Reklama

Siły zbrojne

Tajwańska armia ćwiczy zwalczenie dronów

Autor. Ministry of National Defense, R.O.C./Twitter

Tajwańska armia przeprowadziła ćwiczenia w celu przeszkolenia żołnierzy ze strzelenia z pociskami Stinger z systemu obrony powietrznej Avenger. Żołnierze przetestowali także asymetryczne zdolności bojowe – informuje Focus Taiwan.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W powiecie Pingtung tajwańska armia przeprowadziła 4 lipca ćwiczenia pod kryptonimem Shen Kung (Potężny Łuk), ze strzelania pociskami Stinger. W ćwiczeniu wzięli udział żołnierze z 11 jednostek wojskowych, w tym z 21. Dowództwa Artylerii, dowództw obrony powiatów Kinmen i Peskadory oraz Grupy Garnizonowej Obrony Powietrznej Korpusu Piechoty Morskiej.

Według serwisu Focus Taiwan powołującego się na źródło w armii żołnierze, którzy brali udział w ćwiczeniach nigdy wcześniej nie strzelali z zestawów Avenger oraz Stinger. Dlatego też, według danych przekazanych przez serwis, niektóre z wystrzelonych pocisków nie trafiły w cel.

Reklama

Czytaj też

Podczas ćwiczeń, żołnierze strzelali pociskami Stinger z systemu obrony powietrznej Avenger w kierunku dronów z przybrzeżnego poligonu w pustynnym rejonie Jiupeng w powiecie Pingtung. Personel wojskowy musiał wykryć, zidentyfikować, śledzić i zaatakować cele w ciągu 7 do 12 sekund.

Oprócz pocisków Stinger montowanych na pojazdach, tajwańskie wojsko zakupiło również od USA przenośne zestawy przeciwlotnicze FIM-92 Stinger . Pierwsza partia została dostarczona na Tajwan w maju o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu. Była to cześć pakietu pomocowego dla Tajwanu o łącznej wartości 500 mln USD. Tego rodzaju pomoc wojskowa z USA wykorzystuje prezydenckie uprawnienia szybkiego przekazania broni dla Tajwanu. Pakiet działa na tej samej zasadzie co obecna pomoc USA dla Ukrainy. Pomoc obejmuje amerykańskie zapasy broni, dzięki czemu można szybko je przesłać do konkretnego państwa.

M1097 Avenger to amerykański mobilny system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu osadzony na podwoziu samochodu wielozadaniowego Humvee. Jego uzbrojenie stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M3P (modyfikacja M2) kal. 12,7 mm oraz osiem pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu FIM-92 Stinger. Zasięg rażenia tego systemu wynosi około 5 km. Zestaw ten może poruszać się z prędkością maksymalną wynoszącą 90 km/h i jest zdolny do odpalania pocisków przeciwlotniczych w ruchu. Systemy Avenger używane są przez armie m.in. takich krajów jak USA, Ukraina, Bahrajn, Egipt czy Tajwan.

Reklama

Komentarze

    Reklama