Reklama

Siły zbrojne

T-90M idą do rosyjskiej armii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak donoszą rosyjskie media, koncern UralWagonZawod w ramach realizacji kontraktu zawartego z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej dostarczył kolejną partię zmodernizowanych czołgów podstawowych T-90M Proryw-3.

Łącznie dostarczonych miało zostać 26 egzemplarzy tych czołgów, które po pozytywnym przejściu odbiorów wojskowych mają trafić do służby liniowej. Co warte podkreślenia wspomniane wozy miały być zarówno zmodernizowanymi T-90A jak i nowo wyprodukowanymi już w standardzie T-90M. Według zapowiedzi rosyjskiego wiceministra obrony Aleksieja Kriworuczko jeszcze w tym roku rosyjska armia ma otrzymać łącznie 65 egzemplarzy Prorywów-3.

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie "Proryw-3". Zakres modernizacji tego czołgu dotyczył wszystkich trzech głównych obszarów jego zdolności, czyli siły ognia, ochrony i mobilności. Większość z tych czołgów ma powstać w wyniku modernizacji obecnie eksploatowanych T-90A, a mniejsza część ma być wyprodukowana od podstaw.

image
Reklama

Dotychczasowe uzbrojenie zostało wymienione na zmodernizowaną armatę gładkolufową 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży. Opancerzenie zostało wzmocnione poprzez montaż modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. T-90M ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Zainstalowano także nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU.

Obecnie na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ma znajdować się około 200 egzemplarzy T-90 w rezerwie i 370 egzemplarzy T-90A w służbie liniowej. Co najmniej część z nich (przede wszystkim starsze wersje) ma być docelowo doprowadzona do standardu T-90M poprzez modernizację połączoną z remontem kapitalnym. W założeniu rosyjskiego resortu obrony do 2027 roku w ręce rosyjskich czołgistów zostanie przekazanych 400 T-90M, które to właśnie obok wozów T-14 Armata będą najnowocześniejszymi czołgami podstawowymi rosyjskiej armii. Nadal jednak przytłaczającą większość posiadanej przez Rosję "floty" czołgowej stanowić będą starsze ale zmodernizowane T-72B3/B3M oraz T-80BWM.

Reklama

Komentarze

    Reklama