa A-60. Rosyjskie media informowały jakiś czas temu o oddaniu do użytku kompleksu służącego do testowania i badań zastosowania lasera w celach militarnych.

  1. piotr32

   Projekt 1K17 Sżatje, nie miał nic wspólnego z laserem, po za informacja w ruskiej wikipedi.