Siły zbrojne
Tajwańskie F-16 będą widzieć w podczerwieni
Rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził potencjalną sprzedaż dla Tajwanu systemów wykrywania i śledzenia celów powietrznych w podczerwieni (Infrared Search and Track - IRST) dla samolotów F-16 za 500 mln USD – informuje Taiwan News.
Tajwan w ostatnich miesiącach otrzymuje od USA znaczące wsparcie ale także zgody na sprzedaż sprzętu wojskowego, który jest kluczowy dla wyspy w jej obronie. Po informacji, że pierwsze czołgi M1A2T Abrams zamówione w Stanach Zjednoczonych trafią do sił zbrojnych Tajwanu w 2024 roku . Teraz pojawiła się informacja, że USA zatwierdziły potencjalną sprzedaż systemów wykrywania i śledzenia celów powietrznych w podczerwieni (Infrared Search and Track - IRST) dla myśliwców F-16 i powiązanego sprzętu za około 500 mln USD. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu podkreśliło w komunikacie prasowym, że jest to 11 sprzedaż broni pod rządami administracji Bidena.
Czytaj też
Systemy IRST umożliwiają samolotom F-16 wykrywanie i śledzenie wielu celów powietrznych w każdych warunkach pogodowych. Proponowana sprzedaż ma miejsce, gdy Tajwan oczekuje na dostawę 66 samolotów F-16V zakupionych od USA w 2020 roku. Gdy otrzyma je wszystkie, będzie dysponował największą flotą F-16 w regionie.
Czytaj też
Na Defence24 pisaliśmy w maju, że dostawy pierwszych F-16V dla Tajwanu zostały przesunięte z końca 2023 roku na trzeci kwartał 2024 roku. Powodem takiego opóźnienia są zakłócenia w łańcuchu dostaw. Pełne zakończenie dostaw jest planowane w 2026 roku, czyli zgodnie z pierwotnym harmonogramem. Opóźnienia są spowodowane pandemią COVID-19, która zakłóciła łańcuchy dostaw, ale także według tajwańskich doniesień, myśliwce doświadczały problemów z oprogramowaniem sterującym lotem, co czyni je niebezpiecznymi do wdrożenia. Kontrakt podpisany z Waszyngtonem przez Tajwan na samoloty nie zawierał kar finansowych za opóźnienia w dostawie. Jednakże Stany Zjednoczone obiecały dostarczyć części zamienne oraz wyposażenie logistyczne dla F-16V przed terminem w ramach "rekompensaty" za opóźnienie. Tajwan prosił także, by USA w zamian dostarczyły części zamienne do obecnie posiadanych przez Tajwan nieco starszych wersji F-16, które są modernizowane.
Czytaj też
Ogłoszenie o IRST nastąpiło zaledwie kilka godzin po tym, jak prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen podkreśliła obietnicę wzmocnienia samoobrony Tajwanu, odwiedzając pomnik upamiętniający ostatnie starcie Tajwanu i Chin. Tsai, odwiedzając odległe wyspy Kinmen, gdzie 65 lat temu toczył się konflikt, upamiętniła tych, którzy zginęli.
Sekretarz generalny Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) Chuang Jui-hsiung powiedział, że duży budżet obronny Tajwanu na 2024 r. dowodzi, że Tajwan traktuje poważnie swoją obronę narodową. Chuang porównał również wydatki budżetowe na obronne do innych krajów np. do Polski, Litwy czy Republiki Korei. Tajwański rząd zatwierdził niedawno budżet obronny w wysokości 19,1 mld USD, co stanowi 2,5% PKB kraju. Tajwan także zapowiedział, że wyda 2,97 miliarda dolarów na zakup broni, w tym myśliwców, które wzmocnią jego obronę przed Chinami. Dla porównania Chiny ogłosiły w marcu wzrost swojego budżetu obronnego na nadchodzący rok o 7,2% z 1,55 biliona juanów (213,5 miliarda dolarów).