Siły zbrojne

Tajwan chce kupić tylko dwie fregaty OHP

Tajwan chce kupić tylko dwie fregaty OHP, a nie jak wcześniej planowano cztery – fot. US Navy
Tajwan chce kupić tylko dwie fregaty OHP, a nie jak wcześniej planowano cztery – fot. US Navy

Tajwan planuje kupić tylko dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry pomimo, że rząd amerykański proponował sprzedaż czterech takich okrętów.

O planach odnośnie fregat amerykańskich poinformował 14 kwietnia br. osobiście minister obrony Tajwanu Yen Ming. Jest to o tyle dziwna decyzja, że wcześnie Tajwańczycy deklarowali w Waszyngtonie chęć kupna więcej niż czterech fregat.

Co więcej amerykańska Izba Reprezentantów 7 kwietnia br. zaakceptowała sprzedaż czterech okrętów dla Tajwanu i tak naprawdę brakowało tylko zgody Senatu. Tajwański minister obrony stwierdził po prostu, że Kongres zgodzi się na przekazanie każdej liczby okrętów, ale Tajwan nabędzie tylko tyle okrętów ile rzeczywiście potrzebuje.

Według specjalistów na decyzję Tajwańczyków miał bardzo duży wpływ słaby system obrony przeciwlotniczej amerykańskich fregat, co praktycznie nie pozwala im na działanie w zasięgu chińskich rakiet przeciwokrętowych.

Komentarze (3)

 1. Jack Bauer

  Nic tylko korzystać z okazji. Wymienić nasze dwa stare OHP na młodsze jednostki tego typu i zmodernizować je tak by przez kolejne 15 lat miały przyzwoitą wartość - jest choćby turecka oferta. Oczywiście zapomnieć o Czapli i Mieczniku, bo raz że to tylko marnowanie kasy na jednostki o bardzo ograniczonych możliwościach, a dwa MW to w Polsce najmniej istotny RSZ. Realia konfliktu na Ukrainie szczególnie wyraźnie to pokazują, potrzeb jest zbyt wiele, by marnować środki na fajerwerki dla wiecznie niezdecydowanych admirałów.

 2. Michał

  Ten słaby system obrony przeciwlotniczej na OHPach - w tym polskich - jest nadal na trzy razy wyższym poziomie niż cała reszta polskiej obrony przeciwlotniczej...

  1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

   fakt ; nie wiem czy na trzy razy wyźszym na wszystkich ,ale na naszych zaraz nad poziomem morza i tyle dobrego moźna o nim powiedzieć...

 3. patriota

  Jakiej obrony przeciwlotniczej? Fregaty będą przekazywane bez uzbrojenia rakietowego. Jego ewentualny wybór i zakup pozostawiony zostanie odbiorcy.