Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi szkolą się na Grotach. „Informacja zwrotna” dla producenta

Fot. DWOT.
Fot. DWOT.

W 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończyło się szkolenie z użytkowania najnowszych polskich karabinków Grot dla 70 instruktorów. Brygada jest pierwszą jednostką WOT, do której trafiły najnowocześniejsze polskie karabinki. Przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gestora broni, spotkali się jednocześnie z producentem, aby przekazać propozycje dotyczące udoskonalenia MSBS.

Jak poinformował rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak partia tysiąca karabinków GROT z zamówionych podczas kieleckich targów 53-tysiecy sztuk, trafiła na wyposażenie SZ RP w grudniu 2017 roku. Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych broń w ostatnich dniach weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT. Jedną z tych jednostek jest 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładniej 42. batalion lekkiej piechoty (42.blp) z Morąga.

Realizując proces wdrożenia karabinków do eksploatacji, dowódca brygady, wspólnie z producentem karabinków – FB Łucznik z Radomia, zorganizował szkolenie dla dowódców i instruktorów z brygad obrony terytorialnej (4., 5. i 6.) oraz wojsk lądowych, którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowanie żołnierzy Wojsk Lądowych, z których w kursie uczestniczyło 17 instruktorów. Do udziału w szkoleniu swoich żołnierzy wydelegowały m.in.: 9. pułk rozpoznawczy, brygady zmechanizowane (15. i 20.), 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 11. pułk artylerii oraz centra szkolenia z Poznania i Grudziądza.

undefined

Fot. DWOT.

Szkolenie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 lutego br. na obiektach 42.blp w Morągu i obejmowało teorię oraz praktykę z zakresu zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania karabinków. W trakcie kursu zorganizowano zajęcia teoretyczne i praktyczne wraz ze strzelaniami amunicją ostrą. W prowadzonym szkoleniu uczestniczył też Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Równolegle z prowadzonym szkoleniem, 8 lutego w radomskiej Fabryce Broni odbyło się spotkanie delegacji Dowództwa Wojsk OT z przedstawicielami spółki. Celem spotkania było przekazanie sugestii dotyczących modyfikacji karabinka Grot, aby mógł on być dalej doskonalony. Ze strony DWOT w rozmowach uczestniczyli zastępca dowódcy Wojsk OT płk Artur Dębczak i szef oddziału gestorstwa płk Zdzisław Lazer. 

We wrześniu 2017 roku dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła deklarował w rozmowie z Defence24.pl, że uwagi z użytkowania broni będą przekazywane producentowi w trakcie eksploatacji, aby mógł on stopniowo modyfikować karabinek. Na podobnych zasadach i z uwzględnieniem „informacji zwrotnej” od żołnierzy modernizowane są różne typy broni strzeleckiej, i uzbrojenia w ogóle, w wiodących państwach NATO.

undefined
Fot. Fabryka Broni "Łucznik-Radom"

Jak zaznacza ppłk Pietrzak, decyzja o uzbrojeniu w karabinki GROT żołnierzy z brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT (4., 5. i 6. brygady OT – red.) została podjęta w Dowództwie WOT. Podyktowane to było potrzebą wyposażenia w nową broń żołnierzy, którzy do tej pory nie użytkowali innej broni.

undefined
Fot. DWOT.

Dzięki temu od początku mogą być budowane prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas szkolenia indywidualnego. Jednym z jego najważniejszych elementów jest właśnie umiejętność bezpiecznego posługiwania się bronią indywidualną. 42. Batalion otrzymał kilkaset karabinków, co pozwoli zabezpieczyć szkolenie żołnierzy przewidzianych do wcielenia do służby w pierwszym półroczu. Kolejne dostawy będą realizowane zgodnie z harmonogramem.

undefined

Fot. DWOT.

Kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków Grot został podpisany podczas ubiegłorocznych targów MSPO. Jest to pierwszy polski karabinek zgodny ze standardami NATO, opracowany od podstaw przez krajowych inżynierów. Broń charakteryzuje się modułową budową i może być rekonfigurowana do różnych wersji. Nazwa Grot stanowi nawiązanie do pseudonimu konspiracyjnego gen. Stefana Roweckiego „Grota”, dowódcy Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.

Reklama

Komentarze (25)

 1. Edek

  Ciekawy fragment: \"Celem spotkania było przekazanie sugestii dotyczących modyfikacji karabinka Grot, aby mógł on być dalej doskonalony.\" Czy to aby nie dyplomatyczne sformułowanie za którym stoi: \"poprawcie ten złom ... ? \"

  1. Marek

   Nazwałbym to raczej zdroworozsądkowym podejściem do rzeczy, którego w przypadku brytyjskiego L85 najprawdopodobniej nie było.

  2. Chochla

   A wiesz, ktora wersje Brena Czesi wprowadzaja do sluzby? Wiesz ile bylo modyfikacji M4? To wszystko to zlom jest? Prawda?

 2. Piłsudski

  A co z Polskim wojskiem bo Obrona Terytorialna to komedia a nie wojsko do budowania umocnieni z piasku.

  1. ito

   Niech może lepiej za króliki porobią terytorialsi, żeby nie było jak w GB z ich \"narodowym\" karabinem- w zasadzie świetny, tylko nie chce działać w polu. U nas do wojsk liniowych grot ma szansę trafić już jako sprawdzony. Tak, jest to rozpaczliwa próba dostrzeżenia jakichś pozytywów.

  2. Wawiak

   Tym bardziej, że w WOT testują je także byli żołnierze zawodowi - a więc profesjonaliści.

 3. Eintz

  Moim zdaniem idea WOT-u jest naprawdę piękna. Idealna opcja dla ludzi, którzy mają swoje życie, lecz z własnej woli chcą przysłużyć się ojczyźnie. Oczywiście nie można go porównywać do wojska zawodowego, ale lepsze \"średnie\" przygotowanie od żadnego...

  1. Wawiak

   W WOT jest sporo ludzi, którzy byli zawodowymi żołnierzami - część z nich ma realne doświadczenie bojowe z misji. W tej sytuacji nazywanie ich \"niedzielnym wojskiem\" świadczy o tym, że komentator nie wie o czym mówi.

 4. Sten

  Już od paru lat śledzę rozwój MSBS-a/Grota i przypomniała mi się jedna rzecz. W 2014 roku MSBS przeszedł badania zakładowe i uzyskał certyfikat od WITU (Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia). Czyli produkt był sprawdzony, bezpieczny i Fabryka Broni mogła go sprzedawać. Od tego czasu zdążono jeszcze wprowadzić zmiany i ulepszenia. Jest to do sprawdzenia choćby na tym portalu: Balt Military Expo 2014: Premiera karabinka MSBS Można też wejść na stronę WITU kliknąć \"Certyfikacja wyrobów\" w bocznej kolumnie, następnie \"Wykaz wydanych certyfikatów\" i poszukać odpowiedniej tabeli. Jeśli ktoś pisze o jakiś wadach Grota, powołując się na jakiś komandosów czy innych ekspertów to w najlepszym wypadku ten ktoś został oszukany kłamliwymi wpisami czy artykułami prasowymi.

  1. Observer

   Panie Sten, ci jacyś komandosi to najlepsi w Polsce rzemieślnicy od rzeczywistego użycia broni. Miesięcznie wystrzeliwują z wielu typów broni tyle amunicji że starczyłoby do szkolenia kilku kompanii piechoty, strzelanie jest czynnością którą mają opanowaną do perfekcji. Ich wskazówki dotyczące ulepszenia broni są BEZCENNE dla każdego producenta i mają swoją wartość. Żaden z konstruktorów tej broni nigdy w życiu nie zdobędzie takiego doświadczenia które pozwala teoretyczne złożenia techniczne połączyć z niezawodnością i ergonomią oczekiwaną podczas walki. Certyfikaty o których Pan piszesz dotyczą potwierdzenia że następstwem ściągnięcia języka spustowego jest strzał a żołnierz inicjujący ten proces w jego trakcie nie dozna uszczerbku na zdrowiu.

  2. Zbys

   Czy chodzi Panu o rzemieslnikow z WOTu ??

  3. Observer

   Pisałem o instruktorach z sił specjalnych o których Sten napisał \"jacyś komandosi\". Do samych WOT mam duży dystans.

 5. JSM

  I ciągle ten sam bełkot o ponad 53 tyś karabinków :-) Nie zamówiono \"ponad 53 tyś\" a JEDEN TYSIĄC do badań wojskowych. Cała reszta to PR Antoniego. Jak widać mega skuteczny. Nie zamawia się czegoś na co nie ma \"kwitów\" a GROT ciągle nie ma kompletu badań. Nie podpisuje się umowy nie mając możliwości jej realizacji a FB Radom NIE MA -jeszcze- TECHNICZNYCH MOŻLIWOŚCI żeby wyprodukować więcej niż 200-300 szt miesięcznie. Nawet na filmie reklamowym pokazują, że wszystko robią ręcznie, jak XIX w. Dopiero kiedy uruchomią nową linę produkcyjną będzie mogła ruszyć prawdziwa produkcja.

  1. Ta Ja

   Na O*ecie (cenzuruje żeby nie było że reklamuje) pewnie te rewelacje wyczytałeś?Zamówiono 53000 dla WOT a tysiąc zostało dostarczonych pod koniec 2017 roku.Co do badań kwalifikacyjnych to w WOT karabin (automatyczny, żeby się ktoś nie przyczepił) przeszedł testy pozytywnie (doszło do tego po zawarciu umowy na zakup tej broni podczas MSPO 2017 i przed dostarczeniem pierwszego tysiąca do WOT.Dokładnej daty nie pamiętam.)

  2. Tches

   Karabinek jeśli już a nie karabin. Wg polskiej nimenklatury jeśli coś strzela amunicją pośrednią to jest karabinkiem a nie karabinem.

  3. wujek dobra rada

   A czy może Pan wskazac konkretną konstrukcję konkurencyjną, lepszą, wykonywaną w całości nie-ręcznie??? Istnieje taka?

 6. tyle

  \"Testy porównawcze MSBS GROT\". 5 lutego pokazał się filmik na jutubie . Mało laboratorium a dość dużo zwykłego strzelania, tyle że nie w polu . Grot wypada nie najgorzej.

 7. Bezimienny

  Może powinni zacząć od postaw strzeleckich zanim zaczną zużywać amunicję... Oczy bolą od patrzenia.

 8. Sailor

  Na pewno w MON są panie sprzątaczki. Może by tak im dać do testowania te karabinki. Efekt będzie taki sam.

  1. Mroczysław

   Myślę, że ich opinia byłaby dużo więcej warta, niż twoja.

  2. Levi

   Taki sam jak testowanie przez instruktorow? WOW!

  3. Wawiak

   Jeśli w Polsce sprzątaczki będą operować bronią na poziomie instruktora, to nikt nam nie podskoczy ;-)

 9. happy

  wiekszosc sprzetow za grube miliardy jest garazowana w jednostkach. Czas samego rozruchu ciezkich maszyn jest wiekszy niz czas dolotu rakiet z terenu Kaliningradu, dodajac do tego fakt ze nasza obrona przeciwrakietowa nie istnieje, oznacza ze wiekszosc naszej armii przestanie istniec w przeciagu kilku minut. Wobec przewagi przeciwnika powinnismy najpierw pojsc w system obrony asymetrycznej a dopiero pozniej fundowac sobie drogie zabaweczki. ile np spikow i rbs70 mozna kupic za cene jednego leoparda? Nowoczesny lekki sprzet ppk i plot w duzych ilosciach i rozproszony po calym kraju w malych formacjach da wieksza gwarancje bezpieczenstwa niz nieliczne drogie zabaweczki bedace latwym celem. Polecam wywiad z prof. Szeremietiewem

  1. Wawiak

   Bo przecież nikt nie śledzi choćby wiadomości... 8-]

 10. Kris

  Brawo ,prawidłowo trzymana broń ( główne zdjęcie ) palec wskazujący wyprostowany nie trzymany na spuście , prawidłowe nawyki z obchodzeniem się z bronią osobistą to podstawa szkolenia ma to ogromny wpływ na całokształt dobrze wyszkolonego żołnierza ,jak masz nabyte prawidłowe nawyki to poradzisz sobie w każdych nawet ciężkich warunkach. Szkolenie to podstawa wiedzą to najlepsi

  1. db+

   No jeszcze by tego brakowało, żeby instruktorzy strzelania nie potrafili obchodzić się z bronią. To tak jakbyś się zachwycał, że instruktor na basenie umie pływać.

 11. Okręcik

  Dobrze że polski, tylko czemu taki drogi? Czesi już od lat eksportują swój karabinek modułowy z wielkim powodzeniem i z tego co mi wiadomo jest on o połowę tańszy od naszego. czy wszystko co \"polskie\" musi być droższe - Haubica Krab 3x droższa od koreańskiej K9 mimo korpusu od niej. Skąd te ceny skoro siłę roboczą mamy dużo tańszą?

  1. Extern

   Ciekawe rzeczy opowiadasz, w jednym sklepie z bronią widziałem Brena II po 13 tyś PLN za sztukę.

  2. db+

   To podjedź tam jeszcze raz i zapytaj jaka będzie cena jak weźmiesz 53 tysiące sztuk i zapłacisz z góry 30%. I generalnie ci się nie spieszy, dostawa może trwać trzy lata.

  3. tyle

   db+. Krótkie pytanie. Skąd zacofane polskie fabryki, zajmujące się produkcją uzbrojenia mają wziąć kapitał na swoją modernizację i rozwój w początkowym okresie?

 12. mgr inż. Jarosław Szereszewski

  5.56 to kaliber iście wiatrówkowy. Lepszym rozwiązaniem byłaby broń maszynowa w kalibrze 7.62, 9 albo nawet 12.7mm.

  1. wuj Pafnucy

   12,7 mm jako indywidualna? Może Pan uzasadnić ten pomysł? Chciałem jeszcze zapytać o koszt i wagę amunicji? : )

  2. Prof. dr hab. inż. Tomasz Niewiadomski

   Nie sądzę, aby znał się pan na tym, o czym pan tu napomknął. Kaliber 5,56mm to standard NATO-wski, lepsze skupienie ognia, mniejszy odrzut, kaliber 7, 62mm to większa siła, ale również spory rozrzut. Kaliber 9mm jest dobry do broni krótkiej, natomiast 12,7mm sprawdza się świetnie w broni snajperskiej do niszczenia sprzętu, ale w broni automatycznej, byłby nie do utrzymania, przez zwykłego żołnierza.

  3. Levi

   Najlepiej pistolet kalibru 88mm... ROTFL A Groty ujda ale tylko z kolimatorem. Mi celownik standartowy jaki tam jest nie lezy. Fajnie sie strzela. Celnosc ok. Donosnosc wynika z ladunku i nie odbiega od innych.

 13. Eagle

  Chłopaki z GROMu przecież strzelały z MSBSa już jakiś czas temu i przekazali producentowi listę zastrzeżeń tak długą, że mogłaby się na papierze toaletowym zmieścić. Rozumiem więc, że starym nawykiem Antona M., postanowiono zmienić nie karabinek, a opiniujących, z topowej klasy specjalsów, na weekendowych amatorów, co głównie w Battlefieldzie albo Call of Duty strzelali.

  1. LuDem

   A nie wpadlo ci do glowy, że co innego potrzebne jednostką spejalnym, a co innego regularnej armi. Jednostki takie jak GROM nic nie znaczą w razie pełnoskalowego konfliktu. Zostaw komputerowe strzelanki.i.zacznij myśleć.

  2. bender

   Powiedziałeś Pan, że nasze wojska specjalne to furda i nic ważnego bo mamy czy będziemy kiedyś mieli WOT? Jak doszedłeś dol tych zaskakujących wniosków? Rozumiem, że WOT dramatycznie zmienia przebieg konfliktu bo... w nim nie uczestniczy, tak?

  3. red

   bender - facet ci napisał 100% prawdę. W przypadku wieloskalowej inwazji, nasze siły specjalne (około 2 tysiące ludzi) nie odegrają wręcz żadnej większej roli. Tego rodzaju siły są dobre na jakieś punktowe uderzenia/dywersje a na wojnie konwencjonalnej z silnym przeciwnikiem nie nadają się praktycznie do niczego, chyba że do prowadzenia rozpoznania. Na takiej wojnie liczą się już przede wszystkim liczby (nie tylko sprzętu ale też ludzi) i motywacja. WOT zapełnią dziurę w stanach osobowych jednostek wojsk zawodowych, które stracą ze 40% po pierwszych 6 dniach walk.

 14. tak tylko...

  Wszystkim szydercom krytykującym WOT, a pragnącym służyć Polsce proponuję zaciągnąć się do wojska, tylko nie więcej niż za 50o zł wynagrodzenia. I pamiętajcie, nie chcecie nic nowego, wystarczą wam kałachy, stare gacie, stare skarpetki i zużyte szczoteczki do zębów. wszystko co nowe przekazujemy dla zawodowców. Rozumiecie?

  1. bender

   Szczerze powiem, że nie bardzo. Byłbyś tak miły i doprecyzował swoją myśl? Na razie zrozumiałem, że Twoim zdaniem obowiązkiem Państwa jest zapewnienie nowych gadżetów ludziom chcącym się weekendowo bawić w wojsko. Tak to widzisz?

  2. SAS

   Jaka alternatywa? 500 tys. armii zawodowej? Po co krytykować, kiedy nie ma innego wyjścia niż \"weekendowo bawić się w wojsko\"? Ponadto żołnierze zawodowi, czyli nie weekendowi to w większości logistyka, strzelać potrafią tak samo jak weekendowi.

  3. red

   bender - to może ty mi powiedz, jak zamierzasz obronić nasz kraj obecnymi siłami osobowymi naszej armii zawodowej ok ? Bo to by było ciekawe.

 15. Z

  Przypominam, ze WOT to nie jest ani nic nowego ani odkrywczego ! Kilkadziesiat lat temu tez byli. Nazywali sie inaczej - OC. Obrona Cywilna. Idac sladem smiesznosci nowomowy czyli jezyka polskiego - to byli Cywiljalsi :^))))))

  1. ;px

   Obrona Cywilna nigdy nie służyła do walki, a do zapewnienia ochrony ludności cywilnej podczas konfliktu zbrojnego/wojny - Protokół pierwszy do Konwencji Genewskiej. Więc WOT i OC to dwie różne bajki

  2. Jarek

   OC była formacją, a w zasadzie zbieraniną ludzi, którzy migali się przed normalną służbą wojskową, lub byli do niej niezdolni z powodu niższej kategorii zdrowia. Odróbka wojska, polegała na pracy w normalnych zakładach przemysłowych lub szpitalach. Z wojskiem mieli tyle wspólnego, że czasem byli skoszarowani i nosili czarne mundury i berety. Niektórym szczęściarzom w czasie służby, udawało się wystrzelić z kbks-u. Istniały w PRL-u Wojska Obrony Terytorialnej, ale żołnierze w nich służący, byli najczęściej wykorzystywani jako tania siła robocza, podczas budowy dróg, koszarowców lub innych budynków użyteczności publicznej. Nosili normalne mundury, byli skoszarowani, ale szkolenie wojskowe przechodzili tylko na unitarce. Później była tylko praca na różnych budowach, pod nadzorem cywilnych majstrów. Za pracę mieli płacone; mniej niż pracownicy cywilni, ale więcej niż wynosił żołd w normalnych jednostkach. Tamtejszy WOT, z dzisiejszym nie miał nic wspólnego.

  3. Czesio

   Bzdury wypisujesz. OC to nie było wojsko.

 16. Toto

  Podobno świetna broń ale ma niedoróbki

  1. Lewandos

   Jak każda nowa konstrukcja...

  2. Zbys

   Podobno to Polska ma swietnie uzbrojona i wyszkolona armie ...

  3. -CB-

   Nowa? Weź no lepiej sprawdź kiedy zaczęto go konstruować i kiedy były pierwsze próby. To ile lat my potrzebujemy na dopracowanie karabinka? 50? W tym czasie mogą wybuchnąć i się skończyć ze 3 wojny światowe...

 17. Admirał Samson

  Wszystko idzie w dobrym kierunku i nie ukrywam że bardzo mnie to cieszy .Ciekawe tylko jak brzmiała treść tych \'informacji zwrotnych \' Ale pewnie dowiemy się w wersji grota m2 .Mam nadzieję że FB Radom dostanie również zlecenie opracowanie kaemu bo UKM w wydaniu ZM Tarnów to trochę leciwa konstrukcja i to nawet po modernizacjach odstaję od odpowiedników z Nato i nie tylko .PS jeśli ma ktoś informację jak spisała się odmiana grota w wersji snajperskiej proszę o doinformowanie bo całkiem ciekawa sprawa .

  1. Lewandos

   Ważne żeby producent był w stanie szybko przekuć te informacje zwrotna w metal

  2. Marcin

   \"w wersji snajperskiej\" ??? O boziu...

  3. Admirał Samson

   Może wyjaśnić o co Ci chodzi bo te pytajnik są ciut enigmatyczne.

 18. żenujące

  Widać stare nawyki gość trzyma za magazynek- jak kałacha .

  1. RJCHK

   Jak zauważyłeś jest to strzelanie w pozycji leżącej z podpórką.Za uchwyt nie mógł trzymać, gdyż jest on dociśnięty do podpórki (po zewnętrznej stroni).Z racji tego ,że magazynek jest łukowaty to jedyne racjonalne wyjście , by dodatkowo ustabilizować broń.

  2. Dzejson

   Jak mu wygodniej? Co Ci do tego. Każdy trzyma broń jak mu lepiej i wygodniej, jeżeli dla niego to pewny chwyt. A może to już po prostu narzekanie dla samego narzekania?

  3. ZZZ

   Nie. AK za magazynek wygodniej trzyma się wyżej. Na zdjęciu strzelec opiera magazynek o podpórkę, i tam trzyma dłoń - prawdopodobnie po to, żeby magazynek mu z tej podpórki nie zjeżdżał.

 19. As

  Dziwne. Informacje do producenta przekazują ludzie , którzy prochu nie wąchali i nie mieli możliwości posługiwać się karabinkami innych producentów.

  1. Smuteczek

   Tylko tak mozna zagwarantowac bardzo dobre opinie. Ostrzelany wojak majacy doswiadczenie z zachodnim sprzetem nie ocenilaby tego jako dobre

  2. cxz

   może chodzi tylko o ergonomię \"profesorze od prochu\"

  3. RJCHK

   No rzeczywiście dziwne czytając ,które jednostki oddelegowały swoich żołnierzy ... Oni też prochu nie wąchali i nie mieli możliwości posługiwać się karabinkami innych producentów ?. „(...)m.in.: 9. pułk rozpoznawczy, brygady zmechanizowane (15. i 20.), 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 11. pułk artylerii oraz centra szkolenia z Poznania i Grudziądza.(...)”

 20. Polak

  Czy Grot został przyjęty do uzbrojenia po spełnieniu wszystkich wymogów prawnych?

  1. xxx

   a technicznych ?

  2. Wojciech

   Nie został. Jeszcze nie ma wszystkich kwitów.

  3. superglue

   co to znaczy wymogi prawne? skupienie fabryczne do 10 tys strzałów, komora zamkowa powinna wytrzymać 40-60 tys strzałów. Po jakiego grzyba mi IU czy AU. Dowódca ma pieniądze idzie i kupuje i nie pyta urzędnika.

 21. NEZ

  pODNIEŚĆ MU CENE NA 20000ZŁ ZA SZTUKE!! BO POLSKI!

 22. Podbipieta

  Pekaja iglie Juz ok 40

 23. Willgraf

  większa pojemność magazynka jako opcja na W

  1. RafałekM

   Magazynki systemy AR są do 100 szt. pojemności. nie trzeba odkrywać koła

 24. kirk

  Nie chce być złośliwy. Ale MSBS to słaby karabinek. Miałem mierną przyjemność z niego strzelać (wersja klasyczna). Z czym go porównać? Strzelałem z rożnej broni. HK G36 jest doskonały, podobnie FN SCAR, HK 416 i HK 433. Ta broń pewna. Grot zaciął mi się na drugim magazynku dwa razy (amunicja MESKO), przy ciągłym strzelaniu bardzo nagrzewa się lufa (bardziej niż w innych), jest trochę toporny. System celowniczy to nie na ten wiek.To wstępna ocena.

  1. Festun

   Co jest nie tak z systemem celowniczym? Zacinanie na jednym egzemplarzu?

  2. Strzelce Mors

   Ja również miałem przyjemność postrzelać z grota i mimo że znawcą nie jestem to moja opinia jest bardzo pozytywna Zresztą nie tylko moja bo rozmawiałem z innymi strzelcami którzy uważali że msbs co najmniej przewyższa JAK . Więc tu chyba kwestia gustu . Ale jedno trzeba przyznać gotowi - jest bardziej perspektywiczna bronią i wystarczy dać mu trochę czasu na doszlifowania go aby pozbyć się chorób wieku dziecięcego a bedzie to świetna broń . W końcu droga do HK jakiegoś znamy obecnie była bardzo długa więc i msbsowi trzeba czasu trochę dać.

  3. Gds

   A inne typy broni na mesko ammo dobrze działały?

 25. ochotnik WOT

  tak trzymać i nie odpuszczać, dodać szafira i granatnik podwieszany. Jutro osobiście sprawdzę Grota.

Reklama