Reklama

Siły zbrojne

Tajwan: inauguracja pierwszego skrzydła nowych F-16V

Fot. MO Republiki Chińskiej via Facebook
Fot. MO Republiki Chińskiej via Facebook

Lotnictwo wojskowe Republiki Chińskiej (RoCAF) poinformowało o zainaugurowaniu pierwszego skrzydła nowoczesnych myśliwców F-16 Viper. Jest to element znacznie szerszego programu modernizacyjnego, mającego w zamiarze unowocześnienia ponad 25-letnich maszyn do najnowocześniejszego standardu Block 17 oraz zwiększenia możliwości reagowania na nieustające zagrożenie ze strony Chin kontynentalnych.

Do uroczystej ceremonii doszło 18 listopada w garnizonie 4. taktycznego skrzydła myśliwskiego, położonego w Chiayi, w zachodniej części wyspy Formoza, gdzie oficjalnie swoją służbę rozpoczęły 42 myśliwce świeżo zmodernizowane F-16 Viper.

W 2012 roku Tajwan za kwotę 3,7 mld USD zlecił zakładom Aerospace Industrial Development Corporation (z pomocą Lockheed Martin) modernizację 141 F-16 w przestarzałych wersjach: A i B do najnowszego wariantu - Block 70 Viper. Prace prowadzone są pod kryptonimem "Phoenix Rising".

Najstarsze tajwańskie Jastrzębie w wyniku modernizacji wyposażane zostają w liczne udogodnienia, m.in. nowoczesną awionikę, komputery, wyświetlacze, systemy walki elektronicznej i nowe radiolokatory AESA AN/APG-83 od Northrop Gruman (zastępujące radary ze skanowaniem mechanicznym). Ponadto w myśliwcach zainstalowano łącza danych Link 16, a także nawigację GPS oraz co ciekawe - "panic button", czyli system automatycznego unikania kolizji z ziemią Auto-GCAS (Automatic Ground Collision Avoidance System).

Dodajmy także, że oprócz modernizacji F-16, RoCAF zakupił również 66 fabrycznie nowych samolotów F-16V. Przeznaczono na to 8 mld USD, a dostawa powinna zostać zakończona w 2026 roku. Te z kolei Vipery będą rozlokowane na terenie bazy Taitung na południowo-wschodnim wybrzeżu Tajwanu. Oznacza to, że po zakończeniu dostaw Republika Chińska zostanie jednym z największych użytkowników tych myśliwców.

Jednakże Tajwanowi zależy na znacznemu przyśpieszeniu dostawy nowych F-16V, warunkując to narastającemu zagrożeniu ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Dość często w mediach pojawiają się informacje, jakoby samoloty Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, włączając myśliwce i bombowce, wkraczają w tajwańską strefę identyfikacji powietrznej ADIZ. W związku z tym Tajwan chciałby posiadać ponad 200 myśliwców F-16, by móc w miarę szybko reagować przeciwko zagrożeniom, mogąc jednocześnie wycofać przestarzałe F-5 Freedom Fighter.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (11)

 1. DW

  60 lat temu walki tajwańskich F-86 z chińskimi Migami-17 skoñczyły się rezultatem 8:1 dla Tajwanu. Dziś walki F-16V z J-20 skończyłyby się tak samo.

  1. Gnom

   Obyś nie był nadmiernym optymistą. Dysproporcja wyszkolenia ludzi nie jest już tak duża, a sprzęt podobny.

  2. a

   A gdzie to wyczytałeś? jakoś nie przypominam sobie bitwy między Chinami i Tajwanem w 49 to Mig-17 nie było.

  3. MoD

   to jaka była różnica pomiędzy Iranem i Irakiem w latach 80tych? I co używała każda ze stron?

 2. Zbigniew

  Nie mogę się doczekać zakupu najnowszych F-16, logicznie patrząc dawno powinniśmy to zrobić i ulokować je w okolicach Kielc, Radomia czy Rzeszowa, chwalebny zakup najnowszych wielozadaniowych myśliwców nie zastąpi potrzebnego uzupełnienia floty F-16 - wołów roboczych obrony kraju.

  1. Jakub

   Nie zapominajmy o Malborku

 3. pg

  my powinniśmy mieć co najmniej 200 tego typu maszyn.

 4. Marcin

  Mogliśmy to zamówić zamiast drogich paralitycznych nasze lotnictwo F35 o czym w MON doskonale wiedzieli

 5. Deff

  Znaczy że za f16V zapłacili około 120mln/szt a koszt f35 to około 90-100mln. Dlaczego gen 4+ jest droższa od 5 skoro korzysta z jej technologii?

  1. Orel

   Może koszt uzbrojenia, pakiety logistyczne itp...

  2. Mix

   Ponieważ LM sztucznie zawyrza ceny gen 4+ żeby F-35 było łatwiej sprzedać.

 6. Xzibit

  To taki Tajwan rozniósłby polskie lotnictwo w godzinę czy nawet krócej......

  1. xXx

   Tylko, że Tajwan, jak i Korea Południowa są de facto w stanie zagrożenia otwartą wojną w dowolnym momencie, więc ich siły zbrojne muszą być na kompletnie innym poziomie. Podobnie Izrael. Wszystkie 3 kraje są przykładem, nazwałbym to "Demokracji-wojennej", lub "Demokracji-wojskowej". My z Rosjanami co najwyżej mamy zimną wojnę. Z naszej perspektywy warto obserwować wymienione 3 kraje i uczyć się z ich doświadczeń, ale kopiować ich 1:1 na Polskie warunki, to jednak byłaby lekka psychoza przesada.

  2. Xzibit

   Według obecnej władzy to nam też Rosja zagraża a nie budujemy silnego wojska tylko wojsko na defilady

  3. Gfh

   A twoim zdaniem rosja to przyjacielskikrajz ktorym lacza mas wieki dobrosasiedzkich doswiadczen?

 7. Fanklub Daviena i GB

  Po 70 latach USA (na żądanie izraela zresztą) skopiowali panic button znany z MiGów od dziesięcioleci (to przycisk sprowadzający maszynę do bezpiecznego lotu poziomego, gdy pilot straci orientację przestrzenną)... :D

  1. K.

   Bardzo lubię rosyjskie samoloty, głównie ze względu na piękną sylwetkę, nie wnikam w szczegóły,czy są lepsze czy gorsze od innych. Ale to co Ty i oponenci z drugiej strony piszecie jest zwykłym spamem i zaniżacie skutecznie poziom tego forum. Coraz więcej rynsztoku i obrzucanie się błotem, a coraz mniej mądrych wypowiedzi. Szkoda. Myślę, że DF24 mogłoby rozważyć wypowiedzi tylko dla zalogowanych użytkowników lub ostatecznie zablokowanie dodawania komentarzy pod wszystkimi artykułami.

  2. 12345

   wystarczyła by publikacja nazwy kraju z którego pochodzi IP

  3. Smułko

   Tak, jasne, bo takiej trywialnej rzeczy nie można samemu wprowadzić :) To brzmi jak pretensje o skopiowanie na przykład haczyka na ręcznik? :)

 8. ryszard56

  A u Nas kiedy modernizacja Naszych F-16 i zakup najnowszych F-16 tak żeby razem było okolo 100 sztuk??i do TEGO F-15 EX

 9. droma

  no i po co ,ano do lutowania komucha bandyty z chi ,brawo tajwan ...

  1. a

   A ten jak odda to Tajwan wyląduje ale po drugie stronie oceanu.

 10. rzof

  Moim skromnym zdaniem f35 przydadzą się ale do ściśle określonych zadań czyli misi SEAD czy CAP ,ale powinniśmy mieć ze 150 f16 nawet starszych wersji do bezpośredniego wsparcia wojsk, tak mnie sie wydaje.

 11. Hoze

  W 2012 już zaczęli modernizację do f16v? Naprawdę?

  1. Deff

   Nie wiem czy modernizacja wersji AB za 26mln miało ekonomiczny sens. Mogli kupić dodatkowe 30 czyli razem około 100 nowych to zaoszczędza na serwisie. Stare wersję zupełnie wystarcza do przechwytywania Chinskich prowokacji a skoro kupili 100 z opcją na 200 to do czasu ich wprowadzenia stare będą mieć po około 40 lat.

Reklama