Reklama

Siły zbrojne

Tajwan zainteresowany kupnem Abramsów

Fot. 玄史生/wikipedia.com/CC BY-SA 3.0
Fot. 玄史生/wikipedia.com/CC BY-SA 3.0

Tajwańskie media informują, że rząd tego państwa jest ponownie zainteresowany nabyciem amerykańskich czołgów M1A2 Abrams. Wiadomości na ten temat mają pochodzić z kół wojskowych.

W mediach tajwańskich pojawiły się informacje o planach zakupu amerykańskich czołgów M1A2 Abrams, mających zastąpić gwałtownie starzejące się czołgi M60A3, najnowocześniejsze pojazdy tego typu armii Republiki Chińskiej. Rząd Tajwanu chciałby przeznaczyć na ten cel kwotę od 650 mln USD do 1 mld USD, a umowa miałaby obejmować szkolenie i części zapasowe.

Obecnie Tajwan wykorzystuje ok. 450 czołgów M60A3, podobną liczbę czołgów CM11/CM12 (zmodernizowana hybryda podwozia składająca się z podwozia M60 i wieży czołgu M48, wyposażona między innymi w system kontroli ognia czołgu M1 Abrams) i ok. 650 czołgów Type 64, będących zmodernizowanym czołgiem M-41.

Pierwszy raz o planach nabycia nowych czołgów dla Tajwanu mówiono od połowy minionej dekady, jednak w połowie 2010 r. ministerstwo obrony oficjalnie poinformowało o braku funduszy. Do sprawy wrócono ponownie w 2016 r., gdy armia otrzymała środki na zakup 120 czołgów M1A1, których dostawy przewidziano na 2020 r. Zaledwie kilkanaście tygodni później plany te stały się nieaktualne, a fundusze postanowiono przeznaczyć na program modernizacji czołgów M60A3, w ramach którego miano wymienić uzbrojenie główne na armatę kalibru 120 mm i wyposażyć je w nowoczesny system kierowania ogniem. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prób przewidywano na 2019 r, a dostawy zmodernizowanych wozów miały rozpocząć się rok później.

Ostatnie doniesienia mediów tajwańskich nie zawierają informacji na temat dalszych losów programu modernizacji wozów M60A3.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.