Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi szkolą się z ochrony obiektów

Autor. Centrum Szkolenia WOT

W minionym tygodniu w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbyła się kolejna edycja kursu Force Protection – Ochrony i Obrony Obiektów. Kurs trwał pięć dni, a udział w nim wzięli żołnierze z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju

Reklama

Kurs Force Protection, czyli ochrona infrastruktury krytycznej, to szkolenie przeznaczone dla dowódców plutonów oraz sekcji, którzy nabywają umiejętności rozpoznania obiektu pod kątem zagrożenia, zaplanowania i realizacji obrony oraz podejmowania wymaganych działań podczas interwencji. Kurs ma na celu przygotować żołnierzy do działań zarówno podczas kryzysu jak i operacji podczas otwartego konfliktu. Do zadań żołnierz należy ochrona obiektu, utworzenie posterunku, zabezpieczenie drogi, stworzenie stanowisk ogniowych, punktów obserwacyjnych oraz przeszukanie osób bądź pojazdów.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Autor. Centrum Szkolenia WOT
Zagadnienia są dla mnie całkowitą nowością, a każdy nowo poznany element pozwala mi na zdobycie pewnego doświadczenia. Co istotne, instruktorzy prowadzący to szkolenie są praktykami, mają doświadczenie z misji i mają wiedzę, którą w doskonały sposób nam przekazują. Jestem pewien, że zdobyta wiedza i nabyte tu umiejętności będą dla mnie przydatne w dalszej służbie
uczestnik kursu, żołnierz 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wśród obiektów zaliczanych do infrastruktury krytycznej możemy wymienić między innymi obiekty administracji rządowej, publicznej, czy infrastrukturę drogowo-mostową. Aktualnie liczba obiektów podlegających ochronie wynosi około 3,5 tys., a aż 500 z nich jest na liście infrastruktury krytycznej. Umiejętności nabierane przez żołnierzy podczas kursu mają na celu uniemożliwienie rozpoznania, infiltracji, sabotażu oraz skutecznego ataku na taki obiekt przez przeciwnika. Podczas szkolenia zrealizowane zostały pozoracje walki i scenariusze zagrożeń, od zatrzymania osób bądź pojazdów, po otwarty atak na obiekt w sytuacji działań militarnych.

Autor. Centrum Szkolenia WOT
Uczestniczyłem już ośmiokrotnie w misjach i sytuacje jakie mają miejsce na szkoleniu zdarzają się i musimy być na nie przygotowani. Zadania do jakich szkoleni są żołnierze, są niebywale trudne i myślę, że ten kurs przygotowuje dowódców do takich działań i ich realizacje. Z pewnością poznane tutaj elementy chciałbym przekazać później młodszym kolegom
chorąży z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

Czytaj też

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska" w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to dynamicznie rozwijająca się jednostka o wysokim stanie ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Autor. Centrum Szkolenia WOT
Reklama

Komentarze (3)

 1. Valdi

  Infrastruktura krytyczna to najważniejsze ZADANIE WOT. jak pokazała wojna Puenta? Dobrze że mamy WOT Puenta bis? Aktywna obrona infrastruktury zestawami Pilica, której radar ELM 2106 NG Rozpoznaje UAV z odległości 60 km

  1. Pucin:)

   @VALDI - jednym z zadań WOT - najważniejsze zadnie WOT to być pełnoprawnym wojskiem - siłami lekkimi zdolnymi do ataku i obrony w strukturze WP a nie poza nią vide GN-USA. Wybiórcze cedowanie zdań dla WOT jak, np.: ochrona granicy, ochrona infrastruktury krytycznej i swoista OC na życzenie jest marnowaniem pieniędzy!!!!!!

 2. Piotr Glownia

  To jest chyba najważniejsze zadanie WOT, po rozpoznaniu. WOT zastąpi w tych zadaniach zmechanizowano-pancerne brygady WO, na które barki spadłoby inaczej to zadanie w przypadku wojny. WOT daje więc WO wolność w działaniach operacyjnych bez przejmowania się zagadnieniami trzymania i zabezpieczania terenu, na terytorium całego państwa polskiego. Dobrze przeszkolony i adekwatnie wyposażony żołnierz ma znacznie większe szanse przeżycia i zrealizowania swojego zadania, szczególnie w terenie zurbanizowanym. Życzę powodzenia żołnierzom-ochotnikom WOT w tych szkoleniach.

 3. Sky

  Mam nadzieję, że są świadomi tego, że by ochronić będą musieli zabić.

  1. Pucin:)

   Oni nie mają nawet świadomości, że punkty wartownicze-ochrony infrastruktury krytycznej, kontrolne są pierwszym celem wojsk specjalnych przeciwnika!!!!! :0 Na tych punktach, żeby się obronić trzeba mieć umiejętności średnio dobrze wyszkolonego specjalsa gdyż jest to walka małych grup bojowych!!!!! :)

  2. WOTowiec

   "3,5 tys., a aż 500" i ty chcesz chronić te obiekty specjalsami. Iloma? ;)

  3. VIS

   @Pucin:) dlatego masz QRF w pobliżu, posterunek nie działa sam.

Reklama