Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi szkolą instruktorów na UKM-2000

Fot: WOT
Fot: WOT

W dniach od 22 do 25.02.2021 r. w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu odbywał się kurs instruktorów uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000.

W kursie uczestniczyło ponad 15 żołnierzy OT z różnych brygad. Po ukończeniu kursu instruktorzy będą szkolić podległych sobie żołnierzy w swoich brygadach OT .

UKM-2000 to zespołowa broń samopowtarzalna przeznaczona do niszczenia siły żywej, środków ogniowych i sprzętu technicznego.

image
Fot: WOT

„Terytorialsi podczas szkolenia musieli wystąpić w roli instruktora na punkcie nauczania. Musieli również sprawdzić się w praktycznej realizacji zagadnień szkoleniowych UKM-2000” – podkreśla instruktor CSWOT ppor. Kacper RAK.

Sekcja lekkiej piechoty zwana „Wspaniałą Dwunastką” jest podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej. To zespół dwunastu terytorialsów, z których każdy specjalizuje się określonymi kompetencjami czyniąc sekcję kompleksową. „Wspaniała Dwunastka” jest strukturą optymalną z punktu widzenia ciągłości procesu szkolenia, jest w niej bowiem miejsce na bardzo doświadczonych żołnierzy w swojej specjalności, jak i na tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z wojskiem. Sekcje łączą się w plutony, te zaś wchodzą w skład kompanii.

„Celowniczy obsługując karabin maszynowy decyduje o sile ognia sekcji. Bardzo często od niego zależy powodzenie misji. Jest autorytetem dla innych członków sekcji w zakresie wykorzystania uzbrojenia i amunicji. Jest znawcą budowy i działania broni będącej na wyposażeniu sekcji” – zaznacza instruktor CSWOT, ppor. Kacper RAK

„Strzelec natomiast wspiera celowniczego podczas działań bojowych. Jest odpowiedzialny za wykrywanie i wskazywanie celów oraz korygowanie ognia karabinu maszynowego. Potrafi usuwać usterki i wykonuje podstawowe naprawy broni strzeleckiej będącej na wyposażeniu sekcji” – dodaje instruktor CSWOT.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej

image
Fot: WOT

 

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama