Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi z karabinkami Grot "na bojowo"

Fot. DWOT
Fot. DWOT

W Centrum Szkolenia WOT zrealizowano pilotażowy kurs bojowego wykorzystania karabinku MSBS GROT. Szkolenia strzeleckie mają na celu podniesienie na wyższy poziom umiejętności obsługi karabinka.

Jak podaje Sumita Mira Morzyńska, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia WOT, kurs pilotażowy trwał w dniach 7-11 grudnia. - Jest to nowy kurs specjalistyczny w Centrum Szkolenia WOT (...) Chcemy, aby od przyszłego roku wszedł na stałe do oferty szkoleń. Jest to szkolenie strzeleckie na poziomie podstawowym, które ma za zadanie doskonalić wiedzę i umiejętności manualne podczas bezpiecznego posługiwania się bronią oraz prowadzić celny ogień do różnych celów, w różnych postawach strzeleckich i na różnych odległościach - mówi Kierownik Cyklu Taktyki i Szkolenia Ogólnowojskowego w CSWOT, mjr Grzegorz Podolszański.

Reklama
Reklama

Modułowy karabinek MSBS GROT to pierwszy po II wojnie światowej karabin zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Z bronią tą utożsamiane są Wojska Obrony Terytorialnej, gdyż wykorzystywana jest przez żołnierzy WOT już od 2017 roku. Od 2019 roku otrzymują ją natomiast inne rodzaje wojsk.

W CSWOT zamierzamy zorganizować kompleksowe, trzyetapowe szkolenie z bojowego wykorzystania karabinka GROT. W planach mamy również kurs średniozaawansowany i zaawansowany. Po ukończeniu wszystkich trzech poziomów żołnierze zostaną certyfikowani do poziomu instruktora.

mjr Grzegorz Podolszański Kierownik Cyklu Taktyki i Szkolenia Ogólnowojskowego w CSWOT

W lipcu br. MON podpisał z  Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu, producentem karabinka, kontrakt na dostawę kolejnych 18 tys. karabinów systemu GROT w latach 2020-2026. Wcześniej, uwzględniając umowę z 2017 roku oraz aneks zawarty w 2019 roku, zamówiono 50,7 tys. sztuk tej broni. Do lipca br. armii dostarczono 36,7 tys. sztuk broni systemu MSBS/Grot, z których większość trafiła do Wojsk Obrony Terytorialnej, będących gestorem tego rodzaju sprzętu. Jest on jednak również sukcesywnie wdrażany do innych jednostek.

image
Fot. DWOT

Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, dowodzone przez Komendanta płk. Krzysztofa Leszczyńskiego, jest wiodącą instytucją szkoleniową w Wojskach Obrony Terytorialnej, której głównym celem jest szkolenie i doskonalenie specjalistów oraz budowanie kadry instruktorskiej dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

image
Fot. DWOT
Reklama

Komentarze

    Reklama