Reklama

Siły zbrojne

Tajlandia uszczelnia przestrzeń powietrzną

Stacja radiolokacyjna AN/TPS-77 - fot. Lockheed Martin
Stacja radiolokacyjna AN/TPS-77 - fot. Lockheed Martin

Radiolokator Lockheed Martin AN/TPS-77 wszedł do służby w Królewskich Siłach Powietrznych Tajlandii.Jak podaje producent, wraz z jego wdrożeniem do eksploatacji, stał się 34., używaną w rejonie Azji i Pacyfiku, stacją radiolokacyjną dalekiego zasięgu wyprodukowaną przez koncern. Tajlandia dołączyła tym samym do takich państw regionu jak Korea Południowa, Tajwan, Australia i Singapur.

AN/TPS-77 to przewoźna wersja trójwspółrzędnych radarów dalekiego zasięgu pracujących na częstotliwości 1,25-1,4 GH (pasmo L). W jego skład wchodzą dwie jednostki transportowe przewożone na przyczepach, które mogą być łatwo przemieszczone przy użyciu dwóch ciągników lub drogą lotniczą na pokładzie samolotów Lockheed Martin C-130 Hercules. Urządzenie może być złożone i rozłożone w czasie 2 godzin. Zasięg instrumentalny radaru to ok. 460 km (250 Mm), zaś deklarowana zdolność wykrycia celu o skutecznej powierzchni odbicia 1 m² wynosi ok. 295 km (160 Mm). Cele mogą być wykrywane na pułapie do 30 000 m.

Urządzenia te należą do jednej z najbardziej rozpowszechnionych na świecie rodziny radarów dalekiego zasięgu, w skład której wchodzą jeszcze AN/TPS-59 oraz AN/FPS-117. Jak podaje producent obecnie w ponad 30 krajach w eksploatacji jest 178 egzemplarzy.

(PG)
Reklama

Komentarze

    Reklama